KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Karabağ’da psikolojik savaş

Karabağ’da psikolojik savaş

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
302 0

Türk kamuoyunda Azerbaycan Ermenistan çatışması ile alakalı konuyu mecrasından saptıracak yönlendirmeli haberler yapılıyor. PKK’nın Karabağ’a yerleştiği, ve ya Suriye’den Cihadcı grupların Azerbaycan cephesinde savaşmak için Türkiye tarafından bölgeye sevkedildiği gibi basit kaynağı belli olmayan haberler ile gündem yönlendiriliyor. bu haberlerin başında ise Türk F 16 uçaklarının Ermenistan uçağını düşürdüğü yönünde. Türk Genel Kurmayı bu haberi şiddetle yalanlamasına rağmen gurur verici bir tablo olarak sık sık paylaşılmakta tv proğramcıları bunun üzerine haberler yapmaktalar. Türkiye her şartta Azerbaycan’ın yanında olduğunu açıklamış olması Türkiye’nin cephede askerleri ile Ermenistan’a karşı savaş veriyormuş gibi bir algı ön plana çıkmaya başladı. Bu tamamen gerçek dışıdır ve Türkiye bu savaşın içine çekilmeye çalışılıyor.
https://kafkassam.com/kafkaslardaki-gelismeler-bolgesel-bir-savasi-tetikleyebilir.html
başlıklı yazımızda bu tehlikeye dikkat çekmiştik. Şimdi yapılan Türkiye’yi övüyormuş gibi gösterilip Azerbaycan’ın yürüttüğü savaşı Türkiye eksenine kaydırmak gibi bir hedef ve amaç devreye girdi. Azerbaycan duygusallığının Türk kamuoyuna tesir etmesi, genelde tv yorumcularının olaya Azerbaycan ekseninde yaklaşmaları Azerbaycan’ın başarısının arkasında Türkiye var imajını vermeye çalışmaları oldukça yanıltıcıdır. Azerbaycan kendi savaşını verebilecek olgunlukta ve yeterliliktedir. Türkiye özellikle dış basında batı, Rus, Yahudi, Arap medyasında hiç bu kadar Türkiye ve Türk düşmanlığı görülmemişti. Yapılmak istenen de buydu ve Türkiye tüm dikkatlerini Doğu Akdeniz ve Karadeniz’e yöneltmesi gerekirken birden Kafkaslardaki çatışmanın içine çekildi. şimdide İran üzerinden yorumlar devreye girdi. İran’ın Ermenistan’a yardım yaptığı konusu gündemde.
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, İran’dan Ermenistan’a askeri sevkiyat yapıldığına ilişkin iddiaları yalanlayarak İran topraklarının başka bir ülkeye askeri sevkiyatlar için kullanılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, sosyal medyada İran’ın Ermenistan’a askeri araç gönderdiği iddiasıyla paylaşılan görüntülere ilişkin açıklamada bulundu. Hatipzade görüntüleri yalanlayarak, “İran’ın komşu ülkeler ile sınır bölgelerinden karşılıklı ticari faaliyetleri bulunmaktadır. Görüntülerdeki tırlar da bu kapsamda faaliyet yürütmekte” dedi. İran sınırları içerisindeki tüm transit geçişler ve ticari faaliyetlerin denetlendiğini belirten Hatipzade, “İran sınırlarının başka bir ülkeye silah sevkiyatı için kullanılmasına asla izin vermeyiz” dedi.

İran üzerinden Meğri–Norduz gümrük kapısından tırla Ermenistan’a askeri araç gönderildiğine ilişkin sosyal medyada paylaşılan görüntüler tepkilere neden olmuştu.
İran Rusya ve ya bir başka güç, denge grubu Karabağ çatışmalarında gerekli menfaati elde ederken sorumluluk ve yük Türkiye’ye mi kaldı sorusu gündemde. Sorumsuz haberciler bol maaşlı ajans çalışanları ve cephede savaş.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir