KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD‘de Rusya Kaygısı

ABD‘de Rusya Kaygısı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
276 0

Randal Howard “rand “ Paul.ABD’nin Kentucky senatörü ve ABD Teksas senatörü Ron Paul’un oğludur. Pensilvanya doğumlu olan senatör aslında oftalmoloji uzmanı yani göz cerrahıdır. Başarılı kariyerinden sonra baba mesleği siyasete atılmış ve aileden Cumhuriyetçi kanatta oldukları için bu sahta yer almaya devam etmiştir.2009 yılında ABD senatosuna Cumhuriyetçi kanattan giren senatör o günden beri senatoda yer almaktadır.
16 Ağustos günü Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul Perşembe günü yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump ’tan Rusya ABD arasında görüşmeler yapabilmesi için yasama meclisi üyelerine uygulanan seyahat engelinin kaldırılmasını talep ettiğini basına açıklamıştır. Ağustos ayının başına Rusya’yı ziyaret etti ve bu ziyareti sırasında Rus yetkilileri ABD’ye davet ettiği iddia edilen senatörün RUS meclisinden iki önemli üyenin gelmeyi kabul ettiği basına yansımıştır. Bu Rus temsilciler meclisinden yetkilerin yeni denemdeki ilk ziyaretleri olması sebebiyle önemli bir konu olduğu da dikkatlerden kaçmamıştır.
Taliban Afganistan’da tekrar gücünü ele geçirmeye çalışmakta ve son zamanlarda büyük saldırılar başlatmıştır. 13 Ağustosta Faryab eyaletinden Tali ban saldırısında 106 afran askeri hayatını kaybetti.15 ağustos günü başkent Kabil’den şii mahallesinde bombalı saldırıda 48 kişi hayatını kaybetti. Baghlan eyaletinde hüzünlenen saldırıda 45’e yakın polis memuru hayatını kaybetti. Faryab’ta Çin kampı adlı askeri üsse yapılan saldırıda 21 kişi hayatını kaybetti.

Alman raporuna göre bölgeden ISAF gücünün azaltılması hem ekonomik hem güç olarak bölgede olumsuzluklara yol açmış ve talibanın yeniden güçlenmesine sebebiyet vermiştir. Bölgenin gerek ekonomik gerekse güvenlik açısından kalkınmasının sağlanması gerekliliği savunulmuştur. Rapordan bölgenin istikrara kavuşması göç açısından da önemli diri. Hali hırda İran’da 1 milyon Pakistan’da 1.5 milyon, Türkiye’de 100 bin resmi rakamla afran göçmen bulunmakta ve bu göçmelerin çoğunun bir şekilde Avrupa’ya gitmeye çalıştıkları, bu göçün tersine çevrilmesi gerekliliğinden bahsedilmektedir. Bunun ise ekonomik ,kültürel ve güvenlik istikrarından geçtiği önemle vurgulanmıştır.

Putin -Trump görüşmelerinden neler konuşulduğu konusunda Afganistan’ın önemli bir yer tuttuğu iddiaları basına yansımış ve bu iddialara kafkassam’da yer verilmiştir. Bu iddialar Rus analistler tarafından doğrulanmıştır. Rus analistlere göre Taliban’ın son dönemlerde mühimmat sıkıntısını giderdiği, personel olarak ta eski gücüne kavuşmaya başladığı iddialara arasındır.Bu ve bunun gibi iddialar sebeiyle Rusya ile ABD’nin yakın zamanda Afganistan temelli bir toplantı yapması muhtemel gözükmektedir.

Kafkassam/ Ömer GÖK

http://video.foxnews.com/v/5823178621001/?#sp=show-clips
https://edition.cnn.com/2018/08/17/politics/rand-paul-russian-lawmakers-sanctions/index.html
http://www.abc.net.au/news/2018-08-15/police-and-soldiers-dead-in-taliban-attack-in-afghanistan/10124360
http://www.chicagotribune.com/news/nationworld/ct-afghanistan-taliban-attack-20180815-story.html
https://www.auswaertiges-amt.de/de/aussenpolitik/laender/afghanistan-node/-/1787160
https://www.aljazeera.com/news/2018/08/afghanistan-dozens-security-forces-killed-taliban-attack-180815065025633.html
http://www.iarex.ru/articles/59416.html?utm_source=politobzor.net

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir