KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gürcistan
  4. »
  5. Darçiaşvili: Türkiye, Gürcistan’ın kadim dostu

Darçiaşvili: Türkiye, Gürcistan’ın kadim dostu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
48 0

Gürcistan Dışişleri Bakanı bir çalışma ziyareti kapsamında Hakan Fidan ile görüşmelerinin ardından basın toplantısında konuştu.

Türkiye’yi, Gürcistan’ın “kadim dostu ve çoğaltılabilir ortağı” olarak nitelendiren Illia Darçiaşvili, Türkiye’de bulunmaktan keyif aldığını dile getirdi.

Darçiaşvili, Bakan Fidan ile görüşmelerde önemli değişim fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Gelecek işbirliğinin” geliştirilmesi için somut adımların belirlendiğini söyledi.

İki ülke arasında üst düzey temasların önemine dikkat çeken Darçiaşvili, ülke yöneticilerinin karşılıklı ziyaretlerin devamı konusunda mutabık kalındığına işaret etti.

Darçiaşvili, Bakan Fidan’ı ülkesine davet ederek “Kendisini ağırlamaktan büyük şeref duyacağız.” diye konuştu.

Birçok konuda iki ülke arasındaki işbirliğinin pekiştirilmesini güçlendirdiklerini vurgulayan Darçiaşvili, “İki ülke arasındaki kapasiteyi tam kapsamlı şekilde kullanmamız için neler yapabileceğimizi inceledik.”

Darçiaşvili, iki ülke arasında yapılan “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi”nin önemine vurgu yapılarak toplantıların yakın bir zamanda tekrar düzenlenmesi üzerine mutabık kalınarak toplantıların iki ülke arasındaki işbirliğinin “en önemli mekanizmalarından” biri olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin, Gürcistan’ın ulusal bütünlüğü ve dış politikalar konusunda ülkesini ilgilendiren Darçiaşvili, bunun için teşekkür etti.

Darçiaşvili, Bakan Fidan ile “güvenlik açısından karşı karşıya olunan sorunlar” ve bölgedeki sorunları da görüştüklerini belirterek, bu konuda “bölgede barışın ve istikrarın sağlamlaştırılması” konusunda ortak çabalar üzerinde konuştuklarını kaydetti.

Uluslararası ödemenin çözümünde devreye alma işlemi olmadan Darçiaşvili, “Türkiye, Gürcistan’ın en büyük ticaret ortağı olarak yerini korumakta olup ülkeler arası potansiyelin tam kapsamlı şekilde kullanılabilmesi ile ilgili kurumlarımız arasında gerekli çalışmalar yoğun olarak devam edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Darçiaşvili, mevkidaşıyla yaptığı görüşmede kültür, eğitim ve halklar arasındaki bağların durumunu de ele aldıklarını kaydetti.

Gürcistan’ın, Türkiye ile ilişkilerine önem verdiğine dikkati çeken Darçiaşvili, bu bitkilerin büyüme açısından da önemli olduğunu sözlerine ekledi.
Ermenistan Azerbaycan Türkiye 3 lü barış anlaşmasının gündeme geldiği bu günlerde Gürcistan sistem dışı kalmamak için diplomatik hamleler yapmaya başladı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir