KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Özal’ın ölüm raporunu imzalayan Kerküklü Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu’nun esrarengiz intiharı!

Özal’ın ölüm raporunu imzalayan Kerküklü Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu’nun esrarengiz intiharı!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 9 dk okuma süresi
1116 0

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin referandum kararına Musul ve Kerkük’ünde dahil edilmesi, Irak Türkmenlerinin büyük bir kısmının tepkisini çekmekle kalmadı, Türk kamuoyunda Kerkük hassasiyeti tavan yaptı. Ülkenin dört bir tarafında ‘Kerkük Türk’tür Türk kalacak’ temalı mitingler tertip edildi. Gösteri ve yürüyüşler halen sürdürülüyor. Kerkük denilince yüreğimizin ağzımıza geldiği bir süreçte Kerkük doğumlu Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu’nun intihar haberi gündeme düştü. Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu (67) Ankara’daki evinde ölü bulunmuş, Prof. Paşaoğlu’nun intihar ettiği sanılırken, ünlü doktorun ailesine bir mektup bıraktığı ancak bu mektubun kaybolduğu yönündeki iddialar üzerine soruşturma başlatılmıştı. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de kalp ameliyatını gerçekleştiren Paşaoğlu için Hacettepe Üniversitesi’nde ailesinin isteği üzerine tören düzenlenmemişti. 7 Kasım 1995’den beri Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Toraks ve Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığı’nı yürüten Prof. Paşaoğlu, aynı zamanda Sağlık Bakanlığı organizasyonunda bulunan Organ Nakli Yüksek Kurulu üyesiydi.(1)

Mesleki kariyeri başarı öyküleriyle dolu. Bugüne kadar 16 bin civarında açık kalp ameliyatı yapan çalışkan bir doktor. Hacettepe Üniversitesi’ndeki ilk kalp nakli ve Türkiye’deki ilk heterotopik kalp naklini gerçekleştiren isim. Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayınlanmış 100’ün üzerinde makale ve çeşitli kongrelerde sunulmuş 100’ün üzerinde tebliği var.(2) Ama bu başarılarının yanı sıra bilim ahlakına ve Hipokrat yeminine uymayan davranışlarından dolayı kamuoyunun tepkisini de çekebilmiş. Bıçak parası adı altında rüşvet aldığı ve bu parayı veremediği için ölümle sonuçlanan vakıalarla ismini hep yan yana görmek mümkün. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, bir şikâyet mektubu üzerine hakkında soruşturma açtırdığı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu’nun “bıçak parası” istemeyi alışkanlık haline getirdiği resmi kayıtlara geçmişti. Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) gönderilen soruşturma dosyasında, Sezer’in doktoru olan Paşaoğlu’nun hastaları kendi adına hastaneye yatırarak başka doktorlar tarafından ameliyat edilmesine izin vermediği ortaya çıkmıştı. (3)

Hatta YÖK Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu’nu adresinde bulamadığı gerekçesiyle Resmi Gazete’ye ilan vererek tebligat bile yapmış. İlanda Paşaoğlu ile ilgili iddiaların 17 2004’te Aralıkta görüşüleceği bildirilerek, Paşaoğlu’nun veya tanıdıklarının YÖK’e başvurmaları gerektiği bildirilerek şunlardan söz edilmiş; “Mehmet Kambur’un kalp hastası olan çocuğunun ameliyatı için 3000 $ rüşvet istemek, söz konusu para temin edilmediğinden ilgilinin çocuğunun ameliyatını yapmamak, ameliyatı başka bir öğretim üyesinin yapmasına da izin vermemek, asistanlarca yapılan ameliyatın da başarılı sonuçlanmamasına sebep olmak suretiyle “kamu hizmeti veya öğretim elemanı sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak” disiplin suçunu işlediği iddiasıyla, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü’nce Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu hakkında yapılan disiplin soruşturması sonucu; adı geçenin “Kamu Görevinden Çıkarma Cezası” ile cezalandırılması teklif edilmiştir. Söz konusu teklif, Yüksek Disiplin Kurulu’nun 17/12/2004 tarihli toplantısında görüşüleceğinden, adı geçenin Yükseköğretim Kurumları Yönetici Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği’nin 24. ve 42. maddesinin 2. fıkrasında belirtilen haklarını kullanıp kullanmayacağının bilinmesi gerekmektedir. Ancak, Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu’nun, bilinen son adresine tebligat yapılamamış ve tebligata elverişli adresi de tespit edilememiştir.”(4) Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu’nun akıllanmadığı eski alışkanlıklarını devam ettirdiği görülüyor. Nitekim 03 Ocak 2015 tarihli gazetelerde “ters aort damarı ile doğan Asya’yı 4 yaşına kadar ameliyat etmeyen ünlü cerrah Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu’nun ihmali, minik yavruyu öldürdü”, haberleri yer almıştı. Gözü yaşlı ailenin suç duyurusunda bulunduğu belirtilmişti.(5)

1950 yılında Kerkük’te doğan, 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girip, 1974 yılında mezun olan İlhan Paşaoğlu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Toraks ve Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalında ihtisasa başlayarak 1979 yılında uzman olduktan sonra aynı bölümde iki yıl uzman statüsünde çalıştıktan sonra Nisan 1981’de Hacettepe Üniversitesi tarafından İngiltere’ye gönderiliyor. İngiltere’de Londra’da St.Thomas Hastanesinde ve Ryne Enstitüsünde çalışıyor.(6) Tıp bilimlerinde İngiliz ekolünden gelen İlhan Paşaoğlu’nun siyaseten İngiliz ekolünden olup olmadığı merak konusu. Ancak Londra’da çalıştığı sağlık kurumu, sıradan bir yer değil. St Thomas Hastanesi; merkezi Londra’da bulunan büyük NHS eğitim ve araştırma hastanesidir. Britanya Sağlık Partneri, Kraliyet Sağlık Akademisi ve Kraliyet Sağlık birimlerinin merkezi idari kurulu olarak geçer. NHS National Health Service (Ulusal Sağlık Hizmeti) İngiltere’nin en çok gurur duyduğu kuruluşlarından birisidir. Paşalıoğlu Londra günlerinden sonra 1987 yılında Amerika’da Wisconsin Üniversitesi’nde kalp transplantasyonu konusunda çalışmalarda bulundu.

Bir yıl sonra tekrar Hacettepe Üniversitesi’ne dönerek 12.04.1991 tarihinde Profesör oldu. İlhan Paşalıoğlu isminin tartışma konusu olmasının nedenlerinden birisi de 19-03-2006’da müteveffa Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlenerek öldürüldüğüne dair eşi Semra Özal ve çocukları tarafından gündeme getirilen iddialardır. Ki bu tür ihtimallerde ihmalin ötesinde kasıt olabileceği hep söylendi ve Kerküklü Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu’nun da ismi bu tartışmaların ortasındaydı. Yıllardır dillendirilen “Turgut Özal zehirlenerek öldürüldü” iddiasına, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı son noktayı koymuş, Ölüm nedeninin kalp yetmezliği olduğunu karara bağlamıştı. Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu, Prof. Dr. Yüksel Bozer, Prof. Dr. Kemal Erdem, Prof. Dr. Ali Otove Doç. Dr. Kubilay Varlı tarafından düzenlenen ölüm raporunda, ‘Sayın Cumhurbaşkanımız Turgut Özal koroner arter hastalığı ve kardiak Arrest nedeniyle 14.30’da vefat etmiştir’ şeklinde tıbbi kararın yer aldığı rapor düzenlendiği görülmüştü.” Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ’da kararını bu düzenlenen rapora göre şekillendirmişti.(7) 1. Körfez savaşında Musul ve Kerkük hamlesine kalkışan Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölüm raporunu tanzim edenler arasında bir Kerküklü doktorun bulunması tarihi bir ironi miydi?

İlhan Paşaoğlu’nun ölümünün, Sykes-Picot Anlaşmasının ürünü İngilizlerin proje devleti Irak’ın referandumla tarih sahnesinden silinmesinin an meselesi olduğu bir sürece denk gelmesine tesadüf mü diyeceğiz? İlhan Paşaoğlu gibi meslek hayatının zirvesindeki bir ismin intihar etmesini düşünmek bana çok saçma geliyor. O ki cumhurbaşkanlarının doktoruydu, nice bakan milletvekili, işadamı, bürokrat ona güvenerek bıçağının altına yatmıştı. Şimdi kendisi bir meyyit ve gassalın elinde dünyevi kirlerinden arınmayı bekliyor. İlhan Paşaoğlu’nu nasıl bilirdiniz sorusuna Irak Türkmenleri şehadet edecek! Onlar nasıl biliyorsa bizlerde öyle biliyoruz. Bu ölüm bir devrin battığının işareti, Kerkük Federe Türkmen Devleti kutlu olsun!

Bakınız:
1- http://www.yenisafak.com/gundem/prof-dr-ilhan-pasaoglunun-sir-olumu-sonrasi-sorusturma-baslatildi-2795762
2- http://www.posta.com.tr/unlu-kalp-cerrahi-prof-dr-ilhan-pasaoglu-evinde-olu-bulundu-haberi-1333753
3- 16 Eylül 2003 http://www.memurlar.net/haber/2411/sezer-in-hakkinda-sorusturma-baslattigi-doktoru-pasaoglu-hastalardan-bicak-parasi-almak-icin-yapmadigini-birakmamis.html
4- 06.12.2004/ Phttps://www.medimagazin.com.tr/medimagazin/tr-yok-pasaogluna-resmi-gazete-ile-tebligat-yapti-676-207-1039.html
5- 03 Ocak 2015/ Cumartesi.http://www.takvim.com.tr/guncel/2015/01/03/olum-doktoru
6- http://www.hastane.hacettepe.edu.tr/115.html?drid=344
7- http://www.internethaber.com/ozali-olduren-sey-6492h.htm

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir