Rusya Ortadoğu uzmanı: Erdoğan saldırı için İncirlik üssünü kullandırtmadı

Kuzey Irak’tan Manchester’a Noşirvan öldü Ariana Grande kaldı!

SAĞ POPÜLİZME DEVŞİRİLMEYE ÇALIŞILAN MİLLİYETÇİLİK

GYMD – QARDABANİDƏ TƏNTƏNƏLİ İFTAR AXŞAMI KEÇİRİLDİ

Sumgait olayını dönemin SSCB Başkanı Gorbaçov yaptırdı

Manşet Üstü, Rusya 7 Nisan 2016
534

Azerbaycan’da 1988 image
Sovyetler Birliği Başsavcılığı eski üst düzey savcısı Vladimir Kaliniçenko, 1988 yılında Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Sumgayıt’ta Ermeni vatandaşlarına yönelik saldırıların bizzat dönemin SSCB lideri Mihail Gorbaçov tarafından yaptırıldığını iddia etti.
Moskova’da Azeri kökenli Rusya’nın dış haberler konusunda sayılı gazetecilerinden Saadat Kadirova, “Üst Mercilerinden Ağzından Sumgayıt Olayları” adlı kitabını tanıttı. Moskova Rusya Yabancı Edebiyat Kütüphanesi’nde yapılan törende eski savcı Kaliniçenko, Azeri diasporası ve Rus ve Azeri katılımcılar katıldı. Törende konuşan gazeteci yazar Kadirova, “Daha önce sayın savcı ile mülakat yaptım. Ve gerçeklerin uluslararası kamuoyununa ulaşılması için bu mülakatın kitap şeklinde yapılmasına karar verdim” dedi.
Daha sonra konuşan Kaliniçenko, “Ben Sumgayıt olayları sırasında savcı olarak görevlendirildim. Yakalanan 10 kişinin ifadesini aldım. Bana dediler ki özel gruplara bazı şahıslar talimat veriyordu. Ben bu tutanakları Sovyet istihbarat servisi KGB’e teslim ettim. Fakat kimse yakalanmadı” diye olayın bizzat Gorbaçov’un yaptırdığını iddia etti.Kafkassam moskova

Yorumlar