KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sergey Petrovich Trubetskoy (Сергей Петрович Трубецкой)

Sergey Petrovich Trubetskoy (Сергей Петрович Трубецкой)

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
478 0


29 ağustos 1790-22kasım 1860 yılları arasında yaşamış bir Rus prensidir.1812 savaşına katılan 1825 te 4. Piyade kolordusunda Muhafız albay rütbesi ile Rusya’nın Meşhur başarısızlıkla Sonuçlanan ARALIKÇI’lardan dır. Mareşal Nikita Trubetskoy’un torunu olan sergeyeviç, pyotr sergeyeviç trubetskoy ile Gürcü prenses darya aleksandrovna’nın çocuğudur.29agustos günü novgrod doğumuştur. İlk öğrenimini evde almış, bu sırada matematik,İngilizce,Fransızca ve almanca öğrenmiştir. Daha sonra Moskova üniversitesine devam etmiştir.1808 yılında Semenov alayına çavuş rütbesi ile başlayan trubetskoy ,1812 yılında teğmen rütbesine yükseldi. Bordino, Maloyaslavets, lutzen, bautsen, kulma savaşlarına katıldı ve üstün başarı göstermiştir .Napolyon ile yapılan Leipzig savaşında bacağından yaralanmıştır. Bu savaşta gösterdiği başarıdan dolayı Aziz Vladimir, Aziz Anna, Prusya liyakat, Prusya demir haçı nişanlarını almıştır. Preobrazhensky muhafız alayına tayin olmuştur. 1822 yılında albay rütbesine terfi etmiştir.
Askeri kariyerinin yanı sıra özel hayat ıda dikkat çekici noktalara sahiptir.1816 da Mason locasına katılan trubetskoy,1819 da Üç fazilet ustası olarak onur üyeliğine terfi etmiştir. Daha sonra korgeneral ve vali olan Aleksander Nikolayeviç Muravyov, yine Genel kurmay başkanlığı yapacak olan Nikita Mikhailoviiç Muravyov,İvan dimitriyevich Yakuşkin, yarbay Sergey ivanovic Muravyov,Matvey İavanoviç Muravyovun gizli olarak kurduğu (Aralıkçı’lar örgütü-vatanın sadık gerçek oğulları) ‘ne katılmıştır.

Aralıkçılar (Восстание декабристов) İsyanı aslında Rus ordusu temelli bir darbedir .Temel amaç Rus toplumun ve siyasetinin liberalleşmeye yönelmesini amaçlanmıştır. Çar’dan daha demokrat bir anaysa hazırlanması istenmiştir. Lakin Çar Nikolay Nikolayevich Novosiltsev yaşanan iç huzursuzlukların liberalleşmeden kaynaklandığını iddia etmiş ve daha da baskıcı bir yönetim şekline dönmüştür. 19 kasım 1825 ‘te Çar Alexander ölmüş ve yerine kardeşi Konstantin geçmiştir. Aralıkçı’lar hareketi yeni çar yerine Sergey Trubetskoy’u geçici lider olarak seçtiler ve yeni Çar ‘a bağlılık yemini etmemiştir. Kendi anayasalarını ilan etmişlerdir. Senato binasında isyancı 3 bin kişi ile 9 bin kişilik Çar’ın sadık ordusu arasında çatışmalar yaşandı.15 Ocak 1826 ‘da Aralıkçı’lar son çırpınışlarını sergilemiş ve yenilgiye uğramışlardır. Bir çoğu yakalandı ve Kış sarayına götürülmüştür. Bir Çoğu Sibirya’ya ,Kazakistan’a ve uzak Doğuya sürdürülmüştür. Sibirya’ya sürgün edilenler Berezov, Narym, Surgut, Pelym, Irkutsk , Yakutsk ve Viliuisk ‘a gönderilmiştir. Sürgündeki Aralıkçı’lar gittikleri yerde birbirlerine olan bağlılıklarını sürdürmüştür. Aralarında dil, zanaat, sanat öğretmiş bulundukları yerlerde kütüphanelere, okullar hatta akademiler kurmuşlardır. Sürgündekileri eşleri ’de bırakmamıştır. Bulundukları yerlerde sebze ,meyve, çavdar, tütün, karabuğday gibi bilenmeyen ürünleri bölgedeki halka ekmeyi ve yetiştirmeyi öğretmişlerdir. Aralıkçı karısı tabiri bu dönemde ortaya çıktı. Aralıkçıların sibiryay’ya sürgünü sibiryada bir entelektüel uyanışı ortaya çıkardı. Avrupa’nın edebi yazıları Rusya’nın doğusunda dolaşmaya başlamıştır. Aralıkçı’lar, yalnız yaşasa da, bilimsel faaliyetleri kültür, ekonomi, yönetim, nüfus, coğrafya, botanik ve ekoloji de dahil olmak üzere Sibirya’yı büyük ölçüde kuşattı.856 ‘da Aralıkçı’lara af çıkarıldı ve tüm hakları iade edilmiştir. Bir çoğu geri dönmüştür.
Trubetskoy önce idama mahkum edilse de daha sonra Sibirya’ya 20 yıllığına sürgün edilmiştir.1839 yılında irkutsk’da yaşamıştır. 1856 yılında çıkan af ile haklarını geri almıştır. Kiev’de yaşayan kızının yanına gitmiştir. 1858 yılında odessa’ya yerleşti.22 Kasım 1860’da Moskova’da ölmüştür

Ömer Gök kafkassam uzmanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir