KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Azerbaycan asıllı eski Rus senatör: Ajan Skripal’ın zehirlenmesi bilinçli bir provokasyon

Azerbaycan asıllı eski Rus senatör: Ajan Skripal’ın zehirlenmesi bilinçli bir provokasyon

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
378 0


Azerbaycan asıllı eski Rus senatör ve zengin işadamı Ferhad Ahmetov, Rusya ve İngiltere arasında krize neden olan Rus askeri istihbaratı GRU eski albayı Sergey Skripal’ın zehirlenmesinin bilinçli bir provokasyon olduğunu öne sürdü.

Rus basınına konuşan Ahmedov’un analizine göre, İngiltere’nin Rusya karşıtı yaptırımlar uygulayabilmesi için kamuoyunun görüşüne ihtiyacı var. Ahmedov, “Çünkü İngilizlerin çoğu aklı başında ve dengeli insanlar. Onlar 2003 yılında dönemin Başbakanı Tony Blair’in ABD’nin baskısıyla İngiltere’yi Irak savaşına soktuğunu çok iyi hatırlıyor. Savaşta ise yaklaşık 200 İngiliz askeri hayatını kaybetmişti.” dedi.
Eski Rus senatöre göre, Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi bilinçli siyasi bir provokasyon olabilir. Amaç, İngiliz vatandaşlarının Rusya karşıtı görüşlerini oluşturarak kamuoyunu yanıltmak ve böylece Rusya’ya yönelik yaptırımları başlatmak için gerekçe oluşturmak.

RUSYA’YI DIŞLANMIŞ ÜLKE DURUMUNA DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Ahmedov, Batı’nın asla bağımsız Rusya’yı istemediğine işaret ederek, “Batı Rusya’yı dışlanmış ülke durumuna düşürmeye çalışıyor. Dünyayı yönetmeye alışık güçler Rusya’nın bağımsızlığını istemiyorlar. Rusya’yı, her kesin gözü önünde cezalandırmak istiyorlar.” dedi.
Ahmedov, ABD’de olduğu gibi İngiltere’nin yönetim çevrelerinde “derin devletin” güçlü olabileceğini de belirtti.
Bu arada Ahmedov uzun yıllardır ki Londra’da yaşıyor.
AHMEDOV RUS-TÜRK BARIŞININDA DA ETKİLİ İSİM OLMUŞTU

Bu arada Ahmedov Rus-Türk barışının sağlanmasında da etkili isimlerden biri olmuştu. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 2016 yılında Sputnik’e yaptığı açıklamada Ahmedov’un katkılarını şöyle paylaşmıştı: ” Eski bir Rus senatör, benim de Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nden arkadaşım, Azerbaycan asıllı Ferhat Ahmedov, Putin’i de yakından tanıyan bir isim. Gelip Cumhurbaşkanı’mızla görüştüğünde bir mektup yazarsa etkili olacağını anlatmıştı. Mektubun çerçevesine baktığımızda onun söyledikleri de var. Putin’i böyle dost olarak yakından tanıyan bir kişi olan Ahmedov’un önerileri de gerçekten etkili oldu. Kendisine çok teşekkür ediyoruz”.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir