KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya’nın Sudan büyükelçisi de öldü Putin’in elçilerini kim öldürüyor?

Rusya’nın Sudan büyükelçisi de öldü Putin’in elçilerini kim öldürüyor?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
328 0

1977’den beri Rus Dışişleri’nde çalışan deneyimli diplomat, Rusya’nın Hartum Büyükelçisi Mirgayas Şirinskiy 23 Ağustos Çarşamba günü resmi konutunda ölü bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı, ölüm nedeni henüz belirlenemeyen 62 yaşındaki Rus diplomatın, Sudan’da 2013’ten bu yana büyükelçilik görevini yürüttüğü, daha önce de Mısır, Yemen, Suudi Arabistan ve Ruanda’da görev yaptığı kaydedildi. Sudan Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Garibullah el-Hadar, Dışişleri Bakanlığının Rusya halkına, hükümetine ve Büyükelçi Şirinskiy’nin yakınlarına başsağlığı dilediğini aktaran Hadar, Şirinskiy’nin iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için çok çaba sarf ettiğini vurguladı.(1) 1954 yılında doğan ve Rusya Dışişleri Bakanlığında kırk yıldır görev yapan, Rusya’nın Sudan büyükelçisi Mirgayas Shirinsky, Hartum Büyükelçilik konutu bahçesindeki havuzda 23 Ağustos Çarşamba günü ölü bulunduğunda Rusya elçiliğindeki basın sekreteri Sergei Konyashin, büyükelçinin kalp krizi geçirdiğine dair işaretlerin bulunduğunu, akut kalp atağı bulgularına rastlandığını belirtmişti. Büyükelçinin cesedi söylemişti. Akıcı bir Arapça ve İngilizce konuşan Shirinsky, 1977’den beri diplomattı. Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsünde okudu ve daha önce Ruanda için büyükelçi olarak görev yaptı. 2013’te Hartum’a büyükelçi olarak atandı. Shirinsky’nin uzun diplomatik kariyeri ayrıca Mısır, Suudi Arabistan ve Yemen’deki görevleri de içeriyordu.(2)

Mirgayas Shirinsky 1991-1993 arasında Yemen’de SSCB / Rus Büyükelçiliğinde yardımcı diplomat. 1993-1996 Suudi Arabistan Krallığı Cidde Başkonsolosu; 2001-2002. UNESCO Rusya Federasyonu Daimi Temsilcisi. Paris; 2002-2006 Dışişleri Bakanlığı Tarih ve Kayıt Dairesi Başkan Vekili, 2006-2013 Rusya Federasyonu Ruanda Büyükelçisi. Evli ve erkek evlat sahibi Büyükelçinin, Olağanüstü ve tam yetkili olan diplomasi kariyerinde birinci sınıf bir personel olduğu bildiriliyor…(3) Sudan dışişleri bakanlığı, Shirinsky’nin “samimi ve profesyonel bir yaklaşım”la Moskova ve Hartum arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olduğunu ve Sudan halkıyla ülkenin her kesiminden ve sektöründen kurum ve bireylerle iletişim kurduğunu belirten açıklamasında Sudan’ın Rusya ile çok eskiye uzanan diplomatik ve ekonomik bağlarının bulunduğunu, Başkan Ömer el Beşir’in yakında Moskova’yı ziyaret etmesinin beklendiğini açıkladı.(4) Bu son şaibeli ölümle birlikte Putin’in diplomatlarını kim öldürüyor neden öldürüyor? sorusu gündemde. Son bir yıl içinde Rusya’nın, Hindistan, Türkiye, BM ve Sudan büyükelçileri iş başında öldüler. Rusya’nın Türkiye’ye büyükelçisi Andrei Karlov 19 Aralık’ta Ankara sanat galerisinde konuşma yaptığı sırada “Aleppo’yu unutmayın” ve “Allahu Ekber” diye bağıran görevli bir polis memuru tarafından öldürülmüştü. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürüldüğü gün; Moskova’da da bir Rus Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin evinde ölü bulunmuş ardından Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliğinde görevli bir diplomatın kızının intihar haberi gelmişti. Bu olayların birbiriyle bağlantılı olabileceği düşünülebilir mi? demekten kendimi alamamıştım.

Moskova’da ölü bulunan görevlinin Rusya Dışişleri Bakanlığı Latin Amerika Bölümü Başkanı Pyotr Polşikov olduğu anlaşıl, 56 yaşındaki Pyotr Polşikov’un, daha önce Rusya’nın Bolivya büyükelçiliğinde görev yaptığı belirtilmiş, bazı yayın organlarında Pyotr Polşikov’un ölümüne intihar süsü verildiği hatta İzvestiya gazetesinin haberine göre Pyotr Polşikov’un intihar ettiği anda evde bulunan eşinin şüpheli görüldüğü, ölümünden sorumlu olabileceği kaydedilmişti. Ankara’da büyükelçiye saldırı gecesinin ilerleyen saatlerinde Moskova’da bir Rus dışişleri yetkilisinin esrarengiz bir suikasta kurban gitmesinin karşı bir misilleme olarak değerlendirildiğini ileri sürülmüş, Moskova’daki suikastın, Rusya’nın karşı misillemesi olabileceği belirtilmiş, ölen Rus yetkilinin Latin Amerika Ülkeleri Departmanı Başkanı Pyotr Polşikov olduğu ve Amerika için casusluk yaptığı iddiaları ortaya atılmıştı.(5) Çok geçmedi26 Ocak 2017’de Rusya’nın Hindistan büyükelçisi Alexander Kadakin 67 yılında Delhi’de ansızın öldü. Hintli yetkililer ölümü kalp krizi olarak açıkladılar. Öldüğü gün o sabah New Delhi’deki yıllık Cumhuriyet Günleri geçit törenine katılacağını söylemişti.(6) 20 Şubat 2017’de Rusya’nın BM büyükelçisi Vitaly Churkin, aniden 64 yaşında öldü. ABD’li yetkililer, ayrıntıların uluslararası hukuka uymaktan vazgeçildiğini söyleyerek Vitaly Churkin’in ölüm nedenini açıklamadılar. Rus yetkililer, ayrıntıların ifşa edilmesinin büyükelçinin ailesine utanç verici olabileceğini veya itibarını zedeleyebileceğini savunmuştu. 9 Ocakta, Rusya konsolosluk görevlisi Andrey Malanin Atina’daki evinde ölü olarak bulundu. 19 Aralıkta, üst düzey Rus diplomat Petr Polshikov Moskova’daki evinde vurularak öldürüldüğü bulundu. 56 yaşındaydı. Aynı gün, Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrei Karlov Ankara’da bir sanat galerisi açılışında öldürüldü. 8 Eylül’de yapılan ABD seçiminin sabahında, diplomatik güvenlik görevlisi Sergey Krivov New York’taki Rusya konsolosluğunda ölü olarak bulundu. Ölüme bir tümörle ilgili kanamanın neden olduğu belirtilmişti.(7)

Putin’in diplomatlarını kim öldürüyor?

Bakınız:
1- https://tr.sputniknews.com/afrika/201708231029848608-rusya-sudan-buyukelcisi-olu-
2- http://www.straitstimes.com/world/africa/russia-ambassador-found-dead-in-pool-at-khartoum-home
3- https://sudan.mid.ru/web/sudan_en/ambassador
4- https://tribune.com.pk/story/1490070/russian-ambassador-sudan-found-dead-swimming-pool/
5- http://www.kafkassam.com/ankara-moskova-baku-ucgeninde-diplomasi-cinayetleri.html
6- http://www.express.co.uk/news/world/845488/Russia-s-ambassador-Sudan-Mirgayas-Shirinsky-dead-swimming-pool-Vladimir-Putin
7- http://globalnews.ca/news/3693018/russian-diplomats-died-suddenly/

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir