KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye ile ABD’nin Suriye Konusunda Anlaşması Mümkün mü ?

Türkiye ile ABD’nin Suriye Konusunda Anlaşması Mümkün mü ?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
323 0
ebru

Türkiye, Suriye’de “güvenli bir bölge” oluşturma fikrini 2012’den beri gündeme getiriyor. Günümüze kadar karşılık alınamayan bu fikir, ABD’nin Suriye’den çekilme kararından sonra ciddi bir şekilde ilerlemeye devam etti. Fakat iki ülkenin beklentileri ve amaçları birbirinden farklıydı.
Gündemdeki son durumlara göre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD’nin Suriye’deki “güvenli bölge” ile ilgili yaklaşımlarının Ankara’nın beklediği gibi olmadığını ve “ABD ile ortak bir karara varılmadığı sürece Türkiye’nin Suriye’deki güvenli bölgeyi tek başına oluşturacağını” söyledi.
Aksoy, sözlerine şöyle devam etti:
“Biz müttefiklerimizin teröristlerle işbirliği yapmasını istemiyoruz. 3 Ağustos haftası ülkemize gelecek olan ABD askeri heyetiyle görüşmeler devam edecek.”
ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de düzenlediği basın toplantısında güvenli bölge konusunda Türkiye ile müzakerelerin devam ettiğini ancak henüz bir anlaşmaya varılamadığını belirtti.
Rus uzmanlar, Türkiye’nin ABD ile anlaşamadığı halde güvenli bölgeyi tek başına oluşturacağı açıklamasını şöyle değerlendirdi:
“Türk askerler, PKK ve diğer Kürt silahlı oluşumları kontrol etmek için sınırda bulunuyor. Ama bu örgütler ABD’nin eski müttefikleridir. ABD, bu örgütlere destek vererek Türkiye’nin etkisini azaltmaya çalışıyor. Ankara ve Washington arasında bu durum anlaşmazlığa yol açıyor ve yakın gelecekte “güvenli bölge” için anlaşmaya varmaları pek muhtemel görünmüyor.”
Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Yakındoğu ve Ortadoğu Merkezi Başkanı Vladimir Fitin Suriye ve Irak’taki Kürt silahlı oluşumların üslerinin Türkiye’yi olumsuz yönde etkisi altına aldığını belirterek “ Türkiye, Cerablus ve Afrin olmak üzere iki operasyon gerçekleştirdi ama ABD, Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK)’nin ilerlemesine izin vermedi ve o bölgedeki Kürt silahlı oluşumların ABD için müttefik ve dayanak olduğunu” belirtti.
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4.sınıf öğrencisi
Kafkassam Stajyeri
Ebru ÇELİK
https://tr.sputniknews.com/abd/201908011039822026-abdnin-suriye-ozel-temsilcisi-jeffrey-turkiye-ile-guvenli-bolge-konusunda-henuz-bir-anlasma/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir