KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD Navy Seal birlikleri Türkiye’den sonra Suudilere yardım için Yemen’de!

ABD Navy Seal birlikleri Türkiye’den sonra Suudilere yardım için Yemen’de!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 13 dk okuma süresi
1065 0

ABD Donanması’nın özel kuvvetleri Navy SEAL; konvansiyonel olmayan savaş, anti-terörizm, direkt saldırı ve özel keşif görevlerinde kullanılıyor. Obama, 2012 içinde başkanlık seçim kampanyasının ilk 100 gününde her ‘Bin Ladin’i öldürme’den bahsettiğinde kalabalıklardan coşkulu alkış aldı. ABD’de gösterime giren ‘Zero Dark Thirty’ filmi ise bu kalabalık alkışlardan başladığı hikâye ile Bin Ladin’in öldürülmesinin gerçek kahramanlarının, Obama ve Beyaz Saray değil CIA’nin elemanları olduğunu işliyordu. Bin Ladin öldürüldükten sonra işin meyvesini Obama ve Beyaz Saray yiyordu. Derken, New Yorker’daki meşhur haberle ABD özel Kuvvetleri (Navy Seals) devreye girerek pastadan paylarını almaya başladı. Bir yıl kadar sonra da No Easy Day kitabı ile bu paylarını pekiştirdi. Öyle görünüyor ki Bin Ladin pastasında sıra CIA’de ve ZDT filmi CIA’nin hamlesiydi.(1)

Neden Navy SEAL’ı gündeme taşıdım? ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suudi Arabistan ile İran arasındaki rekabetin sahnelerinden biri olan Yemen’deki operasyonları hakkında sessizliğini bozdu. Sebebine gelince; Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Mart 2015’te Şii Husilerin iktidarı ele geçirmesi üzerine saldırıya geçtiği Yemen’de o zamandan beri Kaide ve IŞİD belli bölgelerde güçlendi. Yemen’de IŞİD’in çapının ikiye katlandığını söyleyen Pentagon, ilk kez Yemen’de ‘bir dizi kara operasyonu’ yürüttüğünü kabul etti. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada ”ABD güçleri 2017 yılında 120’den fazla hava saldırısı ve birçok kara operasyonu yürüttü.

Amaç, Arap Yarımadası Kaidesi ve Yemen IŞİD’inin, Yemen’de yönetimin olmadığı yerleri terörist toplama, eğitme ve tüm dünyaya terör ihraç etme merkezlerine çevirme kabiliyetini sekteye uğratmak” denildi. Bu, Trump yönetiminin ABD’nin Yemen’deki terörle mücadele operasyonlarının çapı hakkında ilk açıklaması. Ocak 2017’de Yemen’de Arap Yarımadası Kaidesi’ne yönelik kara operasyonunda ABD Donanması’nın ‘Seals’ isimli özel kuvvetlerinin sıkı direnişle karşılaştığı ve William Ryan Owens isimli askerin öldüğü açıklanmıştı. ABD Başkanı Donald Trump operasyondan ‘muazzam başarı’ diye söz edince Senatör John McCain gibi Cumhuriyetçilerin de tepkisini çekmişti. 2017 Ekim’de IŞİD’in Yemen’deki iki eğitim kampında 50 militanın ve geçen ay üç Kaide liderinin öldürüldüğü de açıklandı.(2) Navy donanma demek. SEAL kelimesi; SEa: deniz, Air: hava ve Land: yer sözcüklerinin kısaltılmasından oluşuyor. Bahriye komandoları olarak ta bilinirler. Navy Seal’ler bütün askeri üniformaların modifiye versiyonlarını giyerler. 8 Navy SEAL birliği mevcut. Navy SEAL olabilmek için yapılan testlere katılanların %77’si bu testler sonunda eleniyor. Daha sonra Navy SEAL olmaya hak kazananlara 11 ay süren ağır bir eğitim verilmekte.

Navy Seal’lar kendileri için özel olarak üretilen ASOS denizaltılarını kullanırlar, bu ufak denizaltı bir seferde 16 komandoyu 200 km boyunca taşıyabilir. Navy SEAL’lerin kendileri için üretilen özel dalgıç kıyafetleri de bulunur ve ayrıca düşman tarafından fark edilmemek için kapalı devre dalış aparatlarını kullanırlar. Navy SEAL’ın 2700 civarında üyesi olduğu tahmin ediliyor. Tüm üyeleri erkek.(3) Bazı kaynaklarda Abd ordusunun 1 Navy SEALs askeri için 500 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında para harcadığı yazmaktadır. Bu 8 gurupta toplam 2200 civarında eğitimli asker bulunuyor. Bu 8 Navy SEAL gurubundan birine katılmak göründüğü kadar kolay değil. Navy SEAL tiplerine giriş için yapılan test ve elemelerde, adayların %70-80’i başarısız olmaktadır. Başarılı olanlar ise 11 aylık bir özel kuvvetler eğitimine tabi tutulmaktadır. Eğitimlerini başarı ile tamamlayan her Navy SEAL personeline 40 bin dolar prim ödeniyor. En düşük rütbeli Navy SEAL personelinin maaşı yıllık 52bin dolar ortalama rütbedeki bir personel maaşı ise yıllık 70 bin dolardan fazladır. Navy SEAL timi Bu kadar üstün silahlara ve iyi bir eğitime sahip olmasına rağmen kötü ünleri de bulunmaktadır. Virginia’daki bir üste eğitim görüyorlar.

İran’a yapılan başarısız bir operasyonları var. Irak işgali sırasında yapılan 1.Felluce Muharebesi’nde beklenenden çok kayıp vererek muharebeyi kaybetmişlerdir. En büyük ünlerini Usame Bin Ladin Operasyonu ile kazandılar. Bazı kaynaklarda bu operasyonda Navy SEAL için üretilmiş ve dünyada benzerinin bulunmadığı bir helikopter ile geldiklerini fakat helikopterden birinin düştüğünü ve ABD’nin bu helikopteri hızlı bir biçimde ortadan kaldırıldığı açıklanmıştı. Ladin operasyonunda ABD’nin 1 helikopter düştüğünü doğrulaması ve bu konu hakkında bilgi paylaşımı yapmaması dikkat çekmişti. Blackwater adlı ABD güvenlik şirketinde de birçok istifa etmiş veya atılmış Navy SEAL personeli çalışıyor.(4) Navy Seals, 7 haftalık zorlu bir eğitimden geçiyor. Eğitimin bir bölümünde askerler 132 saat aralıksız fizik eğitime tabi tutuluyor. Günde 4 saatten az uyuyorlar. Bu kısma ‘cehennem haftası’ adı veriliyor. Cehennem haftasının yüzde 90’ı ruhsal, yüzde 10’u bedensel kapasiteye dayanıyor. Adayların yüzde 80’i bu bölümde eleniyor. 2001’den beri Taliban ve El Kaide hedeflerini etkisiz hale getiren Tim 6, Somali, eski Yugoslavya ve Irak’ta da operasyonlara katılmış.(5)

Çoğu operasyonu gizli tutulan bu ekip, sivilleri de öldüren tam bir ‘insan avı makinesi. SEAL Team 6’ üyelerinin, birçok farklı ülkede kanlı operasyonlar yaptıkları belirlendi. ‘SEAL Team 6’ üyelerinin, sadece Afganistan’da, 2006-2008 yılları arasında tek bir gecede 15-25 kişiyi öldürdükleri ve haftalar boyu operasyonlar yaptığı anlaşıldı. Afganistan’ın eski Devlet Başkanı Hamid Karzai’yi de bir dönem ‘SEAL Team 6’ üyeleri korumuştu.(6) ABD’nin elit komando birlikleri Navy SEAL’de uyuşturucu kullanımının ‘sarsıcı boyutlara’ ulaştığı, kokain, metamfetamin, eroin, esrar ve ekstazi hapı kullandığı ABD basınında yer almıştı. Komutanlar, uyuşturucu kullanımının Navy SEAL’ler arasında diğer birliklerde olandan çok daha ileri boyutlarda olduğunu kaydediyor. Uzmanlara göre; Navy SEAL’lerin yüksek riskli operasyonlardan kaynaklanan stres sonucunda uyuşturucu kullandıkları düşünülebilir. (7) 21 Kasım 1940, Pensilvanya doğumlu Richard Marcinko, en ünlü SEAL askerlerinden. Deniz kuvvetlerinden ayrıldıktan sonra yazarlık, radyo talk show hostluğu, askerî danışmanlık ve motivasyonel spikerlik yaptı. Kendisine bu güne kadar “Serseri Savaşçı”, “Demo Dedektif”, “Delta’nın Usta Adamı”, “Salak” gibi birçok lakap takıldı.

Richard Marcinko; ABD Navy Seals birliklerinin Türkiye’de de operasyon yaptıklarını; 1996’da Pocket Books yayınevi tarafından neşredilen “Rogue Warrior-Task Force Blue” isimli kitabında anlatır. Richard Marcinko, Sicilya’daki bir NATO üssünde eğitim verirken özel bir mesaj alır ve merkeze rapor vermesi istenir. Onu çağırmalarına neden olan olay Mardin’de bulunan ve NATO radarı olarak gözüken ama aslında Amerikan istihbaratı NSA’ya ait dinleme üssüne PKK’nın RPG roketleriyle saldırı düzenlemesi ve bunun sonucunda iki Amerikalı dinleme teknisyeninin ölmesiydi. Bu tip durumlarda kanını yerde bırakmamasıyla ünlü olan Amerikan Devleti saldırının failinin bulunup infaz edilmesini emretmişti. Bir ay sonra saldırının Çetin Abbas isimli (veya kod isimli) militanın emriyle gerçekleştiği ortaya çıkar ve Suriye’de Kürt nüfusun yoğun olduğu Ayn Divar isimli sınır kasabasında saklandığı belirlenir. Bunun üzerine Marcinko yanına Doktor kodlu keskin nişancıyla birlikte bir NATO uçağıyla Diyarbakır’a gelirler. Burada MİT’in gönderdiği iki araç onları karşılar ve yola koyulurlar. Yolda MİT görevlileri kendilerine Abbas hakkındaki dosyayı verir ama dosya oldukça yetersiz ve Çetin Abbasın eldeki tek fotoğrafı da oldukça eskidir.

İlgili MİT ajanı Amerikalılara onlar gelmeden kasabaya öncü bir ekip yolladıklarını ve şu an kasabada pozisyon aldıklarını söyler ama ekip Çetin Abbası bulamamıştır. Amerikan komandoları Midyat’a bırakılır ve buradan itibaren tek başlarına devam ederek Cizre’ye geçerler. Burada yerel kıyafetlere bürünerek yüzlerini poşularla kapatan Marcinko ve adamı sınırı geçerek Suriye’ye girerler. Ayn Divar kasabasına varan Amerikalılar Çetin Abbası aramaya başlar ve en sonunda kendisini bir kahvehanede tavla oynarken bulurlar. Çetin Abbas Amerikalıların peşine düşeceğini tahmin etmiş ve bir süre bu kasabada halkın arasına karışarak kurtulabileceğini düşünmüştü ama görünen o ki hata etmişti. İstihbarat dosyasındaki resimle bu tavla oynayan adam pek birbirine benzemiyorlardı çünkü aradan geçen zamanda Çetin Abbas saçlarını kestirmiş ve kilo almıştı fakat oldukça dikkat çekici olan delici bakışlı gözleri kendini ele veriyordu. Marcinko ve yanındaki keskin nişancı üç saat sonra Türkiye sınırından geri döndüklerinde Çetin Abbas uzak mesafeden atılmış tek bir merminin kafasını uçurması sonucu oturduğu kahvenin zemininde kanlar içinde yerde yatıyordu. Görev tamamlanmış ve Amerika iki teknisyenin ölümünden sorumlu militanı bir ay içinde ortadan kaldırarak mesajını vermişti.(8)

Richard Marcinko’un; ABD Navy Seals birliklerinin Türkiye’de de operasyon yaptıklarını; 1996’da Pocket Books yayınevi tarafından neşredilen “Rogue Warrior-Task Force Blue” isimli kitabında anlattığı olay; 21.10.1986’da PKK militanlarının, Mardin’de Radar üssüne roketatarla saldırdıkları terör eylemidir.(9) Terör eylemi sonrası Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesinden yapılan açıklamada, Mardin’de bulunan Radar üssüne 18Ekim 1986 günü silahlı saldırıda bulunulduğu, ölen ya da yaralanan olmadığı ve üste büyük bir hasar meydana gelmediği bildirilmişti.(10)

Bakınız:
1- http://amerikabulteni.com/2013/01/09/zero-dark-thirty-filmi-ciaden-oscara-derin-mudahale-mi/
2- https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201712211031498080-abd-yemen-kara-operasyon-itiraf/
3- http://www.milliyet.com.tr/dunyanin-en-tehlikeli-askeri-timleri–mola-256/?Sayfa=23
4- http://www.askeritv.net/2015/11/amerikan-navy-seals-komandolari.html
5- http://tr.euronews.com/2011/05/04/dunyanin-konustugu-tim-navy-seals
6- http://www.hurriyet.com.tr/seal-team-6-canavarlasti-29234140
7- http://www.turkishny.com/local-news/6-local-news/239648-navy-seal-komandolari-arasinda-uyusturucu-kullanimi-sarsici-boyutlarda
8- http://soc.culture.turkish.narkive.com/LrPUHVjN/pkk-militan-na-amerikan-infaz
9- gazetearsivi.milliyet.com.tr/Arsiv/1986/10/21
10- http://ayintarihi.byegm.gov.tr/m/date/1986-10-30

Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir