KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Japonlar F-35 Programına alınamıyor

Japonlar F-35 Programına alınamıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
126 0

Japonya F-35 programına 105 adet F-35A ve 42 aadet F-35 B varyantı alımı ile katılmayı planlamaktadr. Türkiye’nin F-35 üretimi ve ana katılım programından ABD’nin tek taraflı çıkarma kararından sonra Türkiye’nin yerini almaya çalışan japonya, üretim sisteminede dahil olmaya çalışmaktadır.

F 35 programı ilk ilan edildiği 2002 yılında Japonya F-22 raptor uçagı ile ilgilenmekte idi. F-22’ler F-4E Phantom II ve F-15C eagle programının parçası olsada F-5 Tiger II ve F-16 Fighting Falconu hiç almadıgı ve kendi yeni nesil jet planlamsını yaptıgı için görünmez(gizli) jet projeleri ile hiç ilgilenmemiştir.Busebeplede F-35 programına katılımı hiç düşünülmemiştir. F-35 programına İsrail’in dahil edilmesi bile 2006 yılına kadar risk olarak degerlendirilmiştir.
Pentagon ABD vatandaşalarının üzerine yük getirecek Türkiye’nin F-35 programından dışlanma politikasının faturası konusunda çeşitli adımlar atmaktadır.Bununda en önemli ayagı Japonya’nın dahil edilmesi ve Japonya’nında bu programa ve masrafalara katılmaya istekli oldugu yönündedir. ABD tarafında ise F-35 Müşterek Program Ofisi Sözcüsü Brandi Schiff, Japonya’nın programa artık dahil edilemeyecegi zira programa katılım tarihinin 15 Temmuz 2002 kapandıgını beyan etti.Bu tartışmlara aşina bir kaynak, Pentagon’un Japonya’nın bir program ortağı olmasına izin vermesinin benzer erişim isteyen diğer ülkelere yol açacağından endişe duyduğunu beyan etti. Yine Japonya’nın olası programa katılım talebi konusunda Güney kore ile Japonya arasındaki siyasi sıkıntıların gelecekte iki ülke tarafından program sürecinde kullanılabilecegi endişeside hakimdir.Bu sebeple Pentagon’un Japonya’nın katılım talebine olumlu bakmadığı iddia edilmektedir. Japonya’nın sadece 3’cü grup ta paydaşlıkta yer aldığı ve sadece Uçak satın alabilecekleri de mevcuttaki iddialar arasındadır.
Türkiye’nin programdan çıkarılması yakın dönemde siyasi olarak ABD’nin elini güçlendirse de Türkiye’nin uzun dönemde elinin güçlü olacagı yakın zamanda ortaya çıkacaktır.
Kafkassam

https://militarywatchmagazine.com/article/for-western-countries-only-pentagon-set-to-refuse-japanese-request-for-f-35-partner-status-despite-massive-order
https://www.defensenews.com/global/asia-pacific/2019/07/29/japan-wants-to-be-an-official-f-35-partner-the-pentagon-plans-to-say-no/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir