KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus senatör: Dünya kamuoyu ABD’nin Suriye planlarına engel olmalı

Rus senatör: Dünya kamuoyu ABD’nin Suriye planlarına engel olmalı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
251 0

Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Uluslarası İlişkiler Komisyonu Başkan Birinci Yardımcısı Vladimir Djabarov, ABD’nin Suriye’nin Türkiye sınırında terör örgütü PKK/PYD milislerinden sınır gücü kurulması ile planlarına tepki vererek, “Dünya kamuoyu buna engel olmalı” diye çağrıda bulundu.

Rus basınına konuşan senatör Djabarov şu ifadeleri kullandı: “Şöyle bir izlenim ortaya çıkıyor: ABD bölgede yeni bir savaşı körüklüyor. Çünkü terör örgütü DAEŞ’e karşı başlıça mücadele sona erdi. Ve şimdi ABD yeni savaşı körüklüyor.”

Amaç Kürtleri Türk askerlerine karşı çatışmaya mı yönlendirmek?

ABD’nin YPG’e gizlice MANPAD füzelerinin verdiği iddialarına değinen Rus senatör, “Tabii ki Türkiye bu olaya karşılık verecek. Erdoğan (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) da bu konuda açıklama yaptı. Gelişmelerin ne gibi sonuçlar doğuracağını şimdiden söylemek zor değil: Soçi’de yapılması beklenen Suriye Ulusal Kongresi’nin yapılmasına engel olunabilir. ABD neden bunu yapmak istiyor? Daha önce DAEŞ’e karşı mücadele vardı. Bu durumu anlıyoruz. Peki şimdi Kürtler neden silahlandırılıyor? Amaç Kürtleri Türk askerlerine karşı çatışmaya mı yönlendirmek? ABD yeni eski hatalarına devam ediyor. ABD bölgede barışın değil ihtilaf için taraflardan birine garantörlük yapıyor. Washington’un amacı ne? Dünya kamuoyu buna engel olmalı.” diye tepki verdi.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir