KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Pandemi günlerinde edebiyat

Pandemi günlerinde edebiyat

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
282 0
mehmet kurtoğlu

Türkiye Yazarlar Birliği olarak, gerek üyelerimizin gerekse salgın hakkında düşüncelerini, duygularını ve hissettiklerini yazan çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin metinlerini web sayfamızda değerlendirmeye başlayacağız.

Farklı kıtalarda binlerce insanın ölümüne, ekonomik ve sosyal krizlere neden olan salgın hastalıklar bugün olduğu gibi geçmişte de tarihin akışını değiştirmişti.
Ölümcül hastalıkların arasında ilk sırayı alan, ne kadar süreceği ve kaç kişiyi öldüreceği bilinmeden yayılan; kolera, veba, sıtma, grip gibi salgınlar savaş ve doğal afetlerden daha fazla etkili olmuş.
Geçmişte yaşanan tüm bu acı ve felaketler edebiyata, sanata da yansımış; romanlar, hikayeler, şiirler, destan ve ağıtlar yazılmış, filmlere konu olmuş.
Bugün dünya yeni bir salgın hastalıkla karşı karşıya. Adı; koronavirüs. Hemen hemen tüm ülkelerde genç yaşlı, kadın erkek demeden, girdiği her vücutta ağır hasarlar bırakan salgından ölenlerin haberleri peş peşe geliyor.
Hayatımızın seyrini değiştiren koronavirüs elbette ulusal ve uluslararası akademik araştırmalara ve makalelere yansıyacak. Ama sebep olduğu sosyal, psikolojik, ekonomik ve duygusal etkileri hiç kuşkusuz bugün edebi metinlere de yansımaya başladı.
Türkiye Yazarlar Birliği olarak, gerek üyelerimizin gerekse salgın hakkında düşüncelerini, duygularını ve hissettiklerini yazan çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin çalışmalarını web sayfamızda metinlerini değerlendirmeye başlayacağız.
Yayınlanması için gönderilen yazılarda, dilbilgisi kurallarına uyulması ve yazarının adı soyadı ve iletişim bilgilerinin bulunması gerekmektedir. tyb@tyb.org.tr gönderilecek yazılar editörler tarafından incelendikten sonra yayın sırasına göre yayınlanacak, yazıların tüm hukuki sorumlulukları yazarlarına ait olacak ve telif söz konusu olmayacaktır.
Mehmet Kurtoğlu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir