KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suudi Arabistan’da darbe!

Suudi Arabistan’da darbe!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 7 dk okuma süresi
420 0

Suudi Arabistan uzun süredir ABD eksenli değişim süreci yaşıyor. Ilımlı İslam açılımının son örneği kadınların sinemaya gidebilmesiydi. Suudi Arabistan’da Selefi örgüt liderlerinin tamamı kral ailesinin kontrolünde değil. Ayrıca diğer Sünni cemaatlerdende rejime muhalif unsurların yanısıra Şii halkında rejimle arası açık. Veliaht Prens Salman ABD ve Avrupa temasları çok yakın bir sürede babasının yerine geçeceği şeklinde yorumlanmış, hatta babasınını tahttan indirebilir denilmişti. Suud hanedanı rejimin kabuk değiştirmesi adına radikal kararlar alıyor. Örneğin Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, gece kararnamesiyle Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları, Vali ve üç Bakan Yardımcısını görevden alarak yerlerine yeni isimler atayıverdi. Kimsenin gıkı çıkmadı. Kraliyet kararnamelerine göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdurrahman bin Salih el-Bunyan ve Hava Kuvvetleri Komutanı Muhammed bin Avad Suhaym emekliye sevk edildi. Boşalan Genelkurmay Başkanlığına Feyyaz er-Ruveyli getirilirken, orgeneral rütbesine terfi ettirilen Fehd el-Matir Kara Kuvvetleri Komutanlığına, yine orgeneralliğe yükselen Turki bin Bender bin Abdülaziz Hava Kuvvetleri Komutanlığına atandı. Eğer darbe etkili olursa bu atamalardan bağımsız değildir. Geçtiğimiz Cuma günü
Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Güvenlik Sözcüsü Tümgeneral Mansur El-Turki, Asir bölgesinde bir güvenlik kontrol noktasına düzenlenen saldırıda 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 kişinin de yaralandığını duyurdu. Ülkenin güneybatısında yer alan el-Macaride ile Barik vilayetleri arasında bir kontrol noktasına kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırı düzenlenmiş, saldırıda 3 kişi hayatını kaybetmişti. Olayın ardından emniyet güçlerinin izini bulduğu saldırganlardan 2’sinin gözaltına alınmış, üçüncü saldırgan emniyet güçlerine ateş açmış,
Polis ve saldırgan arasında çıkan çatışmada 1 polis hayatını kaybetmiş , 4 kişi yaralanmış saldırgan da öldürüldürülmüştü. Ölen saldırgan Suudi Arabistan vatandaşı Bender Muhammed Ali’nin Şii olabileceği belirtilmişti. Bir başka gelişmede Suudi Arabistan’da düzenlenen ve geçen pazartesi günü sona eren ‘1. Ortak Körfez Kalkanı’na Türkiye’ nin de katılmış olması. Türkiye’nin de katıldığı “1. Ortak Körfez Kalkanı”nın eğitim aşaması 21 Mart’ta başlamış, 1 Nisan’dan itibaren de fiili tatbikata geçilmişti.

Bu ayrıntılar birleştirildiğinde ortaya çıkan tablo, Suudi Arabistan Kraliyet Sarayı çevresinde yaşanan çok şiddetli çatışmaları açıklayabilir. Suudi kaynaklar çatışmaları doğruladı. Yerel kaynaklar çatışmaların devam etmediğini, saldırının bir drone ile gerçekleştirildiği bilgisini veriyor. Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz’in askeri bir hava üssündeki sığınağa götürüldüğü iddia ediliyor fakat doğrulanmış değil. İsrail basınından Jerusalem Post ve sosyal medyada dolaşan kanıtlanmamış iddialara göre Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Başkanlık Sarayı içinden ve çevresinden çatışma, ağır silah sesleri geliyor. Sosyal medyadaki videolarda saray çevresinden kesintisiz olarak silah sesleri geldiği duyuluyor. Yine kanıtlanmamış iddialara göre Kral Selman, saraydan çıkartılarak bir askeri üsse götürüldü. Sosyal medyada dolaşan ağır çatışma seslerinin olduğu videolar saray içi bir darbe girişimi yorumlarına da neden oldu.Bazı Arap kaynaklar, ağır silahlı unsurların saraya girdiğini, bunların asker olup olmadığının bilinmediğini ancak saray etrafında askeri hareketlilik olduğunu aktardı.Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, Kraliyet Sarayı çevresinde silah ve patlama seslerinin geldiği belirtildi. Amerikan medyasında yer alan haberlerde, Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alukas Nepils’in {?} başını çektiği bir grubun darbe girişimi olduğu öne sürüldü. Bunlar şimdilik ortaya dökülen bilgiler.

Ama hatırlarsanız, Suudi Arabistan’ın bir önceki Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye ziyareti ilginç yorumlara neden olmuştu. Nitekim Suudi Arabistan’ın Fuat Avnisi olarak bilinen Müctehit isimli Twitter hesabı kullanıcısı, Suudi Veliaht Prensinin Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin Erdoğan’ın özel daveti üzerine ve Muhammed Bin Salman’a karşı gerçekleştiğini belirtmişti. Müctehit “Suudi Veliahtı Muhammed Bin Naif’in Türkiye’ye ziyareti, Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsi daveti üzerine gerçekleşti ve bu eylem aslında Muhammed Bin Salman’a karşı gerçekleştirildi. Türkiye, Muhammed Bin Salman’ın Türkiye’de 15 Temmuzda meydana gelen darbe girişiminde parmağı olduğunu düşünüyor. Erdoğan bu eylemiyle Muhammed Bin Naif ile ilişki halinde olmak istediğini anlatmaya çalışıyor. Bin Naif bu ziyarette iki kez Erdoğan ile görüştü ve bu ziyaretlerden ilki bir heyet eşliğinde ve diğeri de özel olarak gerçekleşti. Erdoğan’ın bu görüşmede Muhammed Bin Salman ve Bin Zaid’i eleştirerek, onları darbeye destek vermekle suçladı. Türkiye’nin bu konuda elinde belgeler bulunmaktadır. Erdoğan bu eleştirilerin ardından Bin Naif’e hitaben, “Sen koordine halinde olunabilecek tek Suudi yetkilisisin” dediği belirtiliyor. “diye yazmıştı. Şimdi soru şu; Suudi Arabistandaki darbe, babasının yerine geçme hayelleri kuran Veliaht Prens Salman’a karşı bir önceki Veliaht Prens tarafından ailenin mağdur edilen prenslerinin desteğini alarak gerçekleştirilmiş olabilir mi?

C

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir