KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran’ın Arap Bölgesi Olan AL-AHVAZ’da Neler Oluyor?

İran’ın Arap Bölgesi Olan AL-AHVAZ’da Neler Oluyor?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
405 0


4 gündür İran’ın Arap bölgesi olan AL-AHVAZ’da sular durulmuyor. 23 Mart 2018’de İran’ın devlet televizyonu olan 2. TV kanal, bir çocuk programında İran haritasında Arapları görmezden gelerek yaklaşık 3 milyon nüfusu olan Arapların yurdu olan AL-AHVAZ’ı başka etniklerin yurdu olarak göstermiştir. Aynı televizyon kanalı 2015 yılında yaklaşık 35-40 milyon Türk nüfusu olan İran’da Türklere bir çocuk programında çok ağır hakarette bulunmuştu.
İlk sloganlar İran devletinin ırkçılık politikalarını kınama mesajları içeriyordu ve kendi kimliklerini muhafıza etme tepkisini ortaya koyuyordu. Arapça olarak dinlendirilen bazı sloganlar şu şekildeydi: Biz Ahvaz’danız , Aşağılanmayı kabul etmeğiz (احن من الاهواز.. ما نقبل إهانة). Arap aktivistler sosyal medyada Ben Aarabım ( #أنا_عربی) heşteği ile salladılar.
Olaya biraz tarihsel olarak bakalım. Tarihi olarak Arabistan bölgesinin adı Pehleviler döneminde Ahvaz merkezli olarak Huzistan ili olarak değiştirildi. İlk olarak 1974 yılında İran şahı en azı 3 Aarap liderin idam fermanını vermişti. 1997 yılında çok gizli bir mektup medyaya sızdı. Mektup 2005 yılına aitti. O mektupta Al-AHVAZ bölgesinin demografik yapısının değiştirilmesi konusunda tavsiyeler ve yöntemler vardı. Ancak mektup 1997 yılına aitti. yani İran İslam Cumhuriyetinin reformist olarak bilinen eski Cumhurbaşkanı Hatemi dönemine. Mart 2005 tarihinde isyan başladı ve onlarca İran vatandaşı Arap öldürüldü çok sayıda tutuklu vardı.
Kasım 2017 tarihinde, Ahmet Mola (Nisi) bir Arap milli aktivist Hollanda’nın Lahey şehrinde ailesinin gözü önünde baştan vurularak terör edildi. Şuana dek Hollanda’nın yetkilileri tarafından her hangi resmi açıklama bulunmasa bile Araplar İran devletin bu terörün faili olarak gösterdiler.
Tamamıyla etnik temelli olan bu son itiraz ve ayaklanmalarda çok önemli detaylar görünmektedir. Sırasıyla:
1- Tüm sloganların Arapça seslendirilmesi.
2- Kadınların erkekler ile beraber çok aktif olarak eylemlere katılması ve destek vermesi.
3- Eylemcilerin eskilere nazaran silahlanması.

Kafkassam- İran Masası

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir