Afrin əməliyyatının şifrələri: Türkiyə böyük oyunları necə pozur?

Halil İbrahim Ünver’in helikopter kazası ve Türk savunma sanayisine suikast!

Pandemi Sonrası Putin’in Yeni Hedefi Belarus, “Batka” direnebilecek mi?

TÜRK DIŞPOLİTİKASINDAKİ DÖNÜŞÜM

Trump, prenslerle İran’ı görüştü

Gündem, İran 28 Şubat 2018
283


İrana operasyon zamanı geliyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile ayrı ayrı telefonda görüştüğü bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Trump ile iki veliaht prens arasındaki görüşmelere ilişkin detaylar paylaşıldı.

Trump’ın her iki görüşmede de “İran’ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı eylemlerine” dikkat çektiği duyuruldu.

Öte yandan Trump’ın, hem Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a hem de BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’e Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) bağlamında gösterdikleri çabalardan dolayı teşekkür ettiği bildirildi.

Ayrıca ABD ile Suudi Arabistan ve BAE arasındaki ekonomik ve güvenlik temelli iş birliklerinin artırılmasına yönelik konuların da ele alındığı ifade edildi.

Körfez ülkelerinin liderleriyle sık sık telefon görüşmeleri gerçekleştiren Trump’ın, bu temaslarında özellikle İran’ın bölgesel adımlarını kısıtlamaya yönelik adımları ele alması dikkat çekiyor. İrana karşı yapılacak operasyonun işsretini Afrine 4 bin kamyon silah yığınsğı yaparak gösterilmiştir. Türkiyenin Afrin operasyonu güvenlik gerekçesi içermekle beraber
Kafkassam

Yorumlar