KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. MOSSSAD-Black Cube Türkiye’de kimlerle irtibatlı?

MOSSSAD-Black Cube Türkiye’de kimlerle irtibatlı?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 11 dk okuma süresi
602 0

Black Cube (İbranice olarak: בלאק קיוב) Londra, Paris ve Tel Aviv’de faaliyet gösteren ve BC Strategy Ltd.’nin ticari adı olan bir özel istihbarat ajansı. Şirket, 2010’da İsrail vatandaşı emekli istihbarat subayı Dan Zorella ve Avi Yanus tarafından kuruldu. İsrail istihbarat birimlerinin elit insan gücünü istihdam ettiler. Şirketin personelinin İsrail hükümetine ve istihbarat teşkilatlarına yakın bağları bulunduğu biliniyor. Black Cube’un birincil çalışma alanı, yargı alanındaki davalar. Hakemlik ve beyaz yaka suç davalarında; istihbarat, kanıt ve stratejik danışmanlık hizmetleri desteği sunuyor. Black Cube (Kara Küp); New Yorker’da 2017’de Harvey Weinstein hakkında yazan gazetecilerin araştırılmasında rolü olduğunun ortaya çıkmasıyla popülerleşti. Black Cube; antik Mısır mitolojisi ile bağlantılı ve bu kültün sembolü.

Black Cube personelinin 30’dan fazla yabancı dili konuşabiliyor. Farklı yerel kültürleri tanıyan çok dilli arka planıyla faaliyet gösteren ekip, 70’in üzerinde ülkede; Avrupa, Orta Doğu, Eski Sovyetler Birliği, Latin Amerika’da farklı sektörlerde hizmet sunuyor. Black Cube’ın insan kaynakları; İsrail istihbaratının seçkin birimlerinden emekli olmuş, konusunda uzmanlaşmış ajanlardan oluşturuluyor. Hukuk bürolarıyla irtibatlı çalışıyorlar. Karmaşık çok yargı davalarının çözümünde dedektiflik benzeri inisiyatif yüklendikleri zaman zaman haber konusu olabiliyor. Çalışanlarının bir diğer özelliği iyi bir ajan oldukları kadar iş aldıkları ülkelerinin hukuk sistemlerini iyi tanımaları ve bağlantıları sayesinde nüfuz edebilmeleri. Bu açıdan bakıldığında Black Cube’ın, prestijli uluslararası hukuk firmalarına ve odalarına dava desteği sağlama konusunda geniş deneyime sahip olduğu görülebilir. Etkileyici sicili, çok uluslu izleme ve kurtarma, dolandırıcılık tespiti, kara para aklama önlemleri araştırması, hükümet ve mali kurumlarda yolsuzlukları ortaya çıkarma ve çok sayıda hukuk ve ceza davasında kritik yardım sunma gibi etki ajanları yaptıkları söylenebilir.

İsrail’in seçkin istihbarat birimlerinin emekli çalışanları tarafından harekete geçirilen hazırlanan Black Cube, sivil bir istihbarat şirketi görünümünde. Farklı ülkelerdeki kamu kurumlarının, mali, ülke güvenliği ve siyasi işlevlerini yerine getirmek için istihbarata sürekli ihtiyaçlarını çok iyi analiz eden Black Cube kamu sektöründen gelen personelinin kapasitesiyle ilgili derin bir anlayışı, özel sektörün becerikliliği ve yaratıcılığı ile birleştiriyor. Şirket, çeşitli istihbarat hizmetleri sunmaktadır ve karmaşık durumlarla mücadele etmek ve alakalı ve görev kritik istihbaratlarını zamanında tedarik etmek için elit bir ekip olarak faaliyet gösteriyor. İstihbarat ve güvenlik alanında günümüz pazarlarında rekabet edebilmek için şirketlerin kurumsal zeka analizlerini yapan Black Cube; Bu tür bir istihbarat, pazar araştırması, iç gözlem, jeopolitik risk analizi, satıcı ve ortak araştırması, rakip analizi ve siyasi risk değerlendirmesi ve bunların hepsi de bu tür bilgilerdeki gerçek zamanlı dalgalanmalarını, isteyen kişi, şirket ya da devlet kurumlarına aktarıyor. Black Cube, bir şirketin gerektirdiği tüm istihbarat servislerini sağlar ve alanındaki dünya çapındaki şirketler ile güçlü bir işbirliği oluşturur.(1)

07 Nisan 2016’da Romanya’da Yolsuzluklarla Mücadele Kurumu (DNA) Başsavcısı Laura Coruța Kovesi’nin Mossad ajanları tarafından takibe alındığı ortaya çıkmıştı. DNA Başsavcısı Kovesi’nin eski Mossad ajanlarının çalıştığı İsrail menşeli hukuksal ve istihbari bilgiler toplayan Black Cube şirketi tarafından takibe alınmıştı. Romanya Organize Suçlar ve Terörle Mücadele kurumu (DIICOT) tarafından açılan soruşturmada 4 İsrail vatandaşı hakkında üst düzey devlet yetkililerini takip etmek ve bilgilerini çalmak suçlarından soruşturma başlatılmıştı. İkisi Romanya’da tutuklu bulunan İsrail vatandaşları Dan Zorella ve Avi Yanus DNA, başkanı Kovesi’nin ve akrabalarının eposta ve sosyal medya hesaplarını ele geçirerek bilgi toplamak ile suçlanmıştı. DIICOT Başsavcısı Daniel Horodniceanu Black Cube şirketinin bu bilgileri kimin için topladığı bilgisine henüz ulaşılamadığını söylemişti.(2) Black Cube’nun onursal başkanı olarak görev yapan geç Meir Dagan, İsrail’in ana casus örgütü mağazası Mossad’ı yönettiği gibi adı geçen güvenlik analiz şirketini de İsrail istihbaratından emekli eski generallerle birlikte organize ediyor. Tel Aviv, Londra ve Paris’te ofisleri bulunan Black Cube, hukuk şirketlerini, finansal kurumları, kamu sektörünü, çok uluslu şirketleri ve gelir düzeyi yüksek zengin bireyleri dava açarak, ticari çıkarlar ve siber suçla mücadele konularında destekliyor. Romanya’da Yolsuzluklarla Mücadele Kurumu (DNA) Başsavcısı Laura Coruța Kovesi’nin takip edilmesi ilk işleri değildi. Daniel Dragomir ile Şubat 2016’da imzalanan sözleşme, 900.000 £ değerinde ve Black Cube ile bir Rumen müşteri arasında imzalanan ikinci sözleşmeydi. Birincisi Mart 2015’te işadamı Dan Adamescu’nun Nova Group’u ile 600.000 pound karşılığında imzalanmıştı.(3)
Daha önce rol aldığı filmleriyle gündeme gelen İsrailli film yıldızı Stella Penn’in İsrail’in istihbarat toplayan özel şirketi Black Cube için çalıştığı ortaya çıktı. Son dönemlerde kadınlara taciz iddialarıyla sık sık gündeme gelen Harvey Weinstein’in daha fazla taciz iddiasının önüne geçmek için İsrailli istihbarat firmasına 1,3 milyon dolar ödediği ileri sürüldü. Stella Penn ayrıca ABD sigorta şirketi AmTrust ile ilgili de istihbarat toplamakla suçlanıyor. Kanadalı finans şirketi West Face Capital da Stella Penn’in sahte isim ve websitesi adı altında çalışanlarla ilgili hassas bilgileri ele geçirmek suçlamasıyla hakkında dava açtı. West Face Capital, casuslukla ünlü Black Cube firmasının Kanada’da birçok kez davalık olduğu Catalyst tarafından görevlendirildiğini savunuyor. Black Cube şirketinin faaliyetleri yasal olsa da uzmanlar şirketin benzerlerine göre bazı kuralları ihlal edebilecek kadar agresif olduğunu dile getiriyor. Tel Aviv merkezli şirket kendisini ‘zor durum ve kampleks işlerin çözüm yolu’ olarak tarif ediyor. Bu arada söz konusu haberlerin basında çıkmasının ardından Stella Penn twitter ve facebook hesaplarını kapattı.(4), Amerikalı yapımcı Harvey Weinstein’ın kendisini taciz ve tecavüzle suçlayan kadınları ajan tutarak takip ettirdiği açığa çıktı. Çok sayıda ünlü aktrisin de aralarında bulunduğu 90’ı aşkın kadına cinsel taciz ve tecavüzle suçlanan ABD’li Hollywood yapımcısı Weinstein; iddiaları örtbas etmek için istihbarat şirketleri Black Cube ve Kroll’dan iki özel ajan tuttu. Biri kendisini kadın hakları savunucusu olarak tanıtan iki ajan, iddiaların sahibi kadınlarla buluşarak ağızlarından laf almaya çalıştı. Böylece kadınlar Weinstein’ı kamuoyu önünde suçlamadan önce, iddiaların önünü tıkayabileceklerdi.(5)

Black Cube (KARA KÜP) Türkiye’de de aracı kurumlar vasıtasıyla faaliyet gösteriyor. Türkiye için kapsamlı sanayi raporlarını yerel olarak kurulu endüstri uzmanları hazırlıyor. Her rapor, sektörün Türkiye ekonomisi için önemi, detaylı istatistikler ve enfografi hakkında derinlemesine analizler içermektedir. Raporda, icra özeti, sektör ve alt sektör genel görünümü, rekabetçi ve düzenleyici çevre ve üst düzey piyasa oyuncularının kapsamlı şirket profilleri yer almaktadır. Türk mali sisteminin% 81’ini varlıklarla temsil eden bankalar, ülkedeki finansal istikrar açısından hayati önem taşımaktadır. “Türkiye Bankacılık Sektörü Raporu 2017/2018, Türkiye Sigorta Sektörü Raporu, Türk Bilgi Ve İletişim Teknolojileri (Bit) Sektörü Raporu 2017/2018, Türkiye Otomotiv Sektörü Raporu 2017/2018, Türkiye Yiyecek İçecek Sektörü Raporu 2016/2017, Türkiye Tarım Sektörü Raporu 2016/2017, Türkiye Petrol Ve Gaz Sektörü Raporu 2016/2017, Türkiye Ulaştırma Sektörü Raporu 2016/2017, Türkiye İnşaat Sektörü Raporu 2016/2017, Türkiye Madencilik Sektörü Raporu 2016/2017” başlıklarında rapor tanzim ediyor, dosya hazırlıyor. Can alıcı soru şu; MOSSSAD-Black Cube Türkiye’de kimlerle irtibatlı?

Bakınız:
1- https://www.blackcube.com/
2- http://www.dunyabulteni.net/haber/360371/romanya-yetkililerini-izleyen-mossad-ajanlarina-sorusturma
3- https://medium.com/romania-corruption-watch/black-cube-how-did-an-israeli-intelligence-agency-land-contracts-worth-1-5-million-in-romania-f1383c9257b1
4- http://tr.euronews.com/2017/11/16/israill-aktris-stella-penn-casuslukla-suclaniyor
5- https://tr.sputniknews.com/kultur/201711071030918512-weinstein-kendisini-taciz-ve-tecavuzle-suclayanlarin-pesine-ajan-takti/
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir