KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. VAHHABİLİĞİN KEŞMİRDEKİ DURUMU

VAHHABİLİĞİN KEŞMİRDEKİ DURUMU

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
347 0

1980’li yıllarda insanlara ‘vahhabi’ demek hakaret olarak algılanmaktaydı. Anneye küfür ile eş değer, tutulurken günümüzde vahhabiliğin çok normal karşılanması toplumların sıradanlaştırılmasıyla meydana gelmiştir. Binlerce Pakistanlı vatandaş Suudi Arabistan’da farklı sektörlerde, ağırlıklı olarak inşaat işçisi konumunda çalışmışlar ve tekrar ülkelerine döndüklerinde vahhabiliğin çok normal bir şekilde toplum arasındaki diyaloglara girmesini sağlamışlardır. Bir diğer etki ise Suudi Arabistanın Pakistan topraklarında cami ve kuran kursu yaptırmasıdır. Bütün bunlar Pakistan halkının Suudilere karşı sempati kazanmasını sağlamıştır. Son zamanlarda pakistan halkının orta yaş sınırında olanlar sunniliğin modasının geçmiş olduğunu düşünmektedirler. ALLAH’a kalp ile ulaşılması anlayışı fazla kişisel, mistik ve bilimsellikten uzak bulunmaktadır. Sunnilere göre din, kişisel bir olgu değil, uyulması zorunlu olan kurallar bütünüdür. Buna karşın Vahhabiler daha somut ve modern olarak algılanmaktadır. Ameller ve inanç meseleleri kuran-ı kerim ayetlerine göre belirlenmektedir. Vahhabiliğe göre her şeyi kutsal kitapta okumak mümkündür. Bu da vahhabiliğin, toplum arasında daha ılımlı gözükmesini sağlamaktadır.
Vahhabilik her ne kadar toplumda normalleşen bir durum haline gelmiş olsa da devlet bu duruma sıcak bakmamaktadır. Üstelik bu durumlarda taviz vermeyen devlet tavrı da oldukça serttir. Devletin kalbi güvenlik olgusuna dayandığı için insanlar tutuklanmakta, yargılanmakta ve sonunda idama mahkum edilmektedirler. Radikalleşmenin önüne geçebilmek için olayın özüne inilmesi gerekmektedir. Eğer gerçek bir reform yapabilirlerse veya uygulamaya koyabilirlerse radikalleşmenin önüne geçmiş olurlar. Fakat Pakistan da bu reformu ne kadar uygulayabilir ise akıllara soru işaretleri getirmektedir. Çünkü devletin içinde yapılacak reformda halkın desteği önemli bir konumdadır. Pakistan halkı devlete ve politik sisteme aşırı öfke duymaktadır ve devletin yaptığı bu sisteme oldukça karşıdır. İçlerinde nefret ve öfke besleyen halk en büyük suçluların polis olduğunu savunmaktadır. Üzücü bir durumdur ki dış güçlerden önce iç sorunların önceliğe girmesi gerekir. Terör ile mücadele edebilmek için önce bu sorunların çözüme kavuşturulması gerekmektedir.
https://t24.com.tr/haber/34pakistanda-selefilik-yayiliyor34,390225
İs
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4.sınıf Öğrencisi ve Kafkassam Stajyeri Mücahit PIÇAK

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir