Nikol Paşinyla Respublikaçılar Partiyası arasındakı gərginlik getdikcə qızışır

Türkiye’de dinlerarası diyolog fetöcülerden sonra Selefi RABITA tarafından yürütülüyor!

Rus televizyon: O gece NATO neden Erdoğan’a yönelik olası suikasta göz yumdu

Putin Merkel görüşmesi

Almanya’da İranlı 10 Ajana Yönelik Büyük Operasyon

Gündem, İran 17 Ocak 2018
124

16 Ocak 2016 tarihinde Alman gizli servisleri ve polisinin İran adına casusluk yaptıklarından şüphelenilen 10 kişiye yönelik evlerine baskın düzenlediği bildilildi. Evleri aranan kişilerin İran Devrim Muhafızları ordusuna bağlı ”Kudüs Gücü” mensubu olduğu düşünülüyor.
Alman “Focus” dergisi, İsrail ve Yahudi cemaatine karşı istihbarat çalışması yaptıkları ve İran adına casusluk faaliyetinde bulundukları şüphesiyle Almanya çapında pek çok eyalette polis baskınları düzenlendiğini bildirdi.
Konutlarında arama yapılan şüpheliler arasında on kişinin, Kudüs Gücü’ne mensup oldukları ve bu nedenle çok tehlikeli olarak sınıflandırıldıkları belirtiliyor. Savcılığın aramalar için verdiği yetki yazısında zanlıların Kudüs Gücüne bağlı özel tim mensubu olduğu şüphesine de yer verildi. İran ordusuna bağlı Kudüs Gücü, ülke içi ve dışında rejim muhaliflerine yönelik düzenlediği operasyonlarla tanınıyor.
Focus haberinde Kudüs Gücü’nün İran istihbaratı için cinayet timleri oluşturduğu, Filistinli radikal Hamas örgütü adına da cinayetler işlediği belirtiliyor.
Alman polisinin Salı günü Berlin, Baden-Württemberg, Bavyera ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletlerinde düzenlediği ve özel polis timlerinin de katıldığı operasyonda gözaltı ya da tutuklama olmadığı, casusluk suçlamasından olası tutuklama emrinin Karsruhe’deki soruşturma hakimleri tarafından verileceği belirtiliyor.
Polis baskınlarının Almanya iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın kapsamlı gözlem çalışmaları sonucunda başlatıldığı kaydedildi.
1992 yılının Eylül ayında Berlin’deki Mykonos adlı lokalde sürgündeki dört İranlı politikacının öldürülmesi Almanya-İran ilişkilerinde ciddi krize yol açmış, soruşturmalar sonucunda cinayet emrinin İran İstihbarat Teşkilatı tarafından verildiği ortaya çıkmıştı.
Yaklaşık 2 ay önce İran devletine muhalif olan Arap kökenli, Ahmet Mola Hollandada başından vurularak terör edilmişti.
Kerim Askeri kafkassam İran masası başkanı

Yorumlar