KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. KUZEY MAKEDONYA TÜRKLERİ SAYIM DEĞERLENDİRME ÇALIŞTAYI

KUZEY MAKEDONYA TÜRKLERİ SAYIM DEĞERLENDİRME ÇALIŞTAYI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
291 0

SONUÇ BİLDİRGESİ
​05 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Kuzey Makedonya Türkleri Sayım Çalıştayı neticesinde şu kararlar alınmıştır.

1. Nüfus Sayımı, Kuzey Makedonya Türkleri için büyük önem arz etmektedir. Sayımlardan elde edilecek sonuçlar ve bilgiler Kuzey Makedonya Türk toplumu için hayati önem taşımaktadır. Dolayısıyla Nüfus Sayımı, Türk Milletinin Kuzey Makedonya’daki varlığının en önemli ifadesi ve göstergesi olacaktır.
2. Nüfus Sayım sonuçları ülkemizdeki toplumun geleceğini doğrudan etkilemektedir ve makroekonomik planlama, bilimsel ve diğer araştırmalar ile istatistik amaçlar için kullanılmaktadır. Ohri Çerçeve Anlaşması gereğince milletlerin hakça temsil edilmesinde ve pozitif ayrımcılığın geliştirilmesinde Nüfus Sayımı’nın önemi büyüktür.

3. Nüfus Sayımı, demokratik Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde kurucu unsur olan Türk milletinin tapusu sayılmaktadır. Bunun bilincinde hareket edilmesi mecburidir.
4. Bu süreçte Kuzey Makedonya’yı bir bütün olarak kucaklamamız, değişik farklılıkları, ağızları ve bölgesel ortamları bir zenginlik olarak görmeli, Kuzey Makedonya Türk Milleti olarak ortak milli bir duruş sergilememiz mecburidir.
5. Gerçekleşecek olan Nüfus Sayımı’nda oranımızın artmasıyla kazanımlarımız büyük olacaktır.
6. Nüfus Sayımı neticesinde, anayasal temel hakkımız olan hakça temsil ilkesiyle kamu kurumlarında, yerel idarelerde istihdam ve temsiliyet oranının artmasına zemin hazırlanacaktır.

7. Nüfus Sayımı neticeleri, Türkçe’nin, başta yerel çapta olmak üzere diğer dillerle birlikte tüm Kuzey Makedonya’da resmiyetinin ve kullanımının sağlanmasına ön ayak olacaktır.
8. Nüfusumuzun çokluğu, başkalarının üzerimizde planladıkları asimilasyon ve inkar politikalarını bertaraf edecektir. Bu tür girişimlere hiçbir koşul ve şartta asla müsaade edilmeyecektir.
9. Nüfus Sayımı neticeleri kültür ve tarihi mirasımızın korunmasının yanısıra, kültür turizminin de gelişmesine katkı sağlayacaktır.
10. Milli bayrağımızın yerel çapta daha çok belediyelerde dalgalanmasına vesile olacaktır.
11. Nüfus Sayımı neticeleri, başta Balkan Türk varlığına, Ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Dünyasına büyük moral ve katkı sağlayacaktır.
12. Nüfus Sayımı neticeleri ve bu ülkedeki varlığımız Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yıllardır var olan dostane ilişkileri ve köprüleri daha da üst seviyeye taşıyacaktır.
13. Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB), Türk Demokratik Partisi (TDP), Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), diğer kurum ve kuruluşlar, akademisyenler ve kanaat önderlerimizle yapılan bütün uzmansal değerlendirmeler neticesinde ülke genelinde Kuzey Makedonya Türklerinin nüfus oranının en az %7 olduğu kabul edilmektedir.
14. Nüfus Sayımı’nın baskılardan, manipülasyonlardan, siyasi müdahalelerden uzak, hür, adil ve şeffaf bir şekilde, yasalar dahilinde gerçekleştirilmesini bekler, sayım sürecini yakinen takip ettiğimizi bildiririz.
15. Ayrıca, Sayım Değerlendirme Çalıştayında, nüfus sayımı sürecini yakından takip edecek Kuzey Makedonya Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulu’nun kurulmasına karar verilmiştir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur,

Hüsrev Emin – MATÜSİTEB Genel Başkanı / İmza
Beycan İlyas – TDP Genel Başkanı / İmza
Enes İbrahim – THP Genel Başkanı / İmza
Erdoğan Saraç – TMBH Genel Başkanı / İmza
Prof. Dr. Adnan Kahil – Eski Devlet Bakanı / İmza
Hafza Recep Kakel – Eski Devlet Sayım Komisyonu Üyesi / İmza
Furkan Çako – Eski Devlet Bakanı / İmza
Prof. Dr. Fadıl Hoca – Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü / İmza
Murteza Sulooca – Yeni Balkan Gazetesi Müdürü / İmza
Seyyid Emin – Timebalkan Genel Yayın Yönetmeni / İmza
Tahsin İbrahim – MATÜSİTEB Eski Başkanı / İmza
Prof. Dr. Süleyman Baki – MATÜSİTEB Eski Başkanı / İmza
İsmail Yahoski – Milletvekili / İmza
Furkan Purde – Vardar Press / İmza
Onur Loç – TGK Başkanı / İmza
İlker Yusuf – Balkan FM Radyo / İmza

Not: Türk Hareket Partisi (THP) 13. maddeye şerh düşmüştür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir