KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD’nin derin oyunu Rus uçağını kim düşürdü Türk tankını kim vurdu?

ABD’nin derin oyunu Rus uçağını kim düşürdü Türk tankını kim vurdu?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 8 dk okuma süresi
451 0

Afrin operasyonuna bakılırsa kimin eli kimin cebinde belli değil görüntüsü veriliyor. Öyle ki kasıtlı olarak at izi it izine karıştırılıyor. İdlib’i bombalayan Rus savaş uçağı Su-25, taşınabilir hava savunma füzeleri MANPAD’la düşürülüyor. Afrin’in kuzey doğusundaki Şeyh Horoz bölgesinde YPG’li teröristler Türk tankını, ‘Konkurs anti-tank’ silahıyla vuruyor. Türkiye, Rusya ve İran arasında imzalanan Astana anlaşması çerçevesinde, İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes rejiminin takibi için TSK, 12 Ekim’de bölgeye intikal sürecini başlatmış, askerî izleme ve gözlem noktaları kurmuştu. TSK’nın İdlib’in iç bölgelerinde çeşitli silahlı unsurlarla çatışma riski yüksek. Türk yetkililerin devreye girmesiyle İdlib merkezli muhalifler, Soçi ve Astana süreçlerini kabul ettikleri gibi çatışmasızlık bölgesinde ta ki Rus hava kuvvetleri ve Suriye rejim ordusu saldırıncaya kadar eylemsizlikte bulundu. Rejim karşıtı gruplardan Heyet Tahrir Şam, son dönemde İdlib’de artan etkinliği ile ön plana çıkmıştı. Heyet Tahrir Şam, Türk askerinin bölgeye intikaline karşı çıkması ancak Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinden gelmeye hazırlanan çeşitli Özgür Suriye Ordusu gruplarının İdlib’e girmesine karşı olduğunu, bölgeye gelmesi beklenen grupların ABD’den destek aldıklarını belirtmişti. Heyet Tahrir Şam haksız sayılmaz. İdlib’te ABD destekli, iltisaklı, bağlantılı her ne derseniz deyin; Muaz Mustafa grubu da bulunuyor. Muaz Mustafa Washington’da yaşayan bir Filistinli. ABD’li Senatör John McCain ile yan yana çekilmiş resimleri var. McCain ile IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi, kuzey Suriye’nin Azaz kentinde Liva El Tevhid mensuplarıyla görüşmesine yardımcı olan kişi. Özgür Suriye İçin Birlik isimli grubun başkanı ve Suriye Acil Görev Gücü’nün yöneticisi.(1)

Muaz Mustafa, Senatör McCain ile birlikte

Muaz Mustafa, Senatör McCain’e danışmanlık yapıyor. John McCain ve Hamas arasında irtibat kurduğu biliniyor. Mısır’daki sivil toplum kuruluşlarının finansmanı ile ilgili kriz sırasında Mısır’daki yasaklı Müslüman Kardeşler hareketinin başkan yardımcısı Khairat al Shater ve Senatör McCain arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemli rol oynadığı basında yer almıştı. Muaz Mustafa’nın Amerikan yönetimiyle ilişkisi Suriye ve Filistin’le sınırlı değil. Muammer Kaddafi’ye karşı ayaklanmaya katılan Amerikan İslam İlişkileri Konseyi CAIR ile arası oldukça sıkı fıkı.(2) Derin Senatör John McCain, İdlip seyahati sırasında “serbest devrimci” Mustafa ile kol kola fotoğraflanmıştı. Muaz Mustafa instagram hesabında kendisini Serbest Devrimci (Freelance Revolutionary) tanımlıyor. Muaz Mustafa Amerikan-İsrail Kamu İşleri Komitesi bünyesinde (AIPAC) faaliyet gösteriyor ve John McCain’ın İdlip toplantılarını bu grup adına düzenlenmişti. Aracı kuruluş ise bir başka taşeron örgüt, Suriye Acil Görev Gücü/Syrian Emergency Task Force adlı sivil toplum/yardım (!) kuruluşuydu. Muaz, Suriye’deki Filistin mülteci kamplarında doğmuş̧, 12 yaşında ailesiyle ABD’ye gitmişti. Muaz Mustafa, 20’li yaşlarına geldiğinde Washington,New York, Tel Aviv’deki “sivil toplum” örgütleriyle ilişkiler kurmuş, ABD istihbaratının ve politik çarkların içinde döner olmuştu.

Amerikan Kongresi’nde dört yıl boyunca Vic Snyder ve Senatör Blanche Lincoln’ün stajyer sekreterliğini yaptıktan sonra 2011’de Mısır’da “saha” çalışmasındaydı. “Arap baharı” sürecinde iyice pişti. Suriye Acil Görev Gücü’nden önce, yapıların ilişkili olduğu “Kuzey Amerika Libya Konseyi” ve “Libya Acil Görev Gücü”nün başındaydı. Libya’yı kana bulayan gruplarla ABD istihbaratı arasında aracılık yaptı. Sosyal medyada IŞİD’e, İsrail’e küfretse de, hem IŞİD elemanlarıyla hem de İsrail’le yakın bağları vardı. Sorosçu medya şirketleriyle filmler çekiyor, ünlü Amerikan düşünce kuruluşlarında konuşmalar yapıyor, bir Ukrayna’da, bir Suriye’de, bir Washington’da boy gösteriyordu. Katar’da Dünya İslam Forumu’na katılıyor, “google devrimcileri”yle temas ediyordu. Muaz, Washington’daki “üst akıl”la yakından bağlantılı. Demokratik bir Suriye için koalisyon grubunun yönetim kurulu üyesi, Suriye Acil Görev Gücü’nün başkanı, Özgür Suriye için Birleşik Cephe’nin politik direktörü, Red Lines propaganda filminde aktör, her ülkede “motivasyon konuşmacısı”, terör bölgelerinde ABD kongresine aracı. Kısacası bu devşirilmiş genç adam, patronlarının düşlediği gibi küresel bir aktivist. Bir “demokrasi projesi”! Kısacası, küresel çetenin ülkeleri ele geçirmek için geliştirdiği “proje”nin küçük bir askeri.(3) Dolayısıyla TSK denetimindeki İdlip’deki çatışmazlık bölgesinde Rus uçağının düşürülmesini ister El Nusra ister El Nusra’dan ayrılan Hey’etu Tahrîri’ş-Şâm (Şam’ı Özgürleştirme Heyeti) üstlensin ana fail ABD Kontrlarıdır. Muaz Mustafa’nın başında bulunduğu, Suriye Acil Görev Gücü’dür, Özgür Suriye için Birleşik Cephe’dir.

Benzer kurgu Afrin’in kuzey doğusundaki Şeyh Horoz bölgesinde YPG’li teröristlerin Türk tankını vurması içinde geçerlidir. Türk askerlerinin şehit edildiği, ‘tank katili’ olarak adlandırılan anti tank füzesi Javelin, ABD ordusunun silah envanterinde yer alıyor. Türkiye’ de ABD’den Javelin anti tank füzesi satın almak istemiş, ancak Pentagon bu satışı onaylamamıştı. Afrin harekâtı öncesinde terör örgütün Türkiye’ye karşı ABD’nin verdiği Javelin, Milan ve Tow anti tank füzeleriyle saldırabileceği değerlendirilmişti. Bazı kaynaklarda Türk tankının Rus yapımı Konkurs (Yarışma) adlı anti tank füzesiyle vurulduğu bilgisi mevcut. ABD’nin; eski Rus müttefikleri Polonya, Çekya ve Slovakya’dan alarak bu tank imha silahını YPG’ye vermiş olması söz konusu. Askeri uzmanlara göre Konkurs (Yarışma) füzesi aslında MILAN sınıfı füzenin bir kopyası. Amerikalı sığır çobanları, YPG’yi silah ve mühimmat manyağı yaparken, Türklerin kafası karışsın ve izi sürülmesin diye Rus yapımı ve Çin yapımı silahları piyasadan naylon şirkeler aracılığıyla toplamıştı. Türk tankının Rus yapımı Konkurs (Yarışma) adlı anti tank füzesiyle vurulması da Pentagon mutfağında pişirilen projenin sonucu. Pentagon ne yaparsa yapsın, Mümbiç yolu Türk ordusuna çoktan açıldı!

Bakınız:
1- https://www.al-monitor.com/…/is-clinton-atrocities-social-media-baghdadi-mccain.htm…
2- https://counterjihadreport.com/tag/muaz-mustafa/
3- https://www.facebook.com/BanuAVAR/posts/1879821755361162

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir