KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bandwagoning ermenistan’ın saldırısı ne anlama geliyor ?

Bandwagoning ermenistan’ın saldırısı ne anlama geliyor ?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 8 dk okuma süresi
300 0

1. ermenistan bandwagoning bir devlettir.
2. ermenistan qarnizon bir devlettir.
3. ermenistan çocuk/bebek katili bir devlettir.
4. ermenistan provokatör bir devlettir.
5. ermenistan gayr-ı meşrû korsan bir devlettir.
Azerbaycan-ermenistan sınırında ermenistan Azerbaycan’ın mevzilerine saldırdı ve bir çatışma meydana geldi. ermenistan ordusunun sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışı gerçekleştirdi. Azerbaycan güçlerinin karşılık vermesiyle ermenistan askerleri ağır kayıplarla geri çekildi. Tovuz ili Azerbaycan’ın batı bölgesi sayılır. Sınır olarak Gürcistan’a daha yakın bir bölgedir. Ermenistan’la 24 kilometreye yakın sınırı bulunmaktadır. Azerbaycan tarafından Tovuz bölgesinde durum kontrol altına alındı ve normale döndürüldü. Son Ermeni saldırısının gerçekleştiği 12 Temmuz 2020 gecesi buradaki çatışmalar sürdü. ermenistan’ın bu tahribat ve provokasyonlarını üçünücü bir devletin iznini almadan pek olası görünmüyor. Yıllardır saldırgan tutum sergileyen ermenistan’nın saldırısına karşı Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in direktifleri doğrultusunda önemli faaliyetleri yerine getirmeye devam ediyor. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin kahramanlık ve fedakarlığı, asil milletimizin sevgisi, güveni ve duası ile ve destekleriyle geldiğimiz bu nokta son derece gurur verici, övünç duyulacak bir noktadır.
Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin, terörle mücadele faaliyetlerinin artan azim ve kararlılıkla en son ermeni terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecektir. Amacımız halkımızın ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak ve bölgedeki terörist unsurların tamamen etkisiz hale getirilmesini gerçekleştirmektir. Buradan aldığınız güçle bu konularda, bugüne kadar olduğu gibi, tarihimize yaraşır bir şekilde görevlerinizi en iyi şekilde yapacağınıza inanıyoruz. Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerimiz, devletimiz güçlendi, güçlenmeye devam ediyor.
ermenistan´ın, Azerbaycan’ın Tovuz bölgesinde gerçekleştirdiği saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Saldırıyı püskürtürken şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah´tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, kardeş Azerbaycan halkına da başsağlığı dileriz. Yukarı Karabağ´ı hukuksuzca işgal eden ve yıllardır saldırgan bir tutum sergileyen ermenistan´a karşı devletimiz , milletimiz, Türk dünyası Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin yanında durmaktadır. ‘Tek millet, iki devlet’ diye kabul ettiğimiz Azerbaycanlı kardeşlerine var gücüyle destek olmaya devam ediyor.ermenistan’ın bu çatışma ortamını bilerek ve isteyerek provokasyonu ve bölgedeki tansiyonu arttırmak için başlamıştır. Azerbaycan ile ermenistan arasındaki temel sorunun Karabağ bölgesinin işgali olduğudur. Uluslararası kurum ve ülkelerin çözümsüzlük tercihi bölgedeki tansiyonun düşürmüyor. ermenistan’ın tutumunu eleştirmek gerekiyor. 30 yılı aşkın bir süredir ermenistan topraklarımızda işgalci. Bu konu halledilmedikçe bir bölgede bir istikrardan ve barıştan söz etmek mümkün olmayacaktır. Azerbaycan devleti ve milleti kendi toprakları için her türlü bedeli ödeyecektir.
ermenistan, bu süreci bilerek ve sonuçlarının bölgede nelere mal olacağını bilerek hareket ediyor. Sorumsuzca bir tutum ve bölgedeki tansiyonu en üst seviyeye çekmeyi hedefleyen bir tutumdur. Ancak bizler Azerbaycan halkı olarak biz her şeye karşılık verecek hazırlığımız var ve asla sessiz kalmayacağız .Bölgede sıcak çatışmaların hala devam ediyor. ermenistan içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi buhran ve krizleri üstünü bölge de tansiyonu yükselterek örtemeye çalışıyor. Ancak Azerbaycan devleti buna asla izin vermeyecektir. 30 aşkın bir süredir tansiyonun hiç düşmediği Karabağ bölgesinde bir süre sessizlik vardı. Ancak halihazırda çatışmaların devam etiği bölge haline dönüşmüştür.
Neden Tovuz Şehri

Tovuz şehri, bölgenin kadim yerleşim bölgelerinden biridi. Azerbaycan’ın ermenistan ile sınır komşusu olan şehir. Başkent Bakü’ye 439 kilometre uzaklıkta olan bir şehirdir . Türk enerji hatlarının yakın bir alandır. Bölgenin en büyük gelir kaynağı ise askeri üslerde yerleşik durumdaki askerler. Zira Azerbaycan son iki yıldan buyana bölgede önemli askeri hamleler gerçekleştirdi. Karabağ’ın aksine Tovuz bölgesi. Bu bölge Türkiye’ye gelen enerji hatlarının olduğu bölge. Gürcistan Kars Azerbaycan tren yolu hattında bu bölgededir.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilimin en temel sebebi Karabağ konusudur. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte ermenistan Karabağı işgal etti , Ermenistan ve Azerbaycan arasında bir gerilim hattına dönüştü. Taraflar arasındaki ateşkese rağmen Azerbaycan ve bölgeyi işgal eden Ermenistan sınırında sık sık çatışma yaşanmaya devam ediyor. Bölgedeki gerilim bölgedeki doğalgaz ve petrol boru hattı koridoru dolayısıyla uluslararası kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, can kayıplarına sebep olan sınır gerginliğinden Ermenistan’ı sorumlu tuttu. Aliyev, çatışmalar için “Ermenistan’ın bir başka provokasyonu” derken Azerbaycan topraklarını koruyacağını söyledi.

Azerbaycan ile yakın ilişkide olan Türkiye’de konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu çıkan çatışmayla ilgili, “Ermenistan’ın yaptığı kabul edilemez. Aklını başına toplasın. Azerbaycan yalnız değildir . Biz Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti olarak tüm imkanlarımızla Azerbaycan’ın yanındayız.” dedi. çıklamada, uluslararası kamuoyuna, “Ermenistan’ın sivillere karşı saldırılarını kınama” çağrısı yapıldı.Azerbaycan ile dostluk ve kardeşlik bağları çok güçlü olan Türkiye gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu menfur saldırıyı yapanlar boylarını aşan bir işe girişmişlerdir. Ermenistan açtığı bu kumpasta boğulacaktır. Bazı devletler bu görüntüden rahatsız oldu. Ermenistan’ın bunca iç ve dış sorunlarla boğuştuğu bir zamanda Azerbaycan sınırlarına saldırıya geçmesi anlamlıdır. Hem de saldırının merkezine bakıldığında Karabağ tarafından yapılmamıştır.Hiç şüphesiz bu saldırı Ermenistan’ın çapını aşan bir hadisedir. Türkiye, kadim dostluk bağları ve kardeşlik ilişkilerinin bulunduğu Azerbaycan’ın hakkına, hukununa, topraklarına yönelik her türlü saldırının karşısında yer almakta asla tereddüt göstermeyecektir . Azerbaycan’a ermenistan tarafından yapılan saldırıları şiddetle kınadığımız belirtmek istiyorum.
Şehitlerimiz var . Mekanları cennet olsun. Vatanınımız savunan askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara şifa diliyorum.
‘’Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana âğûşunu açmış duruyor Peygamber.’’

Doç. Dr. Murteza HASANOĞLU

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir