KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. KKTC TANINAMAZ LOBİSİ!

KKTC TANINAMAZ LOBİSİ!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
228 0

Uluslararası Londra ve Zürih antlaşmaları zemininde kurulan ortak Kıbrıs Cumhuriyeti’ni 1963’de silah zoru ile gasp ederek Kıbrıs Türklerini Akritas ve İfestos soykırım planları ile top yekün imha etmeye kalkışan Rum yönetiminin ‘KKTC tanınamaz’ yönünde lobi faaliyetlerinde bulunmalarını sanırım hiç kimse yadırgamamaktadır!

Ancak buna karşın ülkemizdeki bazı kesimlerin KKTC’nin tanınma konusu her gündeme geldiğinde koro halinde ‘KKTC tanınamaz’ şeklinde açıklamalarda bulunmalarını inanın anlamakta güçlük çekiyorum. Gerek Rum diplomasi, propaganda ve lobi mekanizmaları, gerekse ülkemizdeki bazı kesimler KKTC’nin tanınma konusu her gündeme geldiğinde telaş içerisinde bunun mümkün olmadığı yönünde algı oluşturmak için büyük bir çaba göstermektedirler.

Öyle ki ülkemizdeki bazı kesimler KKTC’nin tanınmasının uluslararası hukuka dahi uymadığını ifade ederek adeta bu yönde lobi faaliyetinde bulunmaktadırlar! Bir konu öncelikle beyinde kazanılır ya da kaybedilir. KKTC tanınmaz lobilerinin öncelikli hedefi Kıbrıs Türklerinin psikolojisini, birlik, beraberlik, moral ve motivasyonunu bozarak ‘öğrenilmiş çaresizlik’ anlayışını benimsenmesini sağlamaktır!

Öncelikle bilmek gerekir ki tanınma, siyasi bir durumdur. Bir devlet siyasi olarak tanınmasa da varlığı göz ardı edilemez. Cumhurbaşkanı Akıncı da son dönemde sık sık tekrarladığı ‘Kıbrıs’ta iki ayrı devletin varlığı bir gerçektir. KKTC tanınmamış olsa da bir gerçekliktir’ şeklindeki söylemlerini bu anlamda doğru şekilde okumak gerekir…

Uluslararası Montevideo Konvansiyonu’na göre; belirlenmiş sınırları, toprağı, nüfusu, hükümeti ve diğer ülkelerle ilişkileri bulunan bir mekanizma uluslararası hukuka göre ‘devlet’ olarak tanımlanır. Uluslararası hukuka göre bir devletin var olması, ‘siyasi’ olarak tanınmasıyla alakalı değildir!

KKTC’nin sınırları belli midir? Evet. Hem de BM tarafından teyit edilmiştir. KKTC’nin nüfusu var mıdır? Evet. Hem de uluslararası Zürih-Londra Antlaşmaları ve Kıbrıs Anayasası’na göre Ada’da Müslüman Türk nüfus vardır. KKTC’de hükümet var mıdır? Evet. KKTC demokratik parlamenter sisteme sahiptir ve hükümetleri halk tarafından seçilmektedir. Siyasi anlamda tanınma olmasa da KKTC’nin birçok ülke ile ilişkileri vardır. KKTC tanınamaz ve uluslararası hukuka uymamaktadır şeklinde görüş belirten bazı kesimler acaba buna ne demektedirler?

KKTC’nin ilan edildiği dönem hariç ciddi anlamda tanınma konusu Türk tarafınca hiçbir zaman ileriye taşınmamıştır! Son Kıbrıs Konferansı’nın da Rum tarafının uzlaşmaz tutumları nedeniyle çöküp, BM parametrelerinin geçerliliğini yitirmesinin ardından KKTC’nin tanınma konusu bu sefer ciddi olarak gündemdedir.
Akıncı’nın da son dönemde sık sık ifade ettiği gibi, KKTC tanınmamış olsa da bir gerçekliktir. Hiç düşündünüz mü, KKTC tanınamaz lobiciliği yapanlar acaba bugüne kadar devlete tam anlamı ile sahip çıkmış olsalardı bugün durumumuz sizce nasıl olurdu?
Gökhan Güler milliyet

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir