KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Otonom Araçlar ile Türk Milleti’nin Sınavı Başlıyor

Otonom Araçlar ile Türk Milleti’nin Sınavı Başlıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
367 0


Türk milletinin otonom araçlarla imtihanı başlamak üzere. Daha önceki bir araştırmamda, otonom araçlar yüzünden işsiz kalacak olan metro, metrobüs ve otobüs şoförlerine dikkat çekmiştim. Teknolojiyi çok iyi kullanan bir millet olarak, hakikat ile nasıl geliştirilir içerikli araştırmalarımda, Prof. Doç. ve Dr ünvanlıları ticari bir unsur haline getiren ve geliştirmenin herhangi bir harfinden anlamayan tüccarlar tarafından kullanılmaya çalışıldığını malesef fark ettim. Bu saçmalığı önlemek ve hakikat ile iş yapanlara destek vermek için, gizlilik ilkesi ile görüştüğüm hocalarıma ve sektörün duayen şahıslarına destek vermeye devam ediyorum. Bu doğrultuda, Otonom araçları geliştirecek teknoloji için literatüre katkı sağlayan kimlerdir diye baktığımızda Bilişim başlıklı düzenlenen etkinliklerde boy gösteren hiç bir yerli firmanın olmadığını ve bu firmaların genelde distribitörlük yada literatürde olan bilgileri işleyen yerli geliştiricileri pazarlayan firmalar olduğunu da tespit ettim. MIT tarafından öncülük edilen Yapay Zeka başlığında, araştırmalardan elde edilen bilgileri benimde yakından takip ettiğim Lex Fridman ve Stephan Wolfram gibi isimlerin seslendirdiği görülmektedir. Yani, teknolojiyi geliştiren birileri, anlatan birileri ama karbon kağıdı ile çoğaltıp pazarlayan bizleriz. Buradaki biz kavramına kendimi elbette ki dahil etmiyorum ve yeni nesillerin bu masalın bir parçası olmalarının önüne geçmek adına bulunduğum ortamlarda hiç kimsenin maddi yada siyasi gücünü önemsemeden şunu söylüyorum; Ya benim dediklerimi yapacaksınız yada yeni nesil vatan hainleri olarak cezanızı çekeceksiniz diyorum. Öyle ya ya devlet başa ya da kuzgunlar leşe…

Dilimin keskinliği, cümlelerimin sertliğinden ötürü affınıza sığınıyorum ve hayatımıza büyük bir hızla dahil olan teknolojilerin bizler tarafından geliştirilen ve yine global olan teknolojilerin ne yaptığını, ne zaman fişinin çekilebileceğini, hangi tip yöntemler ile dışarıdan kontrol edilebilir veya zarar verilebilir olduğunu bilip alınan önlemleri MİLLİ olarak çözümlemezsek, benim sesimin büyük bir koro halinde çıkacağını ve bu koro da sizlerin de olacağını hatırlatmakta fayda görüyorum.

5G teknolojisi ile alaklı Gülgün hanımla yaptığımız programda bazı tespitlerim olmuştu.

Tespitim yerinde olmuş görünüyor. 5G teknolojisinin ilk entegre olacağı ülkelerden biri olduk. Bakanımız ya olayın farkında değil yada siyasetçilerin böyle işler yapmak zorunda olduğu gerçeğini ben kabullenemiyorum. Bakanımızın kuzenleri tarafından teklif edilen bütçeleri almadığımı bilen biri olarak beni seveceğinden eminim ama eleştri yaparsam beni kadro dışı bırakırlar endişesi taşımıyorum. Bu yüzden 5G teknolojisini üreten değil, üretilmiş olan teknolojinin entegre edilerek tüm iletişiminin çok daha hızla yedeklenmesine ve elçiliğini geri çekip elçisini tatile gönderen Hollanda misali, “biz Türkleri sevmeyiz ama teknolojiyi kendilerinin geliştirdiğini sanmalarına verdiğimiz destek ile tavuk ile darı ambarı ilişkisine sebep olur işimize bakarız” diyenlerin keyfi yerinde. Öte yandan ROBOTSAN Acil Kurulmalı diyenlerin sayısı da giderek artacak ama veri tabanında bulunan kokuşmuş söylemleri de bizler tarafından hep bir yerlerde saklanacaktır. Kısacası, neyin doğru neyin yanlış olduğunu hiçbir ticari yada siyasi kaygı taşımadan dile getirenler, gençliğe hitabede işaret edilen Türk Gençliği’dir, ağzından salyalar akan tüccarlar değil. Tabi, tüccarları hakikat ile geliştirme niyetinde olanlar ile Five Eyes’a hizmet edenler olarak ayırıyor ve ağzından salya akanların Five Eyes’ın hizmetkarları olduğunu da bilmenizi istiyoruz. Yoksa etrafımızda tüccarlığın hakkını verenler çok olmasa da yok değil.

Otonom araçlar ile gerek kalmayan şoförlerin yerine teknik bilgisi olan operatörlerin istihdam edileceği de bir gerçektir. Bu durumda pek kimsenin , siyasilerin boy gösterdiği ve salyalı tüccarla nasıl haksız kazançlar elde ettiğini tespit edip bu bilgileri derleyen, Devlet merkezi tarafından kullanılan yönetim sistemi ve yapay zeka içerikli programdan haberleri yok. Hatta, devletimize zarar veren önde gelenlerin, Gençliğe hitabede belirtilen Gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunanlar olduğunu da bilmiyor olabilirsiniz. Ancak emin olun, yeni nesillerin geliştrime isteklerinin, yabancı güçlerin operatörlüğüne dönüşmesine bizler asla müsade etmeyeceğiz.

Otonom araçların keyfini sürerken, ihalelerde hangi firmaların yerli görünümlü Five-Eyes temsilcileri olduğunu biliyor ve iddianame için veri topladığımızı da hatırlatarak, iyi haftasonları diliyoruz.

Son olarak, yol, köprü ve tüneller için teşekkür ediyor ve kendi elektriğini üretebilen asfalt kullanmayanların da kulaklarını çınlatıyorum…
Burak Bozkurtlar kafkassam bilişim uzmanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir