KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya Nenox Askeri Eğitim Sahasındaki Roket Patlaması

Rusya Nenox Askeri Eğitim Sahasındaki Roket Patlaması

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
288 0

Uzman, Nenox Askeri Eğitim Sahasındaki Roket Patlamasının iddia Edilen Nedenlerini Belirledi
Bir insani faktörü veya teknik zayıflığı, Nenox eğitim sahasındaki bir roketin jet motorunun sıvı yakıtının patlamasına neden olabilir. Bu, özel kuvvetler komutanlığı Uçaksavar Füze Birlikleri Eski Komutanı Sergey Khatylev tarafından VZGLYAD gazetesine bildirildi.

Khatylev, “Artık katı yakıt sistemlerindeki roketlerin sisteminin çoğunluğunda sıvı yakıtın yerine katı yakıt kullanılıyor. Bu yüzden bu olayın en modern gelişme olmadığını söyleyebiliriz” dedi. Hangi füzenin denendiğine dair kesin bir bilgi olmadan, hiç kimsenin patlamanın sonuçları hakkında söyleyemediğini belirtti.
Roketlerin savaşta kullanılmadıkça yüklenmediğini ve içi boşaltılarak depoda saklandığını söyledi. “Genellikle roket kullanılmaya hazırlanırken yakıt doldurulur. Diğer durumlarda, roketler depolarda saklanırken yakıt roketlerin içinden çıkarılır. Jet yakıtı bileşenleri başka yerde de bulunur. Ancak o zaman doğrulama ve montaj yapıldıktan sonra yakıt bileşeni doldurulur. ”
Ona göre, radyasyon tehlikesi ancak nükleer savaşın olduğu durumda füzelerin kullanıldığı zaman olabilir.
“Tabii ki, bütün roket ve havacılık ekipmanı, yakıt ve diğer şeyler ile uğraşırken her türlü tehlike altında kalabilir. Sebep insani faktörleri olabilir, sistemin eskimesi de olabilir. Bu durumda sonuçlar hakkında ancak araştırmalardan sonra tespit edildiğinde karar verilebilir” dedi. Khatylev, bu tür olayların yılda 1-3 kez sıklıkla meydana gelmediğine dikkat çekti.
Daha önce, Arkhangelsk bölgesindeki Savunma Bakanlığı’na ait askeri eğitim sahasında, bir roketin jet motorunun sıvı yakıtının patladığı biliniyordu. Bu kazada Altı Savunma Bakanlığı ve kalkınma şirketi elemanlarının ağır yaralandığı ve iki uzmanın da bu kazada hayatını kaybettiği bildirildi.
Savunma Bakanlığı, Arkhangelsk bölgesindeki bir askeri eğitim sahasındaki patlamadan sonra zararlı maddenin sızmasının olmadığını ve radyasyon seviyesinin normal olduğunu vurguladı. Ancak, Severodvinsk Belediyesi, basın servisleri sorumlusu Ksenia Yudina tarafından bildirildiği gibi, patlama sonrasında kısa vadede radyasyonun artışının olduğu kaydedilmiştir.
Kaza, Beyaz Deniz Donanması Üssü’nün bir kısmı olan Nenoks Donanması’nda düzenlenen 45. devlet deniz roketi testi esnasında, Severodvinsk yakınlarında meydana geldi. Bu askeri eğitim alanı 1954 yılında denizaltından fırlatılan kıtalararası balistik füzeleri test etmek ve denizaltından fırlatılan seyir ve uçaksavar füzesi sistemlerini test etmek için kurulmuştur.

Bu makale, 8 Ağustos 2019 tarihinde Vzglyad Gazetesinde yayınlanan “Эксперт назвал предположительные причины взрыва ракеты на полигоне Нёнокса” başlıklı makalenin Türkçe çevirisidir. Sayfa: https://vz.ru/news/2019/8/8/991451.html?utm_campaign=vz&utm_medium=referral&utm_source=push&fbclid=IwAR0HMq5OwI1S1XjyyYCEIDtMvpMBUGinbSRsTmix7lgjvxyhjKu6hCcQWMU
çeviren Keişuke Wakizaka
Дарья Рыночнова

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir