KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk akımı hayata nasıl geçecek

Türk akımı hayata nasıl geçecek

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
403 0

Rusya’nın St. Petersburg kentinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer santraline ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ticari ilişkilerde enerji projeleri kilit nokta

Enerji projelerinin iki ülke arasındaki ilişkilerde kilit önemde olduğunun altını çizen Putin şunları söyledi: “Ticari işbirliğinde en önemli kilit noktayı enerji ve enerji projeleri oluşturuyor. Bu projeleri hayata geçirmek için somut adımlar atılmalı. Türk Akımı inşaatları ve nükleer enerji konularında Türkiye üzerine düşenleri yapıyor ve yapmaya devam edecek.”

Putin: Güney Akımda zarara uğradık

Putin, Rusya’nın AB’nin aldığı kararlar nedeniyle Güney Akım Projesinde zarara uğradığını ifade ederek, “Güney Akım Rus gazının Güney Avrupa’daki kullanıcılara ulaşabilmesi amacını taşıyor. Bulgar yetkililerin projeye tekrar dönmek istediğini görüyoruz. Olayın hukuki boyutu açısından bir şey söylemek mümkün değil. Güney Akımda zarara uğradık Avrupa tarafından. Bu garantiler bize sağlanmıyor. Türk Akımını Güney Akım projesine alternatif olarak düşünmedik. Türk Akımını bir yönüyle Türkiye’nin iç ihtiyacı için düşündük. Avrupa boyutu için konunun Avrupa’daki diğer taraflarıyla anlaşmaya varılması gerekiyor. Türk akımının gerekli izinleriyle ilgili Türk tarafı adım attı. Türk meclisinin bazı adımları atma konusunda bu konular görüşüldü. Konunun diğer kısımlarıyla ilgili görüşmelere devam edilmesi gerekli.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk Akımı projesi hızlı bir şekilde hayata geçirilecektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Akımı projesinin hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini ifade ederken Akkuyu Nükleer Santrali projesinin ise stratejik yatırım kapsamına alınacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santraline ilişkin açıklamaları şu şekilde oldu: Akkuyu konusunda arkadaşlarımızla görüşmeleri yaptık. Bununla ilgili teşvik yasası çıkarılacaktır. Türk Akımı konusunda, 28 milyar metreküp Rusya’dan doğalgaz alıyoruz. Türk Akım’ının gelişinde 2 hat olacak. Hem Türkiye istifade edecek hem Avrupa’ya gidecek. Bundan sonraki süreçte bunların hızlanacağını düşünüyorum.”

Akkuyu Nükleer Santrali stratejik yatırım kapsamına alınacak

Akkuyu Nükleer santralinin stratejik yatırım kapsamına alınacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle Akkuyu Nükleer Santrali’ne stratejik yatırım statüsü vereceğiz, bu noktada adımı atıyoruz. Türk-Rus Ortak Yatırım Fonu kurulması konusunda mutabık kaldık. Savunma sanayi alanında işbirliğimizi artıracağız. Bölgesel konuların ele alınması noktasında Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlü zirvesi mekanizması kurulmasına da olumlu bakıyoruz. Bunun yanında Akkuyu Santrali gibi dev işbirliği projelerimizi süratlendirmek suretiyle burada alacağımız mesafe önem ihdas ediyor. İnşallah bu adımlar sayesinde Ankara-Moskova hattını yeniden bir güven ve dostluk hattı haline getireceğiz.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir