KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Süleyman Demirel’in memleketi Isparta’dan HDP milletvekili nasıl seçildi?

Süleyman Demirel’in memleketi Isparta’dan HDP milletvekili nasıl seçildi?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 10 dk okuma süresi
104 0

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde Isparta’dan Ak Parti üç milletvekili İyi Parti ise bir milletvekili çıkardı. Isparta’dan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Milletvekili, eski bakanlardan, Koca Reis lakaplı Sadettin Bilgiç’in oğlu Süreyya Sadi Bilgiç; 5. Kez, Ak parti milletvekili seçildi. Diğer iki milletvekili ise partinin Isparta’daki kurucu il başkanı ve 22-24 ve 25. dönemlerde vekillik yapan, Ak Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu temsilcisi, AK Parti Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcısı Av.Recep Özel, önceki dönem il başkanlarından Mehmet Uğur Gökgöz oldu. Isparta milletvekilliği kontenjanından İyi Parti Milletvekili adayı, 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 20 yıl boyunca yanından ayrılmayan doktoru Aylin Cesur da Meclise giden diğer isimdi. Daha önce Isparta’dan birer milletvekili çıkaran CHP ve MHP bu dönemde TBMM’de temsil edilmiyor.

Seçim sonuçları bu ama Isparta Şarkikaraağaç doğumlu, Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu HDP milletvekili olarak TBMM’de. Şimdi nasıl oluyor diyeceksiniz? 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinde Isparta’dan HDP’nin iki milletvekili adayı Yüksek Seçim kuruluna bildirilmişti. Bu isimler; Mevlüt Sabuncu ve Celal Çiçek. Ömer Faruk Gergerlioğlu bu listede yok. Çünkü o adı geçen partinin Kocaeli milletvekili adayıydı ve seçilerek TBMM’de yerini aldı. Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun nereli olduğuna dair en net bilgi kendi sitesinde mevcut. “2.11.1965 tarihinde Isparta’nın Karaağaç ilçesinde doğdum” diyor.(1) Ancak Isparta’nın Karaağaç ilçesi yok, Şarkikaraağaç ilçesi var. –Şarki- ön eki Denizli’ye bağlı Garbi Karaağaç’tan ayırmak için kullanılıyor.

Yaptığım araştırmada adı geçen ilçede ‘Gerger’ veya ‘Gergerlioğlu’ soyadı taşıyan ya da sülale lakabı olanlara rastlamadım. Adıyaman’ın Gerger ilçesi olduğunu biliyorum. Muhtemelen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun da aile köklerinin Gerger’e uzanıyor olması gerekir. HDP Milletvekili seçilmesinden dolayı Kürt olabileceğinden hareketle Şarkikaraağaç’ta Kürt adını taşıyan köy, mahalle veya herhangi bir eser var mı onu araştırdım ve buldum. Şarkikaraağaç ilçe merkezinde halk arasında Kürt Camii (Alaca Mescit) denilen bir tarihi yapı bulunuyor. 1876 yılında yapılmış, dikdörtgen planlı, beşik çatılı caminin alt katında dükkânlar olan bu tarihi yapı minare tuğla örgü olup kaide devşirme malzemeden yapılmış ve dikdörtgen şeklindedir. Şerefe tuğlalar üst üste çıkarak diş şeklinde süsleme meydana getirir. Klasik üslupla yapının tavan süslemeleri ahşap çıtalarla yapılmıştır.(2) Yine 1991 yılına kadar Şarkikaraağaç İlçesi’ne bağlı nahiye Yenişarbademli’de Kürtler (Pınarbaşı) köy ve mahallesi yer almaktadır.(3)

HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu; nasıl oluyor da ne annesinin nede babasının memleketi olmayan Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesinde dünyaya geliyor? Bu sorunun cevabını yine kendisi veriyor; “Biz 7 kardeşiz. Rahmetli babam veteriner hekimdi. 4 erkek kardeş İmam Hatip’te okuduk. Çok çileler çektik. Babam rahmetliyi İmam Hatip olmayan yere sürgün ederlerdi ki çocuklarını İmam Hatip’te okutmasın diye ama o bizi mezun ettirmeyi başardı.”(4) Veteriner hekim olan babası görevi gereği Şarkikaraağaç’ta bulunmuştur. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun babası Muhittin Gergerlioğlu 1954’te Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinden mezun olduktan sonra 1955’te Bursa’da memuriyet hayatına başladı. Urfa’da yedek subay olarak askerliğini yaptı yedi oğlundan biri olan Muhammed Taha Gergerlioğlu burada doğdu. Daha sonra Rize, Bergama, Isparta, Şarkikaraağaç, Konya, Aydın, Denizli, Antalya ve Bursa’da çalıştı.(5) Ömer Faruk Gergerlioğlu HDP’ten aday olmadan önceki yıllarda Ak partiden milletvekili adayı olmak için müracaat etmişti. Mart 2011’de Kocaeli’den AK Parti Milletvekili aday adayı olduğunda yerel basında Somuncu Babanın 17. kuşaktan torunu olduğu belirtilmişti.(6) Yine aile şeceresine ait kayıtlara göre Gergerlioğlu; anne ve babası tarafından Buhara Horasan kökenli ailelere mensuptur. Dedesi, Abdülhamit Han döneminde devletin son 17 yıllık en büyük istişare kaynaklarından Abdurrahman Efendi (Ba Bey) dir. Devlet-i Ali Osmani’de çeşitli hizmetlerde bulunmuş, Yıldız teşkilatının Osmanlı coğrafyasında bütünlüğüne yönelik çalışmalarda söz sahibi olmuştur. Onun da nesli Yıldırım Beyazıt zamanında yaşayan Seyyid Şeyh Hamid-i Veli’ye dayanır.(7)

Gergerlioğlu soyadı Gerger Aşiretine dayanır. Günümüzde Adıyaman’ın bir kazası olan Kâhta’da 1301/1883 tarihinde 9 aşiret bulunmaktaydı ve Gerger Aşireti %32 ile en fazla nüfusa sahip aşiretti.(8) Gerger aşireti günümüzde Türkiye’de Adıyaman, Irak’ta Telafer ve Suriye’de Kamışlı’da meskûndur. Gegerli Aşireti Urfa ve Antep’de işgalci Fransız ordusuna karşı savaşmıştır. Bu aşiretin önde gelen isimlerinden Gergerli Bahri Bey (Gerger) (Ali-Adul) (1889-1942): Gerger aşiret reisi Bahri Mahmut Bey, Siverek Kuvayı Milliyesiyle birlikte Urfa Mücadelesinin bütün safhalarına katılmış, Şebeke’deki savaşta büyük yararlığı görülmüştür. Milli Mücadele’deki hizmetlerinden dolayı TBMM tarafından 22/02/1926 tarihinde 3764 sayılı kırmızı şeritli İstiklâl Madalyasıyla ödüllendirilmiştir. Urfa senatörü Vasfi Gerger’in ağabeyidir. Gergerli Ramazan Bey (Gerger) (Ömer)(1869?-1929): Kuruluşundan beri içinde ve üyeliğinde bulunduğu Siverek Müdafaayı Hukuk Cemiyeti’nin örgütlediği Siverek Kuvayı Milliyesi’nin Urfa’ya hareketinden itibaren, Vilayet Encümeni azasından bulunduğu Diyarbakır’daki Valilik ve Kolorduyla temaslarda/yazışmalarda bulunarak Urfa’da çarpışan mücahitlerin silah, cephane, insan gücü teminine dönük ihtiyaçları için büyük gayret göstermiştir. Hizmetlerinden dolayı TBMM tarafından 22/02/1926 tarihinde 3765 sayılı kırmızı şeritli İstiklâl Madalyasıyla ödüllendirilmiştir. Yazışmalarında (Zeki) ve (Rüştü) takma adlarını kullanırdı.(9)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde danışmanlığını yapan Finansal İstihbarat Uzmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ağabeyidir. Muhammed Taha Gergerlioğlu, Almanya’da MİT adına casusluk yapmakla suçlanan iki Türk’ten biridir.(10) Bu davada grubun lideri olmakla suçlanan, Erdoğan’ın eski danışmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu’nun MİT başkan yardımcısı olduğu da ileri sürülmüş ve Alman Mahkemesi kendisini suçsuz bulmuştu.(11) Kardeşi İnsan hakları savunucusu ve Mazlum–Der eski genel başkanı Dr. Ömer Faruk ise, sosyal medyada ‘terör propagandası’ yaptığı gerekçesiyle yargılandığı davada 2 buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. O şimdi Milletvekili.

6 Ocak 2017′ de 679 numaralı KHK ile devlet memurluğu görevinden ihraç edilen ve 2017 Mart ayında kurulan ‘Hak ve Adalet Platformu’nun sözcülüğünü yapan Ömer Faruk Gergerlioğlu, HDP Kocaeli milletvekili seçildi. Gergerlioğlu, milletvekilliği sürecini ‘Kazanan tüm ezilenlerdir’ başlığıyla yayınladığı yazısında “ Kazanan tüm ezilenlerdir. Türkler, Kürtler, azınlıklar, kadınlar, emekçilerdir, hakkının iadesini bekleyen KHKlılardır. Tüm ezilenler bilsin ki bu bir onur madalyasıdır ve ve bunun gereğini yapacağım, yapacağız. Bu, tüm ezilenlerin teslim ettiği bir emanettir ve kutsaldır. Hekimlik hayatımda nasıl ki hastalarımı bir Allah emaneti görmüşsem milletimizi de öyle göreceğiz. İnsan hakları hayatımda nasıl ki ayrım yapmadan tüm ihlale uğrayanların yanında olmuşsam şimdi de tüm gücümle bunu devam ettireceğim. Benim için değişen bir şey olmayacak. Sivil toplumda yaptığıma TBMM’de devam edeceğim.” Sözleriyle ifade etti. Yeri gelmişken HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun doğduğu Şarkikaraağaç’ta HDP 117 oy aldı. 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in memleketi Isparta’dan HDP nasıl milletvekili çıkardı şimdi çözdünüz mü?(12)

Bakınız
1-. http://www.omerfarukgergerlioglu.com/konu/4-ozgecmisim.html
2- https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/isparta/gezilecekyer/kurt-camii-alaca-mescit
3- http://www.isparta.gov.tr/yenisarbademli
4-http://www.demokratkocaeli.com/mobil/haber/16902/gergerlioglu-krizi.html
5- http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=6150
6- https://www.cagdaskocaeli.com.tr/yazi/1190-somuncu-baba-nin-torunu-ak-parti-den-aday.html
7- https://www.tasmezar.com/taha-gergerlioglu-kimdir
8- http://iibfdergi.bartin.edu.tr/wp-content/uploads/2016/07/Ramazan-Arslan-Osmanlı-Devleti’nin-Aşiretlere-Bakış-Açısı-ve-Aşiretleri-Üzerine-Bir-Araştırma-1840-1890-27-38.pdf
9- https://www.sanliurfa.bel.tr/icerik/33/49/asiretler-ve-cevre-destegi-siverek-kuvayi-milliyesi
10- https://odatv.com/erdoganin-adamlari-bu-salonda-yargilanacak-0909151200.html
11- https://www.evrensel.net/haber/107244/almanyanin-tutukladigi-mit-baskan-yardimcisi-mi
12- https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2018/06/25/gergerlioglu-hdpden-vekil-secildi/
Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.