KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. KAZAKİSTAN’IN BÜYÜK KAYBI

KAZAKİSTAN’IN BÜYÜK KAYBI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
347 0

Mustafa Çokay resimleriyle ünlü ressam ve Temirbek Jürgenov Akademisi öğretim üyesi Prof. Abilkasım Sarsenbayev’in bugün kovitten vefat ettiğini büyük bir üzüntüyle öğrendim.
Kendisi ile İstanbul-Paris ve Berlin’de Mustafa Çokay’ın bulunduğu mekanları birlikte gezmiştik. Daha sonra bunları yağlıboya resim haline getirdi ve 5 dilde (Kazakça, Türkçe, İngilizce, Rusça ve Fransızca) Mustafa çokay albümünü yayınlamıştık.
Daha sonra beni çok sevdiğinden “hocam sizin bir yağlıboya portreni yapmak istiyorum” dedi. Ben de “hayır benim resmimi yapma. Onun yerine bana özel bir Mustafa Çokay portresi yap” dedim.
“Nasıl bir portre olsun?” diye sorunca, Çokay’ın Fransa’da yürüttüğü bağımsızlık mücadelesini sembolize eden bir yaninda Eyfel, diger yaninda Kazakistan’ın bugünkü bağımsızlığını sembolize eden Astana’daki Bäyterek kulesi olsun”, dedim. Ve sonuçta benim istediklerimi aynen fazlasıyla yaparak şahane bir portre getirmişti. Resme Mustafa Çokay’ın Türk dünyasının Birliği yolundaki faaliyetleri temsil eden Hoca Ahmet Yesevi türbesini de eklemişti. Ayrıca Mustafa Çokay’ın ülküsü olarak da arka planda sağa doğru koşan beyaz argımak atların resmi de yaramıştı. Gerçekten usta bir ressamdı.
Ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Allah gani gani rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.
Abdulvahap Kara

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir