KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Mattis’in gitti, ABD İran’dan vazgeçip Afganistan’a dönebilir

Mattis’in gitti, ABD İran’dan vazgeçip Afganistan’a dönebilir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
324 0

James Norman Mattis,hem Basra, hem ırak hemde Afganistan savaşlarında görev almış bir generaldir. NATO müşterek kuvvetler komutanlığını da bir dönem yapan Mattis ,Bush, Obama ,Trump ‘la çalışmış biri aslında. Kuzey ve Güney korenin barışma sürecinin arkasındaki gizli kahramanlardan biriside sayılmaktadır. ABD kanunlarına göre Ordudan emekli bir komutanın en az 7 yıl emekli hayatı sürdürdükten sonra siyasi göreve getirilebileceği kanunun kendisi için esnetildi ve senatodan geçti.Mattis’in her toplantısında ve konuşmasında İran’ın dünya güvenliği için en önemli tehdit olduğu düşüncesi ni ön plana koymaktadır.. GOP başkanlığı için bir grup tarafından özel desteklendiği de diğer iddialar arasında yer almaktaydı. 22 aralık günü Donald trump resmi hesabından kendisi için Obama’dan sonra kendisi için ikinci bir şans verdiğini ama bunu kendisini değerlendirmediği şeklinde bir mesaj paylaştı .
Mattis istifa ettikten sonra ilginç bir ola gerçekleşti. ABD’nin Irak savaşının Ana yüklenici şirketi olan,Uss Cole’ın Yemende vurulmasından sonra Yemende varlığını göstermeye başlayan, şirket aslında CİA’den emekli kişilerin ortak şirketi sayılabilecek bir konumadır.
Erik price Afganistan’daki savaşın tekrar bölgedeki paralı askerlere devredilmesi konusunda bir video paylaştı. Bir zamanlar Black water olarak bilinen şirketin kurucu olan Price; ABD’nin Afganistan’da 2001 yılından beri mücadele ettiğini, 62 milyar dolar para harcamasına rağmen hiçbir şey elde etmedigini, sıkıntılarının anca özel şirketler aracılığıyla çözülebileceğini, bölgede cia eğitiminden geçmiş özel kuvvetler kökenli bri iskelet yapısında kurulu bir gücün artık var olması gerektiğini, bölgede 6000müteahit ve 45 bin yabancı personelle bölgede mücadele verilmeye edilmeye lakin el kaide daha güçleniyor şeklinde konuşmuştur. Bu sebeple sayın Trump bu hususa özel olarak yaklaşmalıdır şeklinde konuşması yer almıştır.

Price 2017 yılında Afganistan’da hava dan mücadele ve istihbarat toplama amaçlı bir teklif sunmuştur. Afganistan’da ABD özel kuvvetlerini bir çok yasal engelle karşılaştığını bu engeli özel şirketler yoluyla aşabileceklerini , ayrıca ülkede kurulacak olan özel hava kuvvetlerine saldırı uçağı filosu ile mücadeleni daha önemli bir boyuta geçebileceğini bu sebeple özel bir hizmet sözleşmesi teklifinde bulunmuştu. Özel hava gücü planı A-4 Skyhawk,T-Bird,aerospatiale gazelle,an-26,Lionseye,süper puma gibi hava araçlarını kapsamaktaydı
Bu tekliflerin amacının ise bölgede son zamanlarda Abda yeşil bereli personelin çatışmalarda öldürülmesinden sonra ortaya çıktığı iddiası basında yer almaktaydı.
Blackwater’ıın eğitim Merkezlerini satın alan Constellis firması Black water ile herhangi bir ilgilerinin olmadığını açıklasada akıllarda hala acaba sorusu yer almaktadır.


https://www.militarytimes.com/flashpoints/2017/08/06/erik-princes-private-air-force-in-afghanistan-faces-many-legal-hurdles/

https://www.militarytimes.com/news/2017/08/02/a-private-air-force-for-afghanistan/
https://www.armytimes.com/news/your-army/2018/08/20/three-army-veterans-awarded-for-responding-to-insurgent-attacks-in-afghanistan/
https://www.washingtonexaminer.com/mattis-iran-is-the-biggest-threat-to-mideast-peace
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1076663817831153664

https://www.wsj.com/articles/SB124736381913627661
https://www.wsj.com/articles/SB124736381913627661
https://blackwaterprotection.com/
https://www.militarytimes.com/news/your-military/2018/12/21/mattis-is-out-and-blackwater-is-back-we-are-coming/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir