KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran’da beklenen cumhurbaşkanı adayı: Tuğgeneral Said Muhammed

İran’da beklenen cumhurbaşkanı adayı: Tuğgeneral Said Muhammed

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
334 0

İran’da Eski Devrim Muhafızları Komutanı Cumhurbaşkanı adayı oldu

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) eski komutanlarından Tuğgeneral Said Muhammed, Cumhurbaşkanlığı için adaylık kapısının resmi olarak açılmasına sayılı günler kala dün seçim kampanyasını başlattı. Muhammed “değişim” ve “güçlü” bir hükümet kurma vaadinde bulundu.

Fransız haber ajansına (AFP) göre Muhammed (53 yaşında) DMO’nun ekonomik kolu olan, yapım ve imar işleri ile ilgilenen Hatemu’l Enbiya Karargahı’nın iki yıl boyunca komutanlığını yaptı. Muhammed’in ismi 18 Haziran seçimleri için adaylığını duyuran ya da olası adaylar arasında anılan askeri geçmişe sahip kişilerin içerisinde yer alıyor.

İçişleri Bakanlığı’nda adaylık başvuru süreci resmi olarak 11 Mayıs’ta açılacak ve 15’ine kadar sürecek. Bunun ardından muhafazakarların çoğu sandalyeyi elinde tuttuğu Anayasa Koruma Konseyi’nin adayların dosyalarını incelemesi ve aralarından uygun olanları onaylaması gerekiyor. Bunun ardından Hasan Ruhani’nin halefi olarak Cumhurbaşkanlığı pozisyonunu kazanmak için yarışacak olan isimler resmi olarak duyurulacak.

Muhammed Tahran’da düzenlenen ve yaklaşık iki saat süren bir basın toplantısında resmen aday olduğunu açıkladı.

Muhammed “Aday olmaya karar verdim çünkü Devrim Rehberi Ali Hamaney’in idari kadroda bir değişim ve dönüşüm çağrısı yaptığını ve bunu defalarca kez istediğini fark ettim” dedi.

Muhammed açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Herhangi bir hareket, parti veya grup ile ilişkimiz yok. Kimseyle oturmadık veya hiçbir şey vaat etmedik. Toplumun kutuplaştırılmasına karşıyız. Bu devam eden anlaşmazlık ülkeyi içten içe yiyip bitiriyor. Solcu-sağcı, reformcu-muhafazakar konuşmaları yapmak ülkeye zarar veriyor.”

Muhammed seçimlerde aday olmak için istifa ettiğini duyurmadan önce mart ayına kadar Hatem-ül Enbiya Karargahı’nın komutanlığını üstlendi.

DMO, Tümgeneral Hüseyin Selami’nin danışmanı olarak askeri yapının içinde kalması şartıyla yerine yeni birinin atandığını açıkladı.

Muhammed askeri geçmişine ve İran’ın şu anda askeriyeden gelen bir cumhurbaşkanına ihtiyacı olup olmadığına ilişkin bir soruya karşılık, geçmişinden çok adaylık sürecine odaklanılmasının daha yararlı olduğunu söyledi.

Muhammed “İnsanların farklı alanlarda tecrübeleri var. Mesele adayın nereden geldiğinden ziyade fikirlerinin, başarılarının ve sorunlara getirdiği çözümlerin neler olduğu ile ilgili. Ne yazık ki bugün insanların yorgun olduğunu söylemeliyiz. Sadece devrim yüzünden değil. Kötü yönetim, içi boş sözler, eyleme geçmemek. Kısacası, insanlar ortada bir hükümet olmadığı için yorgunlar” şeklinde konuştu.

Muhammed “insanların bir saha adamı görmek istediklerini, bugün reformlara ihtiyaçları olduğunu ancak reformların ilkelere dayalı olduğunu ve güçlü bir hükümet kurulması gerektiğini” ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir