KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başkan Trump, Suudi Arabistan İle Katar’ı Barıştırabilir mi?

Başkan Trump, Suudi Arabistan İle Katar’ı Barıştırabilir mi?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
344 0


Katar emiri Tamim bin Hamad Al Thani Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in ziyaretçisi olarak Rusya ‘ya günü birlik bir ziyarette bulunmuştu .Bu ziyaret Rus uzmanlar tarafından ,Thani’nin hem ekonomik hem de Askeri koruma için Rusya’yı ziyaret ettiği iddia edilmişti. Sputnik haber ajansının Finans Üniversitesi’nin Siyasi Bilimler Departmanı’ndan Doçent Gevorg Mirzayan’ın verdiği demeçte: Katar’ın bölgede politik olarak güçlü olmadığı, bölgedeki ülkelerin Washington’un sözünden çıkmamasına rağmen Katar’ın bu denkleme uymadığı, Rex Tillerson’un görevden alınmasının Katar’da üzüntüyle karşılandığı ,ABD’nin bölgede körfezde Katar’a ihtiyacı olduğu bu sebeple ABD Başkanı Donald Trump’un Katar’a baskı yapacağı ve yanına çekeceği yorumlarına yer verildi. Mirzayan Katar’daki Türk üssünün Katar için yeterli olmadığını ve Rusya gibi bir garantör devlete ve S400 sistemlerine ihtiyaç olduğunu iddia etti.
Katar’da şimdiye kadar toplam 1 milyar dolar harcanan, ortalama 11 bin ABD askeri personelinin bulunduğu bir askeri üs vardır. Al Udeid hava üssü Katar’ın güney batısında bulunan ve 1991 yılında çöl fırtınası ile kullanılmaya başlanmış, daha sonra Irak’ın işgalinde önemli bir merkez haline gelmiştir. Üs ABD Merkez Komutanlığı CENTCOM’um önemli bir üssüdür. İngiliz hava kuvvetlerinin belirli dönemlerde üssü kullanmıştır. Bir çok ülkenin Katar ile siyasi ve diplomatik ilişkilerini kestiği dönemde bile Al Udeid üssündeki ABD askeri personeli sorunsuz görevine devam etmiştir. Katar savunma Bakanı Halid bin Muhammed Al Attiyah ocak 2018 ‘de ABD’ye yaptığı ziyarette ,mevcut hava üssünü 2018 yılında genişletmeyi ve üssün kalıcı hale getirmeyi hedeflediklerini açıklamıştı.

Katar Emiri Tamim yakın zamanda ABD başkanı Trump’ın davetlisi olarak ABD’yi ziyaret edecek. Suudi Arabistan Kralı Muahmmed Bin Salman geçen hafta başlayan ABD turuna başladı. Çeşitli alanlarda temaslarda bulunmak ve yatırımcılar ile görüşmek üzere ABD ‘nin çeşitli eyaletlerini geziyor. Arabistan Prens Muhammed bin Salman ABD ‘de olduğu şu günlerde , ABD Başkanı Trump’ın Eski iki dost ülkeyi barıştırmak için masaya oturta bilir mi? Yakın tarih gösterecektir.

Ömer GÖK/Kafkassam
Kaynakça
http://www.businessinsider.com/qatar-al-udeid-us-air-base-middle-east-permanent-2018-1
https://www.nytimes.com/2003/04/28/world/aftereffects-bases-us-will-move-air-operations-to-qatar-base.html
https://edition.cnn.com/2017/06/05/middleeast/qatar-us-largest-base-in-mideast/index.html
https://www.alaraby.co.uk/english/news/2018/1/30/qatar-plans-massive-expansion-of-us-military-base
https://www.aljazeera.com/news/2018/01/qatar-expand-airbase-defence-chief-visits-dc-180129192013144.html
http://abcnews.go.com/WNT/story?id=130093&page=1
https://sputniknews.com/middleeast/201801301061172614-qatar-usa-base-plans-military/
https://www.aljazeera.com/news/2018/02/qatar-sheikh-tamim-donald-trump-meet-april-180228201420627.html
https://www.cnbc.com/2018/03/19/saudi-arabias-crown-prince-mbs-is-coming-to-america.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir