KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Tartışılan Irak Seçimleri

Tartışılan Irak Seçimleri

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
316 0


Irak’ta dün yapılan parlamento seçimlerine olan tepki ve itirazlar etkisini artırarak sürdürüyor. Özellikle Kerkük ve Süleymaniye’de genel seçimlerde hile yapıldığı gerekçesiyle halkın tepkisine neden olan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yetkilileri suçlamaları kabul etmediklerini açıkladı. Habertürk sayfasında verilen bilgiye göre hile suçlamalarına yanıt veren KYB Politbüro sözcüsü Sadi Ahmet Pire, diğer siyasi partilerin kendi başarılarına tahammül gösteremediklerini ve haksız yere suçlandıklarını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “KYB’nin seçimlere hile karıştırdığı yönündeki ithamları kabul etmiyoruz. Eğer elektronik sistem hacklenmiş ise bunun sadece Süleymaniye veya Kerkük’te değil tüm Irak’ta meydana gelmesi lazım. KYB’ye saldırmak yerine siyasi partilerin neden başarısız olduklarını kendilerine sormaları gerekiyor.”
Bu arada Irak’ta elektronik oy sistemi ile yapılan genel seçimlere hile karıştırıldığını iddia eden siyasi parti sayısında da artış görüldüğü ifade ediliyor. Anadolu Ajansının haberine göre, Eski IKYB Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanlık Konseyi Üyesi Hemin Hawrami, Twitter hesabındaki yaptığı açıklamada , Süleymaniye vilayetinde yapılan elektronik seçimlere hile karıştırıldığını iddia ederek, oyların elle tek tek sayılmasını talep ettiklerini açıkladı. Diğer taraftan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ise genel seçimlere hile karıştırıldığı iddiasıyla Süleymaniye’de meydana gelen gerginliğin sona erdirilmesi çağrısında bulundu. Barzani’nin ofisinden yapılan açıklamada “Süleymaniye kentinin güvenlik istikrarının hedef alınmasından çok endişeliyiz. Bu yüzden siyasi partilerin binalarına yapılan silahlı saldırıların ivedi bir şekilde sona ermesi ve güvenlik güçleri de sorumluluklarını yerine getirip, tüm parti binalarını korumalıdır.” İfadelerine yer verildi.
Öte yandan seçimlere hile karıştığı gerekçesiyle Kerkük Seçim Komisyonu önünde yapılan protestolar gün içerisinde oturma eylemine dönüştü. Gerçek sonuçlar açıklanıncaya kadar da gösterilerin devamında kararlı olan halka karşı akşam saatlerinde Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi de bir hitabta bulundu. Ayrıca bugün Kerkük’teki Türkmen ve Arap temsilcileri Irak Türkmen Cephesi başkanlığında düzenlenen toplantıda bir araya gelerek ortak bir bildiri yayınladı. Yapılan bildiride özetle ; Seçimde kullanılan tüm oyların yeniden sayımı istenilerek hileye karıştığı kanıtlananların yargıya yönlendirilmesi ve meşru taleplerine cevap verilmediği takdirde Kerkük’teki oy kaybına sessiz kalınmayacağı, sivil itaatsizlikte dahil olmak üzere tüm hukuki ve anayasal yollarda kullanılarak haklarını aramaya devam edeceklerini bildirdiler. Bölge halkının bu kararlığına tepkisiz kalmayan Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’da yaptığı açıklamada hile iddialarının takip edildiği ve yasal gerekenlerin yapılacağını duyurdu.
Bu konu üzerine Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, Irak’ta ülke genelinde yaşanan bazı terör eylemlerine ve usulsüzlük iddialarına rağmen parlamento seçimlerinin tamamlandığına değinilerek “Seçim sonuçlarının yıllardır büyük acılar ve zorluklar yaşayan dost ve kardeş Irak halkı için hayırlı olmasını diliyoruz.” temennisinde bulunuldu.
Seçim sonuçlarının meşruiyetinin tesisi bakımından, sözkonusu usulsüzlük iddialarının Irak Yüksek Seçim Kurulu tarafından araştırılmasının önem taşıdığı vurgulanarak, şu ifadeler kullanıldı:
“Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına büyük önem atfeden Türkiye, Irak halkının tüm kesimlerini kucaklayacak bir hükümet kurulmasının, terörizmle mücadele, toplumsal uzlaşı ve yeniden yapılanma gibi çetin sınamaların başarıyla üstesinden gelinmesi bakımından önem taşıyacağına, bölgemizin güvenlik ve istikrarı üzerinde de olumlu yansımaları olacağına inanmaktadır.”
Irak’taki genel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Haydar el-İbadi ‘nin liderliğindeki Nasır Koalisyonu’nun birinci olduğu, diğer yandan Şii lider Mukteda es-Sadr’ın tabanına zafer kutlaması yapmaya hazır olması çağrısı yaptığı da gelen bilgiler arasında..
Güler Gülmez kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir