KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gürcistan
  4. »
  5. Türkiye ile Gürcistan Gümrükleri arasında E-TIR projesi

Türkiye ile Gürcistan Gümrükleri arasında E-TIR projesi

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
244 0

Türkiye ile Gürcistan Gümrükleri arasında E-TIR projesi

Türkiye ile Gürcistan gümrükleri arasında taşıma maliyetlerini azaltmayı ve ticaret işlemlerini hızlandırmayı da amaçlayan E-TIR Projesi imzalandı.

Türkiye ile Gürcistan gümrükleri arasında E-TIR Projesi imzalandı. Proje ile sınır geçişlerinin kolaylaştırılması, taşıma maliyetlerinin düşürülmesi ve ticaret işlemlerinin hızlandırılması hedefleniyor Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: “Hemen projemizi başlatmayı planlıyoruz. İnşallah, bu sene haziran ayı içerisinde projemizin pozitif sonuçlarını dünyaya rapor edeceğiz” “E-TIR sisteminin dünya çapında düzgün bir şekilde başlayabilmesine ve tam otomasyona geçilmesine öncülük ediyoruz” dedi.

Bülent Tüfenkci, Gürcistan’ın Türkiye için komşu olmanın yanında dost bir ülke olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenerek geliştiğini kaydetti.

Geçen sene aralık ayında Sarp Kara Hudut Kapısı’nda oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Tüfenkci, toplantıda Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin hayata geçmesini müteakip gümrük işlemlerinin hızlandırılması için gerekli çalışmaların kararlılıkla yürütülmesi, kara hudut kapılarının ortak kullanımı projesindeki teknik çalışmaların hızlandırılması, Azerbaycan’ın da dahil olduğu gümrüklerden sorumlu bakanlarının katılımıyla üçlü bir mekanizma kurulması gibi pek çok önemli konuda karar alındığını bildirdi.

”Sistemin en büyük kullanıcısıyız”

Türkiye’nin karayolu taşımacılığında çok özel bir yerde bulunduğunu belirten Tüfenkci, karayolu taşımacılığında da TIR sisteminin önemine dikkati çekti.

TIR sisteminin, standart belge ve kontroller yoluyla sınır geçişlerini kolaylaştırdığını, formalitelerin azaltılmasıyla taşıma maliyetlerini düşürdüğünü ve ticaret işlemlerini hızlandırdığını anlatan Tüfenkci, şöyle devam etti:

“Ülkemiz 1966 yılından bu yana kesintisiz bir şekilde TIR sistemini uygulamaktadır. Yıllık rakamlar biraz düşse de küresel kefil kuruluş Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği tarafından basılan yıllık yaklaşık 2 milyon civarı TIR karnesinin neredeyse dörtte birini tek başımıza kullanmaktayız. Kullanım rakamları açısından sistemin en büyük uygulayıcısı konumunda bulunmaktayız. Günümüzde bin beş yüzün üzerinde nakliye firmamız ve 60 binden fazla araç filomuz TIR rejimi altında taşıma yapmaktadır. Bakanlık olarak, TIR sisteminin coğrafi genişlemesine ve işlemlerin elektronikleştirilmesi sürecine özel önem atfetmekte ve bu konudaki faaliyetleri hızlıca sürdürmekteyiz. TIR sistemine ilişkin teknik altyapısı hazırlanan elektronik TIR’a dünya çapında öncülük ediyoruz.

gündemavrasya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir