Erol Güngör

Suriye’deki teröristler Rusya için büyük tehlike

New Controversies Swirl Around Russian Military Base in Armenia

Asif Nərimanlı: Saakaşvilinin dönüşü: Mişa öz ayağı ilə niyə həbsə girdi?

Merkezi Rusyanın Türk coğrafyası” (Etimoloji çalışma)

Azerbaycan, Gündem 16 Haziran 2018
297
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Kitaba Merkezi Rusyanın vilayetlerine dahil olan şehir, kasaba, kent, çay ve göl isimlerinin tarihine, habele linqvistik tetkikine hasr olunmuş ve sayısiz sayda – Moskvanın merkezinden başlasak, burada Basmannaya, Arbat, Bolvannaya, Baraş, Balkan, Nabat bürcü, Bersen sahili, Balçuk, Orda, Beklemiş bürcü, Tolmaçevskaya, Berendey, Kitay qorod, Kalpaçnaya və s. adların, Moskvaaltı regionlarda Alpatevo, Baskaçi, Kobyakovo, Konçakovo, Kunakovo, Sayqatovo, Tarkanovo, Epançino, Konakovka, Barsuki, Baybaki, Kabanka (çay, göl), Kirpiçnaya,Yakşino, Başino və s. kibi lüğat makalesi dahildir. Bu sayı mini geçən Türk adlarının Rusiyada varlığı, elbette hiç bir halinde rastgele sayıla bilmez. Bu coğrafi adlar Rusların ta kadimden barındığı Bulgar dövleti medeniyyeti, ardınca Altın Orda dovrü varlığının bariz nişaneleri hesab olunmalıdır.
Rusya tarihinin – kecmişinin uykulu sahifalarında muammalara karışıb kayip olan, yaddaşlardan da silinen “tarihceler”e ışık sacan Turk kökenli bu adlar – Barık, Balkaşinski, Barancik, Barışovo, Mamonovka, Suvorovo, Caplıgino, Taldıkino, Timiryazevo, Yasırka, Tokay, Talızino, Tamlık, Kazar, Beketovo, Cigirinka, Cirikovo, Kuluntaevka, Karaulovka, Saltıki, Baskaci, Ceqodaevo, Culpanovo, Almazovo, Arxarovo, Tuqarino, Torkunovka, Baklanovo, Şişkovo, Xatun, Tuluceyevo, Kondırev, Begicevo, Bulqakovo, Celişevo, Kubanovka, Kutuzovka, Karandakovo, Başmakovo ves. bu kibi soy, nesil, tire, uruğ, habelə mohteşem Turk asıllı aileleri ifade etmekle hakiki tarihin, gozardı edilmiş talih yazısının aşkara cıkarılmasına, öyrenilmesine, nihayet kabüllenmesine destek olur.
Lüğatın tertibinde geniş elmi, diyarşünaslıg ve sorğu-malumat edebiyatından istifade edilmiş, tarihi belgeler gözden keçirilmiştir. Kitab tekcə lingvistler, tarihçi ve coğrafyaşünaslar için degil, hem de Türk ilmi sistemi ilə ilgilenen geniş okuyucu kütlesi için nazarda tutulmuşdur. “Merkezi Rusyanın Türk coğrafeyası (Etimoloji çalışma)” kitabı bu konuda ilk araştırmadır ve ilk dəfə çap olunur.

Minehanım Tekeli Nuriyeva
Edütör: prof.dr. Nizami Caferov
Bakü. Zerdabi LTD Yayın Evi, 2018

Yorumlar