KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran’ın Bilimsel yeteneklerini kim hedef alıyor

İran’ın Bilimsel yeteneklerini kim hedef alıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
261 0

İran Devrim Muhafızları, “bilimsel” yeteneklerinin bir “güç noktası” tarafından hedef alındığını duyurdu.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın aktardığı habere göre İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı General Hüseyin Selami, yaptığı açıklamalarda, “Hiçbir ülke coğrafi genişlemeyle gelişemez, ayrıca ülkelerin ekonomik kaynakları ne olursa olsun sınırlıdır. Bu nedenle; bilim, daha fazla gelişme sağlamanın yolu olabilir. Bilim ve farkındalık bir ülkenin güç ve iktidar alanlarını genişletir. Siyasi, ekonomik veya kültürel yönler ulusların bağımsızlığı için bir faktör olarak dikkate alınmaktadır. Ancak, bilimsel bağımsızlık, halkın yeteneklerinin kaynağıdır” dedi.

İranlı General Selami konuşmasını şöyle sürdürdü: “Düşmanlar her zaman bizi sınırlamaya ve bizi geride tutmaya çalışır. Çünkü geri kalmış ülke zayıflar ve teslim olmaya mahkum olur. Ancak bir ülke, yabancı hegemonyasından kurtulur temel ihtiyaçlarını evinde üretirse, ambargo altında olsa bile canlı kalır ve büyür. Düşmanlar zorba ambargo altında bize ilaç bile vermiyor ve bilim adamlarımızı öldürüyor. Ülkemizden biri bilimsel faaliyetleri nedeniyle suikasta kurban gidiyorsa (nükleer bilimci Muhsin Fahrizade Mahabadi’ye atıfta bulunuyor) bu, düşmanın bilimsel büyümemizi ve yeteneklerimizi hedeflediği anlamına geliyor. Düşmanın odaklandığı her nokta bizim güçlü noktamızdır.”

Nur Genetik Araştırmalar Merkezi’nin kurulmasının İran Devrim Muhafızları’nın en önemli başarılarından biri olduğunu söyleyen Selami, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Genetik kodu deşifre edebildiğimizde tedaviyi daha kolay ve doğru bir şekilde yapabiliriz, böylece dünyadan geri kalmayız. Düşmanlar bugün tıp, gıda, su ve tedavinin tüm alanlarını bizimle bir savaş alanı haline getirdiler. Bütün konuları savaş alanı olarak değerlendirmek istemiyoruz ama bugün düşmanın yaptığı bu. Kararlılık ve çaba ile düşman tehdidini büyüme ve ilerleme için bir sahaya dönüştürebiliriz.”
şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir