KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Alp dağlarında bir kasaba olan Davos

Alp dağlarında bir kasaba olan Davos

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
347 0

İsviçre’nin Graubünden kantonun da küçük bir ilçe konumunda. Son nüfus sayımı verilerine gör 11 bin nüfusu olan İlçe’nin belediye başkanı da (fdp) Liberal Parti kökenli. Davos’un önem kazanmasının sebebi ise aslında kâr amacı gütmeyen İsviçre merkezli bir vakfın yani Dünya Ekonomik Forumunun (WEF) toplantılarının yapıldığı yer olmasıdır. Sonradan Dünya Ekonomik Forumu adını alan vakıf 1971 yılında Cenevre üniversitesinden Klaus Schwab tarafından kurulmuştur. Mr. Klaus aslında Almanya doğumlu bir makine mühendisi. Mr. Klaus’a ait uluslararası endüstrileşme tezine ilk defa “Moderne Unternehmensführung im Maschinenbau” eserinde karşılaşıyoruz. Alman endüstrisi üzerinde yaptığı inceleme ile kurumsal yönetim yöntemleri, rakip endüstri incelemeleri, üretirim süreçlerini inceleyerek makine mühendisliğinde modern kurumsal yönetim tavsiyelerinin bulunduğu bir kitapla da karşımıza çıkıyor. Mr. Klaus, Amerika’da 1966 yılında Harward’da MBa yapmış olan Kissinger ile tanışıklığı olan biri ayrıca.
Davos yıllardır sürmesine rağmen 2015 yılında uluslararası bir organizasyon vasfını kazanmıştır. Forum, 1944’te Bretton Woods sisteminin çökmesinden sonra ABD firmalarının Avrupa’da yükselişi ve yükselen globallaşme sonucunda Avrupalı firmalarında katılmayı istemesi sonucu doğmuştur da denilebilir. İlk adım 1971 yılında Avrupalı sanayiciler ve iş adamlarının davet edilmesiyle Avrupa yönetim sempozyumu düzenlemesiyle başlamıştır. İsviçre’de toplanmasının temel sebeplerinden biri de budur. 1973 yılında OPEC krizinden sonra 1974’te ilk kez Davos dünya siyasetinde yer almaya başladı. Bizim için ise Davos rahmetli Turgut ÖZAL’la başlamıştır denebilir. 1988’de Özal-Papandreou görüşmesi iki ülke açısından tarihi sayılabilecek bir görüşmeydi.
1989’da Berlin duvarının yıkılmasından sonra iki Almanya arasındaki entegrasyon, parasal birlik önerileri Davos’ta ortaya atılan konulardı.
1991’de Gorbaçovun Perestroika ve Glsnost açılımlarına karşı yapılan darbede dönemin başbakanı Valentin Pavlov‘dan Forum’un sayfasında önemle bahsedilir. 1994’teki Yaser Arafat ve Şimon Peres’in Davos’ta bulunmasından sonra iki devlet arasında önemli anlaşmalar imzalandı. Davos saydığımız birçok önemli olayın başlangıcı sayılabilecek birçok önemli görüşmelere yer verdi.
Günümüzde yıllık cirosu 5 milyar dolardan fazla olan 1000 şirket tarafından finanse edilen vakfın toplantılarına ortalama 1500 önemli şirket yöneticisi olmak üzere iş adamlarının katıldığı forumda ülkemizden ise KOÇ Holding bulunmaktadır.
23-26 Ocak tarihlerinde toplanan ve bu yılki ana teması “Creating a Shared Future in a Fractured World” olan forumun 2018 yılına ne kazandıracağı forum sonladıktan sonra daha da netlik kazanacaktır.
Ömer Gök / Kafkassam Uzmanı
Kaynakça
Schwab Klaus, Kroos Hein;Moderne Unternehmensführung im Maschinenbau,vdma, Verein Deutscher Maschinenbau-Anstalten e.V. Frankfurt/Main-Niederrad,1971
Pigman, Geoffrey Allen ; The World Economic Forum – A Multi-Stakeholder Approach to Global Governance. Routledge London, England; New York City, 2007

https://www.admin.ch/gov/en/start/dokumentation/medienmitteilungen.msg-id-55987.html
Kellerman, Barbara ; Reinventing Leadership – Making the Connection Between Politics and Business. State University of New York Press Albany, New York,1999
https://www.weforum.org/events/world-economic-forum-annual-meeting-2018

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir