Almanya Rusya İttifakı yakın mı

Rusiya hərbi təlimlərnən Azərbaycana mesaj verir?

Iran Joins Georgia’s Caucasian Gas Circle

“Türkiye İran ambargosunu ABD’nin rızasıyla deldi, Ahmedinejad kaybetti balayı bitti”

Putin’in arkadaşından Türk-Rus ilişkileri açıklaması

Rusya 13 Ocak 2016
547

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın dostlarından biri olan Prof. Dr. İlham Rahimov, Putin’in Rus-Türk ilişkilerinin gelişmesi için tüm gücünü seferber ettiğini ifade etti.

Azeri asıllı Rahimov, 1970’lı yıllarda Putin ile birlikte Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim almış ve arkadaşlıkları o yıllardan itibaren başlamıştı.

Sputnik Haber Ajansı’na konuşan Rahimov, uçak krizi nedeniyle ikili ilişkilerin kötüleşmesinden derin üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Rahimov, “Sayın Putin 15 yıl önce iktidara geldiğinden itibaren Rus-Türk ilişkilerinin iyileşmesi ve geliştirilmesi için tüm alanlarda en çok çaba harcayanlardan biriydi. Burada öncelikle resmi merciler arasındaki ilişkilerden bahsediyorum. Putin’in Rus-Türk ilişkilerine ne kadar önem verdiğine şahidim. Dolayısıyla, Putin’in Rus uçağının düşürülmesinin ardından ne kadar derin hayal kırıklığı yaşadığını anlıyorum” dedi.

‘PUTİN SADIK VE GÜVENİLİR BİR DOST’

İkili ilişkilerin düzelmesi için basını da göreve davet eden Rahimov, “Putin’i öğrencilik yıllarından tanırım. Putin dostluk başta olmak üzere tüm ilişkilerinde çok sadık ve güvenilir bir insan” ifadelerini kullandı.

 Fuat Seferov
Yorumlar