KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Özden Zeynep Oktav,: “Ukrayna, NATO’ya üye olursa Rusya bunu karşılıksız bırakmaz

Özden Zeynep Oktav,: “Ukrayna, NATO’ya üye olursa Rusya bunu karşılıksız bırakmaz

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
425 0

Rusya ve Ukrayna arasında gerilim artarak devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) savaş gemilerini bölgeye göndermesiyle gerilim daha da yükseldi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Oktav, Rusya-Ukrayna gerilimindeki son durumu değerlendirdi.

ABD’nin savaş gemilerini ilk kez Karadeniz’e yollamadığını belirten Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav, 2008 yılında Rusya ile Gürcistan arasındaki çatışmalarda da ABD’nin bölgeye savaş gemilerini yolladığını kaydetti.

“ABD GEMİLERİ, MONTRÖ’YE GÖRE KARADENİZ’DE 21 GÜN KALABİLİYOR”

Ukrayna’nın Gürcistan ile kıyas kabul etmeyeceğini ifade eden Oktav’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Ukrayna kültürel ve tarihsel açıdan Rusya’nın vazgeçilmez bir parçası. Evet, Ukrayna’yı bağımsız bir ülke gibi görebiliriz ama Moskova, Ukrayna’yı kendi kültürünün devamı olarak görüyor ve buranın Avrupa Birliği (AB) ile NATO’ya yaklaşmasına izin verecek bir dış politika izlemeyecektir.

ABD gemileri Montrö’ye göre, Karadeniz’de 21 gün kalabiliyor, bu tamamen bir gözdağı. Yani diyor ki, Rusya’ya ‘Ben burada varım.’ Çünkü Rusya, 2014 yılında Kırım’ı ilhak etti, Sivastopol Limanı’nda askeri varlığını konsolide etti. Ukrayna’nın belli bölgelerini de böldü, aldı. Şimdi de Donbass’ı karıştırıyor. Kiev’in Donbass’a askeri müdahalede bulunmasını istiyor ki, bu bölgeye askeri müdahalede bulunabilsin. Bu bölgeye yığınak yaptı. Bundan önce 2014 yılında bir referandum yapıldı, bu referandum ‘yeşil ceketliler’ adında kim olduğu belli olmayan bir grubun kontrolünde yapıldı. Referandum kabul edilince de askerlerini soktu, Ruslar. Ne NATO sesini çıkardı, ne AB, ne de ABD. Şimdi Biden, ‘ABD geri döndü.’ diyor.

“SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNDEKİ GİBİ BİR BATI BLOKU YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Eğer ABD ısrarla Ukrayna’da Rusya’nın önüne kesmeye çalışırsa orada bir sıcak çatışma olabilir. Biden iktidara geldiğinden beri Dedeağaç’a inanılmaz silah sevkiyatı yaptılar. Girit’e ABD bir üs kurdu, Yunanistan’ı askeri bir güç olarak sürekli köpürtüyorlar. İngiltere Prensi Charles geldi bir konuşma yaptı, Macron aynı şekilde ‘Sizin özgürlüğünüz bizim özgürlüğümüz.’ dedi. Yunanistan’ı Türkiye’nin burnunun dibinde, Rusya’nın burnunun dibinde köpürtüyorlar sürekli. Soğuk Savaş dönemindeki gibi bir Batı bloku yaratmaya çalışıyorlar.

Ancak Soğuk Savaş bitti artık. Bunların somut bir sonucunu göremeyeceğiz. Rusya’yı korkutacak, Çin’in bölgeye inmesini engelleyecek bir Batı bloku yok, diye düşünüyorum.

“TÜRKİYE, RUSYA İLE ÇATIŞMAYA GİRMEZ”

Türkiye bir NATO üyesi ülke ve iyi ki elimizde Montrö Sözleşmesi var. Biz tamamen bu sözleşmeye uygun olarak hareket edeceğiz. Türkiye asla ve asla bir NATO müttefiki olarak Rusya ile çatışmaya girmez. Rusya ile karşı karşıya gelecek durumda olmaz. ABD bize tepeden bakıyor, Biden hâlâ Sayın Cumhurbaşkanını aramadı.

ABD sopa sallamaya devam ediyor, Rusya’da çok masum değil. Ukrayna’yı kesinlikle provoke ediyor. Donbass, Ukrayna’nın ekonomisinin yüzde 25’ine sahipmiş. Bu Rusya’nın Ukrayna üzerinden kendisine meydan okuyan AB ve ABD’ye tepkisidir. Kırım’da olduğu gibi istediğim gibi hareket edebilirim çünkü ben burada güçlüyüm mesajı vermeye çalışıyor. Avrupa, doğal gaz nedeniyle Rusya’ya karşı ses çıkaramıyordu ancak artık Doğu Akdeniz’deki kaynakların bulunması gibi gelişmeler bence işin rengini değiştiriyor.

UKRAYNA’NIN NATO’YA ÜYELİĞİ

Ukrayna, NATO’ya üye olur mu? Bana biraz zor görünüyor. Ukrayna, NATO’ya üye olursa Rusya bunu karşılıksız bırakmayacaktır. ABD, sıcak çatışmayı göze alır mı? Kestiremiyorum açıkçası. Taraflar ellerini yükseltiyorlar, krizi tırmandırıyorlar, belli bir yere getirip masaya oturuyorlar. Ukrayna, NATO’dan yardım istiyor çünkü Rusya’ya karşı koyacak bir askeri gücü yok. Kiev diyor ki ‘Biz savaş istemiyoruz.’ NATO burada büyük bir sınavdan geçiyor. Ukrayna, NATO’ya gel bana yardım et dediği halde Ukrayna yardım alamazsa ve Putin de Donbass’ı ele geçirirse… ABD’nin yolladığı savaş gemisinde bulunan teçhizatın Rusya’ya karşı Ukrayna’ya yardımı dokunacağını düşünmüyorum. Rusya’da Donbass’a girer ve Biden izlerse dünyaya rezil olurlar. Ben çok merak ediyorum bu Donbass meselesi nereye gidecek?”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir