KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TRIDENT JUNCTURE18 Nato tatbikatı

TRIDENT JUNCTURE18 Nato tatbikatı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
307 0

NATO Üyesi ülke ordularının yeteneklerinin test edilmesi, daha fazla geliştirilmesi için ortam sağlanması amacıyla TRIDENT JUNCTURE18 adıyla İsveç, Norveç ve İzlanda’nın ev sahipliğinde Fas, Fransa, İtalya, Portekiz, İspanya,Türkiye gibi 30 dan fazla devletin katılımı, 45 bin personel, 150 uçak, 65 Gemi ile 25 Ekim 23 Kasım tarihleri arasında ortak bir tatbikat düzenleyeceklerdir. Hava, kara ,deniz, lojistik, keşif, sivil askeri tıbbı müdahale, gözetleme gibi konularında gerçekleştirilecek olan tatbikatta olası sorunlar ve çözüm yolları test edilmeye çalışılacağı basına yansımıştır.
Yine 2021 yılında son bulacak olan kara komutanlığı ve komuta sisteminin yeniden yapılandırılması konusunda testlerin yapılacağı beyan edilmiştir.
Tatbikat için 27 yıl sonra ilk defa USS Harry S. Truman (CVN 75) ve Carrier Strike Group Eight (CSG-8) eşliğinde NATO tatbikatı Trident Juncture’a katılmadan önce Norveç Denizi’nde bir dizi tatbikat yapmak için 19 Ekim 2018 günü kuzey kutup dairesine girdiği basına yansıyan bir diğer önemli konudur.
Kafkassam / Ömer GÖK

https://www.act.nato.int/tj18
https://www.act.nato.int/images/stories/events/2018/trje18/TRJE18_TACTS_LC2IS.pdf
https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_49285.htm

USS Harry S. Truman first US carrier to operate in Arctic Circle in 27 years


https://www.public.navy.mil/airfor/cvn75/Pages/HOME.aspx

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir