KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yusuf Hasan: KONSENSÜS” BAHANE !!! GERÇEK MESELE ÇİFTE STANDART !!!

Yusuf Hasan: KONSENSÜS” BAHANE !!! GERÇEK MESELE ÇİFTE STANDART !!!

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
189 0

Makedonya siyaset sahnesinde kurulduğu 1992 yılından bu yana Mecliste Türklerin en önemli temsilcisi konumundaki partimiz, son dönemde gündeme gelen “seçim modeli değişikliği” tartışmalarını yakından takip etmektedir.
Yaklaşık 2 yıl önce, Aralık 2019 tarihinde bir kaç milletvekili arkadaşımla Makedonya meclisinde “TEK SEÇİM MODELİ” inisiyatifini başlatmıştık.
O dönemde parlamento seçimleri için gerekli bu modele ek olarak “YEREL SEÇİMLERDE AÇIK LİSTELERLE” Belediye Konsey üye seçimi modelini de teklif edenler olmuştu.
Biz yerel seçimlerden çok parlamento seçimlerine yönelik seçim modeli peşindeydik ! Yapılan basın toplantılarında da dile getirdiğim gibi ülkemizde 100.000 üstüne Türk yaşadığını göz önünde bulundurursak, bu nüfus rakamının bir bölümünü seçmen olarak oy potansiyeli gibi düşündüğümüzde “TEK SEÇİM MODELİ” sayesinde Makedonya Türklerin’in mecliste 5-6 milletvekili elde etme şansının olacağını hem kamuoyu hem de mecliste ki çalışmalarımızda beyan etmiştik !
O günlerde biz bu çalışmaları mecliste yürütürken, siyasi arenada ki parti temsilcileri ve ya üye sayısı gereği 4 büyük siyasi parti dedikleri parti milletvekilleri bize ” Seçime 6 ay kala Seçim Modeli değişikliği teklif etmek OBSE ve ODIHR tarafından demokratik kurallara aykırı olarak değerlendirilir” dediklerini hala bugün gibi hatırlıyorum.
Dediklerine göre, Seçim Modeli değişikliği Makedonya meclisinde ki tüm partiler arası “iyi niyet” ve ya “konsensüs” gibi o “meşhur” kelime sonucunda mümkün olabileceğini bizlere hep anlatıp durdular !
O zaman da dedim, şimdi de tekrar etmekte fayda olduğunu gördüğüm “ÇİFTE STANDART” denilen “benim” meşhur sözümü kendilerine bir kez daha hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum !
Değişik SİYASİ ENTRİKALAR ve ETİK DIŞI OYUNLAR sergileyerek, bu ülkede yaşayan ancak malesef sayıları az olan HALKLARIN ZEKASIYLA OYUN OYNANMASINI bu ülkede artık bir GELENEK haline dönüştüğünü görüyor ve yaşıyoruz. Malesef, son günlerde “seçime 2 ay kala” bu meşhur 4 lü, YEREL SEÇİM MODELİ DEĞİŞİKLİĞİ diye bir şeyden bahsetmeye başladı.
İster istemez bir çok soru ve ya birden fazla şüpheli hareketlenme olduğu açıkça ortadadır.
YEREL SEÇİM MODELİ ve AÇIK LİSTELER’den söz ederlerken, %3’lük bir BARAJDAN da bahseder oldular ! OBSE ve ODIHR 6 ay seçim öncesi seçim modeli değişikliğine izin vermez de meğer hikayeymiş ! Uluslararası kurumlar da seyirci kalabiliyorlarmış demek ki !
%3 lük BARAJ ile organize edilen YEREL SEÇİMLER sadece, az sayıda üyesi olan siyasi partiler ve etnik kökenli siyasi partilere ve onların seçmenine zarar verecek ! Biz de bu zararı engellemeye çalışıyor, didiniyoruz !
Yusuf Hasan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir