KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. MİT Yunanistan’ı karıştırdı Rusya Turan ordusu kurdu!

MİT Yunanistan’ı karıştırdı Rusya Turan ordusu kurdu!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 11 dk okuma süresi
1018 0

Türkiye’de her taşın altında mason ve Yahudi arayan zihniyet, Yunanistan’da da iş başında. Onlarda her taşın altında Türk arıyor ve bütün başarısızlıklarını Türklere fatura ederek sorunları çözeceklerini sanıyorlar. Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un, Suudi Arabistan’a mermi ve bomba satışında usulsüzlükler yapıldığını ortaya çıkaran gizli belgeleri, Yunan muhalefet partileri ve medyaya Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) hesabına çalışan bir Yunan ajanın sızdırdığını iddia etmesi de böyle bir şey. Eğer doğru ise MİT büyük işler gerçekleştiriyor. Düşünebiliyor musunuz, sınır ötesi operasyon çekiliyor ve iktidardaki Yunan hükümetinin Savunma Bakanı bunu itiraf etmek zorunda kalıyor.

Yunan medyasının gündeme taşıdığı ve Panos Kammenos’un MİT’i diline doladığı olay, Suudi Arabistan ile Yunan ordusunun ihtiyaç fazlası 105 mm’lik 300 bin adet mermi ve MK 82 tipi 1.700 adet bombanın satışı için 66 milyon Euro’luk anlaşma yapmış olması. Buraya kadar sorun yok. Ancak Yunan yasalarında yasak olmasına rağmen anlaşmada komisyoncunun bulunması bombanın filini ateşliyor. Kammenos, anlaşmanın devletler arasında yapıldığını, Vasilis Papadopulos isimli kişinin Yunanistan adına değil, Suudi Arabistan adına komisyonculuk yaptığını söylese de Yunan kamuoyu bunun böyle olmadığında ısrarlı. Kammenos’un açıklamasına rağmen Suudi Arabistan tarafı anlaşmadan çekildi ve komisyoncudan habersiz olduğunu belirtti. Yunan medyası ise ‘rüşvet kokuyor’ diyerek belge yayınlamaya başladı.(1)

Panos Kammenos; Yunanistan Savunma Bakanı ve iktidarın küçük ortağı ANEL Partisi lideri. Daha öncede bazı yolsuzluklara isminin karışmıştı. Panos Kammenos hakkında Savunma Bakan Yardımcısı olduğu dönemde yolsuzluk iddiaları basında yer almıştı. Kammenos; aşırı sağcı ve Türkiye’ye karşı sert tavrıyla biliniyor. Komisyoncu Vasilis Papadopulos’un avukatının aynı zamanda Panos Kammenos’a eleştiriler getiren Yeni Demokrasi (ND) partisinin de avukatı olduğu dikkat çekiyor. Vasilis Papadopulos’un babası iş adamı Elias Papadopoulos Sovyetler Birliği döneminde Yunanistan adına ticari bağlantılar kuran bir isim. Vasilis Papadopulos’un babası ile birlikte Sovyetler Birliği’ne gerçekleştiren iş gezilerine katıldığı belirtiliyor.(2)

Allahtan Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos MİT iddiasında arkasında kamuoyu desteğini bulamadı. Şimdilik iki ülke arasında MİT krizi ufukta görünmüyor. Rusya Türkiye yakınlaşması sadece siyasi ve ekonomik alanlarda değil istihbaratçı takasında da gerçekleşiyor. Rusya’nın 2 Kırım Tatarı siyasetçiyi serbest bırakmasının ardından, Türkiye’de MİT kanunundaki maddeye dayanarak Türkiye’deki Çeçen cinayetleri ve casusluktan yargılanan tutuklu iki Rus ajanı, Moskova’ya iade etti. İstanbul’da kasım 2015’te Çeçen komutan Vahid Edelgiriev’in öldürülmesinin ardından Rus casusu oldukları öne sürülen 55 yaşındaki Aleksandr Smirnov ile 52 yaşındaki Lurii Anisimov, MİT’in de dahil olduğu operasyonunla yakalanıp tutuklanmıştı. Hazırlanan iddianamede iki ‘casus’un 2000 ile 2015 arasında Türkiye’de işlenen yedi Çeçen cinayetinde ‘öncü ekip’te yer aldığı öne sürülüyordu.

İki tutukluya yöneltilen suçlamalar arasında kasten öldürmek ve devletin gizli belgelerini temin gibi suçlar yer alıyordu. İki Rus için 24 Ekim’de yapılan duruşmaya İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’ndan gönderilen yazı ile Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün yazısı ulaştırıldı. Duruşma savcısı, Anisimov ile Smirnov’un 694 sayılı KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile MİT Kanunu’nun 26’ncı maddesine eklenen son fıkraya göre tahliye edilmesini talep etti. 15 Ağustos günü yayımlanan 694 sayılı KHK’da yer alan maddenin ilgili fıkrasında milli güvenlik ve ülke menfaatlerinin gerektirdiği hallerde tutuklu bulunan kişinin iadesi ya da takasının yapılabileceği belirtilmişti.

Yazının ardından mahkeme sanıkları, 25 Ağustos’ta çıkarılan ve tutukluların cumhurbaşkanı onayıyla başka ülkelerle takas edilmesine imkân veren 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) uyarınca tahliye etti. ‘Casuslar’ 26 Ekim’de Rusya’ya gönderildi. Aynı gün Rusya, Türkiye’nin bu jestini karşılıksız bırakmadı. Ukrayna ziyareti sırasında Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile düzenlediği ortak basın toplantısında iki siyasetçi ile ilgili sorunun takipçisi olacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talebini yerine getirdi, Rus mahkemesinin Kırım sorunu kapsamında tutukladığı Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcıları İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz’ü serbest bırakıp Türkiye’ye gönderdi. Daha sonra Ukrayna’ya giden İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz’e Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından düzenlenen törenle devlet üstün hizmet nişanı verildi.(3)

Takip edenler bilir daha önce 4 Temmuz 2017’de; Rus Savunma Bakanı Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Tuva Türklerinden, Ortodoks Hıristiyan olduğundan söz etmiştim. Bir diğer Türk kökenli Rus general de 9 Kasım 2012’de Rusya Federasyonu(RF) Genel Kurmay Başkanlığı görevine getirilen, General Valery Gerasimov. Tataristan Kazan doğumlu. Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov Kazan doğumlu olmasından dolayı Tatar Türkü olabileceği iddiaları ortaya atılmıştı. Bu bilgileri aktardıktan sonra “Rusya’nın komuta kademesinde Türkler var, insanın gaflete düşüp ‘Rus ordusu Turan ordusu’ diyesi geliyor.” demiştim.(4) Olayların gelişimi beni bir kez daha doğruladı ve Rusya gerçekten ‘Turan Ordusu’nu kurdu!

Rusya’nın Orta Asya’da yaşayan Türklerden oluşturduğu Turan Taburu, Suriye’de görüntülendi. Paralı askerlerden oluşan Turan Taburu, ABD’nin Afganistan ve Irak’ta kullandığı ‘Blackwater’a benzetiliyor. Rusya’nın Suriye’ye gönderdiği özel eğitimli birlikler arasında bulunduğu belirtilen Orta Asya kökenli Türklerden oluşan ‘Turan Taburu’ üyeleri Suriye’nin kuzeyindeki Deyr ez Zor’da görüntülendi. Rus medyasının bile ‘gizemli’ olarak tanımladığı ve hakkında pek bilgi bulunmayan tabur çoğunlukla Kazak, Saka, Yakut, Kırgız, Özbek, Tacik, Azeri ve Türkmenlerden oluşuyor.

DEAŞ’a karşı gayrı nizami harp usulleriyle savaşmaları için Suriye’ye indirilen tabur, paralı askerlerden oluşuyor. Aralarında eski ‘Spetnatz’ (Rus Özel Kuvvetleri) de bulunduğu ‘Turan Taburu’ 800 ile 1200 askerden müteşekkil bir birlik. ‘Turan Taburu’na katılan eski askerlere ise yaklaşık 8 aylık yoğun ‘gerilla’ eğitimi veriliyor. Turan Taburu üyelerinin tamamı 30 ile 50 yaş aralığında Müslüman eski askerlerden. Turan Taburu son dönemde DEAŞ’a karşı oldukça başarılı. Rus medyası Turan Taburu’nun DEAŞ’a karşı elde edilen başarılarda büyük payları olduğunu belirtiyor. İlk etapta Hama kırsalına 400 kişi olarak geldikleri talimin edilen grup daha sonra Humus, Palmira ve Suriye’nin başka noktalarında rejim kuvvetlerine destek verirken görüldü. Kalaşnikof tüfeği gibi sadece Rus silahlarını değil NATO ülkelerine ait silahları da kullanan Turan Taburu, özel bir güvenlik şirketince sahaya sürülüyor.

Turan Taburu’nun silah envanterinde ABD yapımı M-4 ve M-16 piyade tüfekleri de var. Uzmanlar Turan Taburu’nu ABD’nin başta Afganistan ve Irak olmak üzere bir çok yerde kullandığı paralı askerlerden oluşan Blackwater güvenlik şirketine benzetiyor. Rusya’da Blackwater’a benzer iki şirket dikkat çekiyor. Biri Ukraynalı Yarbay Dmıtry Utkin’in kurduğu Wagner, diğeri ise Turan Taburu. Wagner’in Suriye’de Müslüman Çeçenlerin de dahil olduğu yaklaşık 5 bin paralı askeri mevcut. Turan Taburu’ ise şimdilik 1200 kişi civarında. Rus gazetesi Moskovsky Komso-molets; Suriye’deki komutanlara ayda 4 bin dolardan fazla maaş ödendiğini, paralı askerlerin ayda 150 bin Ruble aldığını (Yaklaşık 2 bin 600 Dolar) yazdı. Paramiliter bir güç olan Turan Taburu üyelerinin kollarına yapıştırdıkları mavi ile kırmızı-siyah peçlerde, Turan yazısı, tüfek tutan el, bir tüfek ve 3 nokta dikkat çekiyor. Tüfek simgesinin üzerinde Timur Han’a ait olduğu iddia edilen “Dürüstlük erdemdir” yazısı bulunurken, 3 dairenin 1370-1507 tarihleri arasında yaşayan Timur İmparatorluğu bayrağına gönderme olduğu söyleniyor.(5)

Bakınız:
1- http://www.internethaber.com/yunanistandan-akla-ziyan-mit-iddiasi-gizli-belgeleri-1826883h.htm
2- https://tr.altsantiri.gr/anasayfa/canl%C4%B1-syzitisi-sti-Vouli-gia-kammeno-saoudiki-aravia-ke-aporrita-engrafa-loverdou/
3- http://turkrus.com/518969-rusya-ile-%E2%80%98casus-tutuklu%E2%80%99-takasi-iddiasi-xh.aspx
4- http://kafkassam.com/rus-ordusu-turan-ordusu-mu.html
5- http://www.haber7.com/dunya/haber/2483556-putinin-turk-taburu-suriyede-goruntulendi

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir