KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Nesrin Kıratlı: Bulgaristan dış politikasında Türkiye

Nesrin Kıratlı: Bulgaristan dış politikasında Türkiye

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
272 0

Türkiye’ deki değerli arkadaşlarım!
Ben, serbest bir Akademisyenim. Çalışma hayatımı Türkiye’ de en parlak dönemin yaşandığı Bankacılık sektöründe, özel bankaların yönetim kademelerinde tamamladım.
Akademisyenlerin bir görevi de topluma hizmettir ve toplumu doğru bilgilendirmektir. Bilimsel olgunluğun vermiş olduğu bakış açısıyla çevresine faydalı olmaktır. Topluma yön vermektir. Sorunlara çözüm aramaktır. Ben bunu seçtim.
Bulgaristan’ da doğmuş bir Türk olarak Bulgaristan siyasetini ve Türk topluluğunun tarihi gerçeklerinin yalın bir dılle anlattım.
Ancak varlığım, Türkiye’ de görevde olan Bulgaristan doğumlu bazı Akademisyenlerin ve bazı Dernek, Konfederasyonların hoşuna gitmedi.Oluşturdukları hatalı algılara karşı sergiledigmğim sarsılmaz duruşumdan rahatsız olup karşıma sosyal medya trollerini çıkardılar ve engin kariyerime çamur atmaya çalıştılar.
Benim son yıllarda Akademik platformda ortaya çıkmamdan elbette rahatsız oldular.
Pek tabî ki kendilerine göre nedeneleri vardı. Türkiyede’ ki siyasileri hatalı yönlendirdiklerini sayfamı takip edenler anlamış olmalıdırlar.

Bugün, Bulgaristan’ ın dış politikası, uluslararası ilişkileri ile ilgili ve koalisyon anlaşması için müzakereler başladı.
TÜRKİYE ile ilgili bölümü sizler için tercüme edip paylaşıyorum..
Sevgi ve saygılarımla,
Nesrin Kıratlı

“Türkiye’ nin mevcut hükümet yetkililerinin Bulgaristan siyasi partilerini desteklemek için, ülkemizin iç işlerine müdahale girişimlerini durdurarak , Türkiye ile ilkeli bir şekilde komşuluk ilişkilerini sürdürmek,
Siyasi gerekçelerle Bulgaristan’ a sığınan mültecilerin Bulgaristan ve uluslararası hukukunu ihlal ederek Türkiye’ye dönmeleri bizim üzerinde durulması gereken ve ısrar ettiğimiz bir bölüm.
Türkiye muhalefetinin Bulgaristan’ da siyasi sığınma konusunda her türlü haklarının olduğunu ve bizim onları iade ettiğimizi biliyorsunuz. Ancak Yunanistan bunu yapmıyor…”
Nesrin Kıratlı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir