Hulisi Akar Gürcistan’da

İran ABD gerginliğinde diplomasi

UKRAYNA’NIN ASKERİ TEKNİK KOMPLEKSİ RUSYA’YI DENGELEYEBİLİR Mİ

ОРГАНИЗАЦИЯ УПРАВЛЕНИЯ ГОРСКИМИ НАРОДАМИ СЕВЕРНОГО КАВКАЗА В XIX — НАЧАЛЕ XX ВВ.: ОСНОВНЫЕ ЭТАПЫ, ОСОБЕННОСТИ И ПРОБЛЕМЫ

S-400 füze sisteminin maliyeti 2,5 milyar dolar

Gündem, Rusya 27 Aralık 2017
250

Rusya, S-400 füze sisteminin maliyetini açıkladı: 2,5 milyar dolar

Rus savunma sanayi şirketi Rostech Başkanı Sergey Çemezov, Türkiye’ye S-400 füze savunma sistemleri sevkiyatını öngören nihai belgelerin onaylanmasını beklediklerini belirterek, anlaşmanın maliyetini 2,5 milyar dolar olarak açıkladı.

Rusya’nın saygın gazetelerinden Kommersant muhabiri İvan Safronov’a konuşan Çemezov, S-400 sevkiyatı ile ilgili soruları da yanıtladı. Muhabirin, “Sorum jeopolitik: Türkiye’ye S-400 füze sistemi satılmasının Rusya’ya ne gibi faydası olacak? “sorusunu Rostech Başkanı şöyle yanıtladı: “Bu (Türkiye) bizim yeni S-400 füze sistemimize sahip olacak ilk NATO ülkesi olacak…2,5 milyar dolar tutarında 4 S-400 bataryası söz konusu.”

ÖDEME NASIL YAPILACAK?

Muhabirin, “Rusya tarafından kredinin sağlanacak” sorusunu Çemezov, “Rus ve Türk maliye bakanlıkları görüşmeleri artık tamamladı. Geriye sadece nihai belgelerin onaylanması kaldı. Şunu söyleyebilirim: Anlaşmanın genel fiyatının yüzde 45’i onlar (Türkiye) avans şeklinde, yüzde 55’i ise Rus kredisi olanakları ile ödeyecekler. İlk sevkiyatı Mart 2020’de başlatmayı planlıyoruz.” dedi.

FUAD SAFAROV kafkassam moskova

Yorumlar