KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Turan Rzayev: Ghalibaf yakın gelecekte Azerbaycan’ı ziyaret etmeyi planlıyor

Turan Rzayev: Ghalibaf yakın gelecekte Azerbaycan’ı ziyaret etmeyi planlıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
186 0

Bir yıldır Bakü’ye gelemeyen İranlı yetkili bu yıl gelebilecek mi?
İran Parlamentosu Başkanı Mohammad Baghir Ghalibaf yakın gelecekte Azerbaycan’ı ziyaret etmeyi planlıyor.
Ziyaretin tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte İran meclis başkanının bu ziyareti bekleniyordu. Ghalibaf’ın böyle bir kararı, meslektaşı Azerbaycan Parlamentosu Başkanı Sahibe Gafarova ile Antalya’da düzenlenen Asya Parlamenterler Meclisi (APA) 13. Genel Kurulu çerçevesinde yaptığı görüşme sonrasında almış olması muhtemel. Azerbaycanlı meslektaşı Sahiba Gafarova ile görüşmesinden bahseden Ghalibaf’ın, “Son zamanlarda Azerbaycan ile ilgili bir takım yanlış anlamaların ortaya çıktığını ancak bu yanlış anlamaların giderildiğini ve ileride Bakü’yü ziyaret etmeyi planladığımı” söylemesi tesadüf değil.
İranın endişesi
Asya Parlamenter Asamblesi’nin (APA) Antalya’da düzenlenen 13. Genel Kurulu birçok açıdan tartışmalı geçti. Özellikle Mohammad Ghalibaf, Azerbaycanlı mevkidaşı Sahiba Gafarova ile yaptığı görüşmede şunları söyledi: “Bugün iki ülke ilişkileri geliştirmeye ve derinleştirmeye çalışıyor ve bu gelişmeye çok istekli. İki ülkenin resmi ilişkileri.” “Bölgesel ve küresel arenada birbirimizle iyi ilişkiler kurabiliriz ve bölge yakınsa bölgeye karşılık gelir ve bölge bölgesel-bölgeseldir.”
Ghalibaf’ın bu sözleri temelde İran’ın Azerbaycan için endişelendiğini gösteriyor. Mevcut İran-Azerbaycan gerilimi devam ediyor ve İsrail bu gerilimi en iyi şekilde kullanıyor. Resmi Tahran’ın aksine Tel Aviv, Bakü ile temaslarını artırdı ve dayanışma gösterdi, bu da Azerbaycan’ın İsrail’de büyükelçilik açma kararı almasıyla sonuçlandı. Ayrıca Azerbaycan, Zangezur Koridoru’nun açılması talebinden geri adım atmamış, İran’daki protestolara Cumhurbaşkanı vb. düzeyde tepki göstermiştir. sorunlar İran’ın endişesini artırıyor.
Mesele şu ki İran, Azerbaycan’a karşı ne kadar Ermenistan ile işbirliği yapsa ve Bakü’yü her türlü tehdit etse de gerçekte yine ona bağımlıdır. Bu bağımlılık özellikle Rusya-İran ve Türkiye-İran ilişkilerinde belirgindir.
Tahran’ın Bakü’ye durumu, Gafarova’nın tokat gibi yanıtı
İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Galibaf’ın sözleri Tahran’ın Bakü’ye karşı söylemini yumuşattığı izlenimini verse de değişen bir şey yok. Mesele şu ki, İran bugün gerçekten Azerbaycan ile ilişkilerini normalleştirmek istiyorsa, öncelikle “sınırları değiştirmek bizim kırmızı çizgimizdir”, “İsrail ile işbirliği yapmayın”, “bölge dışı ülkelere izin vermeyin” gibi görüşleri dile getirmekten vazgeçmelidir. Bölgeye müdahale etmek”
Ayrıca İran kanallarının Azerbaycan karşıtı açıklamaları, SEPAH bağlantılı internet siteleri de provokatif görüntüleri paylaşmayı bırakmalıdır.
Ancak Ghalibaf’ın Gafarova ile yaptığı görüşmede “Kafkasya bölgesindeki sınırda herhangi bir jeopolitik değişikliği kabul etmiyoruz” dediğini ve Tahran’ın “Azerbaycan ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda net bir tutuma sahip olduğunu ve biz buna hazırız” dediğini görüyoruz. ticaret ve transit alışverişi geliştirmek”.
Ghalibaf’ın bu sözlerinden, İran’ın ne “sınırları değiştirmek bizim kırmızı çizgimizdir” ne de diğer taleplerinden vazgeçtiği, sadece mevcut gerilimin ekonomik çıkarlarını etkilemesinden korktuğu sonucu çıkarılabilir.
Bu nedenle Bayan Sahiba Gafarova Galibafa’ya “Biz Müslümanız ve İran nüfusunun çoğunluğu Azerice konuşuyor” diyerek değerli bir cevap verdi.
Ghalibaf’ın ziyareti gerçekleşecek mi?
Mohammad Bagir Ghalibaf, Azerbaycan’ı ziyaret etmeye kararlı olsa da gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merak konusu. Gerçek şu ki, Mohammad Bagir Ghalibaf’ın Azerbaycan’a ziyareti geçen yıl Kasım ayında planlandı, ancak bu ziyaret ertelendi. İran’ın Azerbaycan’a yönelik provokasyonları nedeniyle Ghalibaf’ın ziyareti ertelendi. İran provokasyonlarına devam ederse Ghalibaf’ın ziyareti gerçekleşmeyecek.
Ancak Tahran’ın kaygıları dikkate alındığında molla rejiminin söylemlerini bir süre daha yavaşlatacağı ve Ghalibaf’ın ziyaretinin gerçekleşeceği söylenebilir.”

Turan Rzayev

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir