KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. S-400 füze sisteminin maliyeti 2,5 milyar dolar

S-400 füze sisteminin maliyeti 2,5 milyar dolar

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
352 0

Rusya, S-400 füze sisteminin maliyetini açıkladı: 2,5 milyar dolar

Rus savunma sanayi şirketi Rostech Başkanı Sergey Çemezov, Türkiye’ye S-400 füze savunma sistemleri sevkiyatını öngören nihai belgelerin onaylanmasını beklediklerini belirterek, anlaşmanın maliyetini 2,5 milyar dolar olarak açıkladı.

Rusya’nın saygın gazetelerinden Kommersant muhabiri İvan Safronov’a konuşan Çemezov, S-400 sevkiyatı ile ilgili soruları da yanıtladı. Muhabirin, “Sorum jeopolitik: Türkiye’ye S-400 füze sistemi satılmasının Rusya’ya ne gibi faydası olacak? “sorusunu Rostech Başkanı şöyle yanıtladı: “Bu (Türkiye) bizim yeni S-400 füze sistemimize sahip olacak ilk NATO ülkesi olacak…2,5 milyar dolar tutarında 4 S-400 bataryası söz konusu.”

ÖDEME NASIL YAPILACAK?

Muhabirin, “Rusya tarafından kredinin sağlanacak” sorusunu Çemezov, “Rus ve Türk maliye bakanlıkları görüşmeleri artık tamamladı. Geriye sadece nihai belgelerin onaylanması kaldı. Şunu söyleyebilirim: Anlaşmanın genel fiyatının yüzde 45’i onlar (Türkiye) avans şeklinde, yüzde 55’i ise Rus kredisi olanakları ile ödeyecekler. İlk sevkiyatı Mart 2020’de başlatmayı planlıyoruz.” dedi.

FUAD SAFAROV kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir