Türkiye’nin bu operasyonlar yüzünden Rusya’ya borçlu olması cümlesinin kullanılmasını kesinlikle kabul edemem”

ot Tak Tovorish!

Göktürk Tüysüzoğlu: Bulgaristan, Kuzey Makedonya için veto kartını yine kullanacak

Mehmet Kurtoğlu: Maalouf’un, Uygarlıkların Batışı kitabı

Kübalı Doktorlar

Gündem 2 Nisan 2020
233

ABD ambargosuna rağmen Küba’nın gelişmiş ve gelişmekte olan sağlık sistemi öncelikle kendi vatandaşını güvence altına alıyor. Bu sağlık sistemi şu an gelişmiş durumdaki diğer ülkelerle eşit sayılabilir.
Küba şu an Dünya’yı etkisi altına alan küresel pandemiyle savaşmak için doktorlarını yardıma gönderiyor. Mücadeleye destek olmak için Çin ve Rusya gibi sağlık ekibinden oluşan bir grup doktoru İtalya’ya gönderdi. Brezilya’da ise Cumhurbaşkanı seçilen Bolsonaro, Kübalı doktorları ülkeden göndermiş ancak korona virüs sebebiyle tekrar davet etmişti.
Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre Küba ile ABD’nin sağlık çalışanları karşılaştırıldığında Küba’nın daha fazla doktora sahip olduğu görülmüştür. Peki, yıllardır Küba’ya ambargo uygulayan ve salgında ciddi kayıplar veren/vermeye devam eden ABD virüsle mücadele ederken Kübalı doktorlardan yardım isteyecek mi?
Yaklaşık 12 milyon nüfusa sahip olan Küba’da her 100bin kişiye 900 doktor düşüyor. Bu durum Türkiye’de ise 281. Kübalı doktorlar şu an 67 ülkede hizmet veriyor.
Dünyada oluşan olumsuz durumlarda ise (savaş,salgın..) genellikle Kübalı doktorlar görev alır. Küba dışında diğer ülkelerde görev yapan doktorların maaşlarının %75 (ortalama olarak) Küba Devletine kalır.
Küba’ya uygulanan ambargolar ve sağlık için eksik olan malzemeler sebebiyle doktorların çoğu kullanılan eldivenleri tekrar kullanıyor, Kübalılar istedikleri ilacı dolar sebebiyle alamıyor ve karaborsa da yüksek fiyatlarda ilaç satılıyor. Hal böyle olunca Kübalı doktorlar ülkelerini terk edip başka ülkelere göç ediyorlar.

EBRU ÇELİK
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğrencisi- Kafkassam Stajyeri

Yorumlar