KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk Rus İsrail ilişkilerinin mimarı enerji jeopolitiği!

Türk Rus İsrail ilişkilerinin mimarı enerji jeopolitiği!

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 7 dk okuma süresi
314 0

Türk Rus İsrail ilişkilerinin mimarı enerji jeopolitiği!
ömür
Türkiye ile Rusya arasında uçak krizi patladığında, Mavi Marmara olayından dolayı İsrail-Türkiye ilişkileri de sorunlu görüntü veriyordu. Ancak kapalı kapılar arkasında her iki ülkenin gizli servisleri, bilgi alışverişlerini sürdürmekteydi. Edirne Sinagogunun restore edilerek açılması ve Diyanet İşleri Başkanlığının Umre Programına Kudüs’ü dâhil etmesi, İsrail Türkiye ilişkilerinin yoluna gireceğinin habercisiydi. ABD’nin önde gelen Yahudi kuruluşlarının çatı örgütü ‘Conference Of Presidents, Türkiye ile İsrail arasındaki sorunun çözümü sürecinde gayret gösterdiği gibi Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizinin de atlatılması için olağanüstü çaba harcamıştı. Nitekim Şubat 2016’da Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakanı, ABD’nin önde gelen Yahudi kuruluşlarının çatı örgütü ‘Conference Of Presidents’ Amerikan Yahudi Teşkilatları Başkanlar Konferansı heyetini kabul etmişti.
Amerikan Yahudi Teşkilatları Başkanlar Konferansı’nın İcracı Başkan Yardımcısı Malcolm Hoenlein’in başkanlık ettiği heyette İnkar ve İftira’yla Mücadele Birliği (ADL) ve Amerika-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AIPAC) üyeleri de yer aldı. İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu’nun yakını olan Malcolm Hoenlein, Ankara’ya Kudüs’ten gelmişti. Bu kabulün, 1923 Almanya doğumlu, Yahudi kökenli ABD’li diplomat, siyaset bilimci ve siyasetçi, 1969 – 1975 yılları arasında ABD başkanının ulusal güvenlik danışmanı, 1973 -1977 yıllarında ABD’nin 56. dışişleri bakanı olarak görev yapan ve Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Rusya arasındaki yumuşama politikasının mimarı Henry Alfred Kissinger’in Putin ile Moskova’da buluşmasından hemen sonra gerçekleşmesi dikkat çekici. Çünkü Ukrayna ve Suriye gibi çatışma riski yüksek sorunlu bölgelerde ABD ve Rusya arasında yaşanan gerilim nedeniyle, Kissenger gibi kurt bir politikacının Rusya’da bulunması uluslararası toplumum gündemiyle yakından ilgiliydi. Bkz. Ömür Çelikdönmez/Kafkassam.com/ 09 Şubat 2016 /Kissinger’den Putin’e Turan ve İslam ordusu uyarısı!
Anlaşılan ‘Conference Of Presidents’, kendisi de Yahudi olan Henry Kissenger’i Türkiye ziyaretlerinden önce Rusya’ya göndererek Rusya-Türkiye arasındaki krizi çözme girişimlerinde bulunmuş. Çünkü Kissenger’in ziyaretinden hemen sonra Rus yetkililer Türkiye ile tekrar ilişkilerin nasıl düzelebileceğine dair şartları art arda sıraladılar. Türkiye İsrail ilişkilerini ve Türkiye Dünya Yahudi toplumu ilişkilerini ayrı ayrı ele almak gerekir. Ancak son tahlilde Dünya Yahudi toplumunun, İsrail ile Türkiye’nin arasının açık olmasına gönlü el vermez. Hiç şüphesiz ki bu anlayışın arka planında, Osmanlı padişahı II. Beyazıd’ın Burak ve Kemal Reisleri göndererek, Endülüs Yahudilerini İspanya engizisyon mahkemelerinin işkence ve katliamlarından kurtarmasının etkisi olduğu gibi, Yahudi cemaatinin Türklerin egemen olduğu dönemlerde ve coğrafyada din hürriyetini muhafaza edebilmesinin de etkisi vardır.
Ayrıca Arthur Koestler’in 13. Kabile kitabında sözünü ettiği Hazar Türklerinin Museviliği, Dünya Yahudi toplumunun Türklere ilgi duymasının ve zor zamanlarında siyasi ve ekonomik desteğini sunmasıyla ilgilidir… Nitekim bu temaslarla ilgili değerlendirmemde; “Keçiboynuzunda saklı bal özünü şimdi net ifade edeyim, Yahudiler Türkiye’nin Ortadoğu politikasını, Türk ordusunun Suriye’ye yönelik gerçekleştirmesi muhtemel askeri harekâtı destekliyor. Rusya ile Türkiye Arasındaki krizin çözülmesinden yanalar. Türkiye, FETÖ’yü affetsin istiyorlar. ABD’nin bölge politikalarını tasvip etmediklerini, İsrail Türkiye ilişkilerini tabiî ki konuştular. Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakanına bunları anlattılar. Türkiye bunları dikkate alacak mı? Ordu sınırın ötesine geçecek mi? Birlikte tanıklık edeceğiz.” Demiştim. Bkz. http://www.kafkassam.com/yahudi-lobisi-turkiyenin-suriye-mudahalesine-taraftar.html
Türkiye İsrail arasında imzalanan anlaşma, Ortadoğu için yeni bir dönemi başlatıyor. Bu anlaşma ile Türkiye’nin başlattığı inisiyatifin, sadece Ortadoğu için değil, AB’nin geleceği için de önemli bir takım sonuçları olacaktır. Türkiye’nin anlaşması salt İsrail’le sınırlı değil. Çünkü bu anlaşmanın birde Rusya boyutu var. Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi, 40 milyar doların üzerindeki yatırım ve ticareti ilgilendiriyor. Kremlin, Türkiye’ye yönelik ekonomik ve ticari kısıtlamaların Moskova ve Ankara arasındaki görüşmelere göre hafifletileceğini belirtti. Rusya Devlet Başkanı Putin Türkiye’ye yönelik alınan yaptırımların kaldırılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı Projesi’nin bitirmeye hazır olduklarını açıkladı. Katolikler ise bu yakınlaşmayı provoke etmek için her yola başvuruyor. Papa Francesco’nun Ermenistan ziyaretinin son gününde Ermeniler’in ruhani lideri ve Ermeni Apostolik Kilisesi’nin başı bütün Ermeniler Katolikosu 2. Karekin ile ortak bildiri imzalanması ve 1915’te yaşananları soykırım olarak nitelendirilmesi bu anlayışın ürünü. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile buzları eritmesinde etkili olduğu. Çok güçlü bir Avrupa Birliği yok artık.
MOSSAD’a yakınlığı ile bilinen DEBKAfile adlı sitede yayımlanan ve Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşmayı sekiz maddede inceleyen analiz, Türkiye ile Rusya ve İsrail arasındaki yakınlaşma zamanlamasının ne kadar denk düştüğünü gösteriyor. DEBKAfile gaz ticareti çerçevesinde şekillenen Türk-İsrail-Rus ortaklığına yakın zamanda Türkiye-Mısır arasında gerçekleşecek ilişkileri normalleştirme adımının dahil olacağını, oluşturulan bu yeni birliklerin ise İran’ın bölgesel yayılımcı politikalarını dizginlemek üzere kullanılacağı iddiasında. Demek ki enerji jeopolitiği yeni bir diplomasi yöntemi ve kaynağı olabilirmiş. Son gelişmelerle bunu öğrendik.
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir