KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Siber Güvenilir Kurumlar için Devlet Denetleme Kurulu Görev Başında

Siber Güvenilir Kurumlar için Devlet Denetleme Kurulu Görev Başında

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 11 dk okuma süresi
343 0

Devlet Denetleme Kurulu, yeni yapısı ve yetkileri ile birlikte önümüzdeki günlerde adından çokça söz ettireceğe benziyor. Devlet kurumlarında yuvalanan kripto FETÖ/PDY mensuplarının tespit edilmesi, DDK’nın en önemli görevleri arasında ilk sırada. öte yandan, kamu kurumlarında 7/24 çalışıyoruz iddiasında olup sürekli devlet başkanı ile verilen pozlarını kişisel ve kurumsal twitter hesaplarından paylaşıp aslında hiç iş yapmayanlar da DDK’nın yeni dönemde merceği altında olacak. DDK’nın özellikle bilişim başlığında çok kıymetli uzmanları bünyesine dahil etmesi de bu öngörünün gerçekliğini bizlere hatırlatmış oluyor.
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz atasözümüzden hareketle, BTK’yı çok eleştiriyoruz. Çünkü, BTK’nın yetkileri arasında olan erişim engelleme gibi çok önemli olan başlıklar malesef yabancı teknolojilerin altyapıları ile sağlanabilmektedir. Örneğin uzun süredir gündemde olan ve henüz mahkemeden bir karar çıkmayan UBER ile taksiciler arasındaki olaylar, mahkemeden UBER kapatılsın kararı verilmesi halinde ve UBER’in ben kapatmam hadi buyurun siz kapatın demesi halinde tam bir rezalet yaşanmasına neden olacak. Kısacası, BTK’nın erişim engelleme yetkisi var ama malesef googleplay veya appstore üzerinden erişimi engellemek için doğal olarak bir yeteneği yok.
Bunu dile getirmeyen BTK başkanı, BTK’nın resmi twitter hesabından ya devlet başkanı ile çekildiği fotoğrafları paylaşıyor veya BTK’nın iletmesi gerektiği halde iletilmeyen ve yabancı istihbarat faaliyeti olarak bilinen instagram da yaşanan global erişim sorunu artık ortadan kalkmıştır diyerek ne devletimizin şanına ne de kurumun asli vazifelerine yakışmamaktadır. Bu ve aşağıda belirteceğimiz konularda DDK’nın aldığı süper müfettişlik yetkileri ile tüm kurumları denetleyerek birçok kurumun yaşadığı siber güvenlik zaafiyetlerine dikkat çekileceği gibi mevcut sorunları dile getirmeyen BTK başkanından da çözüm önerisi getirmesinin istenmesi şarttır ve kimsenin şüphesi olmasın. Amacımız kurumları ve yöneticilerini yıpratmak değil. Tam aksine, Milli Güvenlik Kuruluna taşınmış olan ve ulusal güvenlik sorunu haline gelen sorunlar hakkında daha fazla katılımla çözüm üretmektir. İnanın, koskoca falanca kurum ve yöneticileri bunları bilmiyor mu? Senin fikrine ne ihtiyaç var? Gibi yaklaşımların Cumhurbaşkanlığı Hükümet Yönetim sistemince rafa kaldırıldığını ve CİMER üzerinden bilgi sahibi olanların bilgi vermesi hususuna büyük önem atfedilmektedir.
​Mevcutta bulunan riskleri belirtmeden önce, bir kurum başkanının hakikat ile millete hizmet edip etmediğini kolaylıkla nasıl anlayabiliriz diye bir örnek verelim. Bilindiği gibi egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bu yüzden, devlet başkanımız başta olmak üzere tüm devlet adamları milletin önüne çıktıklarında ilk başta önlerini iliklerler. Daha sonra da bu saygıyı gören millette kişilere değil ama kurum temsilcilerinin temsil ettiği makamlara karşı asla saygısızlık yapmazlar. Sürekli eleştirdiğim ve resmi yazışmalara tenezzül edip cevap yazmayan BTK başkanının, devlet başkanı karşısında saygıdan iki büklüm olan halinin fotoğraflarına benzer fotoğrafları da bizim karşımızda görmeyi istemek suç mu? Elbette ki bu suç değil ama five-eyes gibi oluşumların teknik anlamda sözcülüğünü yapmak anayasal suç olmasının yanında kalu belada verilen söze de ihanettir. Bu açıdan baktığımızda salt sadakat ile liyakat sahiplerinin DDK tarafından kolaylıkla ayırt edilebileceğini belirtmekte fayda var.
​15 Temmuz ve öncesi ne dediysek, sonrasında da aynı argümanlar ile siber güvenlikten bahsediyor, çözüm önerileri sunuyor ve bu çözüm önerilerinin başta BTK yönetimi tarafından sümen altı edildiğini gözlemliyoruz. Oysa böylesine kritik öneme sahip bir kurumun yöneticisinin instagram da global anlamda yaşanan yavaşlama sorunu giderildi gibi bir bilgi yerine, hani bizim kendi mimarimiz ile ürettiğimiz bilgisayar donanımlarımız? hani bizim world wide web’in dışında ama world wide web ile iletişimde olabilen güvenli internetin hakkını verebilecek internet yapımız ? Hani bizim, çerez lisansını bile MIT’den almak zorunda olan kurumlarımızın çerezleri ? Hani bizim, yerli arama motoru olarak adlandırılan ama GITHUB’dan alınan scriptlerin kullanılmadığı yerli arama motorumuz? Hani bizim bağımsız mobil platformlarımız?

Çok daha net sorular soralım isterseniz?

Vatandaşımın ve devlet personellerinin (polis, savcı, hakim, sağlık gibi) parmak izleri, hasta verileri, göz retinası ve daha nice hassas verisi yurt dışına çıkarken BTK başkanı başta olmak üzere devlet başkanı ile fotoğraf verip 7/24 çalışıyoruz diyenler nerede? Siz çalışmayı, akıllı telefonlar ile millete iletişim sağlamak mı sandınız? Hayır! Bu iletişim sağlanırken yabancı ülkelerin, (uluslararası standartlarda belirtilen ve hatta Oxford’a yakışmayan ağlamaklı ve akıl yakan ingilizceleri ile önemine vurgu yaptıkları standartlara bile aykırı olarak) tüm hassas verilerimizi almalarına müsade ettiniz.
Aksini iddia edebilecek biri var mı?
FETÖ’nün holdinglerinin finanse ettiği siber güvenlik firmalarına milletin vergileri ile kurgulanan binalarda utanmadan sponsorluk verdiniz. Five-Eyes ve çok daha fazlasının tüm teknolojilerini hiçbir denetime tutmadan ve vergisini alıp meşrulaştırarak ülkemin her bir köşesine dahil ettiniz. Halen daha çıkıp 15 Temmuz mesajları yayınlıyorlar. Çok yazık! Ben o gün daralan çemberi açarken bir arada olduğum kişilerle fotoğraf versem, kim bilir ne büyük hürmete mashar olurduk diye düşünüyor bazen insan…

Bunca eleştiriden sonra çözüm için ihtiyaç duyulan taze kana, yani, Türk gençliği önünde önce önlerinizi ilikleyeceksiniz. Sonra, hep birlikte bu acınası durumdan nasıl kurtulacağız diye sizlere yol haritası çizeceğiz. Bazen bu uslup nedeni ile rahatsızlık duyanların olduğunu gözlemliyoruz. Ancak bizim siyasete ya da herhangi bir kurumun içine dahil olmak gibi bir arzumuz yok. Tek arzumuz, haysiyetiyle, şerefiyle Türk milletinin 2023 başta olmak üzere tüm hedeflerine bağımsız teknolojiler geliştirerek ulaşmasına katkı sağlamaktır. Üstelik, biz peygamber önünde dahi eğilmez, yalnızca Mevla’nın huzurunda eğiliriz diyenlerin torunları, yarın bir gün yanlış yapan ve o dönemin devlet başkanı olan Ömer’in yaşadığı hadiseyi hep birlikte hatırlayalım ;
“Ben haktan ayrılırsam ne yaparsınız ” Cemaat içinden bir sahabe kalkarak cevap verdi:
“Seni kılıcımla düzeltirim ya Ömer!”
Hz. Ömer (r.a.) ellerini açarak;
“Ya Rabbi! Sana şükürler olsun ki ben Senden gaflete düşersem, Senin adaletinden ayrılırsam, beni kılıcıyla doğrultacak cemaate sahibim” diye şükretti.

şükrettiği gibi şükretmelisiniz. Çünkü şu anda kalem ile düzeltmeye çalışılıyor.

Devlet Denetleme Kurulu aldığı yetki ve Türk gençliğinden aldığı bağımsız raporlar sayesinde tüm devlet kurumlarını derinlemesine inceliyor ve hakikatleri de sonunda kadar ortaya çıkarıyor. Önümüzdeki günlerde, milletten aldığı yetkiyi hakkıyla yerine getirmek ve milletine mahçup olmamak adına çabalayan uzun adamın, haklı mücadelesine destek veren ancak yanılgıya düşürenleri babası dahi olsa uyaracak Türk Gençlerinin maceralarına tanıklık edeceğiz.

Dertleri şan, şöhret ve makam olmayanların yanında olan Türk gençliği, gaflet ve dalalet içerisinde olan kim varsa uyarıyor. Üstten bakan tavırlarını sadece ego olarak düşünüp hıyanet olasılığına asla prim vermemeye çalıyoruz. Şayet egolarını kırıp Türk gençliğinden samimiyetle destek isterlerse, bu gençlik akıl, ilim ve cesaretle destek olacaktır. Aksi halde bugünün kalemi olan klavye, yarın başka bir uyarı sitemi ile alarm verebilir ve yönettiğini ve hatta geliştirdiklerini sandıkları tüm sistemler çökerken İsrail teknolojisi dahi kurtaramaz kimseyi.
15 Temmuz öncesi ve sonrası şehadet şerbetinden içen tüm yiğitlerin dediği gibi; Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe!!!
DDK’nın efsane hikayeleri ile büyüyen nesillerin bildiği gibi, haksızlık karşısında sessiz kalan şerefini yitirir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyen eski DDK, yeni yetkileri ve hakikatli müfettişleri sayesinde, yeni dönemde de suçlulara göz açtırmayacaktır. Allah selametlik versin diyelim ne diyelim….

Burak Bozkurtlar kafkassam bilişim uzmanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir