KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Keisuke Wakizaka: Paşinyan: Karabağ Sorununu Azerbaycan ve Rusya Çözsün, Biz Bu Meseleyle Artık Uğraşamayız ve Bıktık!!!

Keisuke Wakizaka: Paşinyan: Karabağ Sorununu Azerbaycan ve Rusya Çözsün, Biz Bu Meseleyle Artık Uğraşamayız ve Bıktık!!!

Keisuke Wakizaka Keisuke Wakizaka - - 3 dk okuma süresi
216 0

Paşinyan: Karabağ Sorununu Azerbaycan ve Rusya Çözsün, Biz Bu Meseleyle Artık Uğraşamayız ve Bıktık!!!

Günümüzde eski SSCB coğrafyasında Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşta önemli gelişmeler kaydedilirken Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmada da ciddi gelişmeler kaydedilmiştir. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Karabağ Sorunu konusunda Azerbaycan’ı sert şekilde eleştirirken 22 Mayıs 2023 tarihinde “Karabağ’daki Ermenilerin hakları ve güvenliğinin koruma altına alınması şartıyla bölgenin Azerbaycan’a ait olduğunu tanımaya ve Azerbaycan ile barış anlaşmasını imzalamaya hazır olduğunu” söylemiştir. Paşinyan’ın bu açıklaması özellikle Türk dünyasında büyük sevinçle karşılanmış,  Türk dünyasının Ermenistan’a karşı zaferi gibi algılanmış ve sorunun sona ereceğine dair umudu yaratmıştır.

Fakat Paşinyan’ın bu açıklaması Türkiye-Ermenistan arasındaki ilişkilerin yeni bir döneme gireceği ile ilgili umudu oluştururken Karabağ Sorununun çözülmesinin daha zorlaşmasına sebep olabilmektedir. Hukuken Karabağ Azerbaycan’ın bir parçası olarak tanınıyorsa da gerçekte bölgede önemli sayıda Rus ordusu bulunmakta ve fiilen Rusya’nın hâkimiyeti altındadır. Bu durum altında Azerbaycan Ermenistan’ın yerine Rusya ile karşı karşıya gelmek zorunda kalır ve Karabağ’ın geri alınması daha zorlaşacaktır.

Gerçekten de Paşinyan kamuoyunun Karabağ Sorunundan yorulduğunu ve sorunun “Ermenistan-Azerbaycan arasındaki sorun” olarak algılandığından dolayı Türkiye ile ilişkilerinin tıkandığı farkındadır. Bu yüzden Batı’ya açılıp halkın refah seviyesini iyileştirmek için Türkiye ile anlaşmak zorunda olduğunu ve Karabağ Sorununun Ermenistan’ın elinden çıkması gerektiğini iyi bilmektedir. Bu bağlamda Paşinyan “Karabağ’ın belli şartlar altında Azerbaycan’ın bir parçası olarak tanıyacağına” dair açıklamayla hem Rusya ve Azerbaycan’ı birbirleriyle karşı karşıya getirmiş, hem de Ermenistan’ı meseleden koparıp Türkiye ile anlaşmaya müsait ortamı oluşturmuştur. Böylece Türkiye ile Ermenistan arasında yakın zamanda ciddi olumlu gelişmeler beklenirken asıl Karabağ Meselesi konusunda durumun daha karmaşık hale gelmesi tahmin edilmektedir.

 

Keisuke Wakizaka (Dr. Öğr. Üyesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü)

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir