KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Irak Suudi Arabistan yakınlaşması

Irak Suudi Arabistan yakınlaşması

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
31 0

Suudi Arabistan ,Saddam Hüseyin’in Kuveyt’i işgalinden sonra sonlandırdı. Özellikle bu işgalden dolayı ortaya çıkan körfez savaşından sonra Irak’a yapılacak olan yaptırımların öncüsü içerisinde Suudi Arabistan’da sayılabilirdi. Körfez savaşından sonra Irak ile ilişkileri canlandırmak adına ilk defa Kral Abdullah, ırakta bir elçilik kurarak ilişkilerin canlanmasına yeniden yön vermişti. Kral Abdullah’tan sonra gelen Kral salman ise ilişkileri körfez krizi dönemine geri döndü. İki ülke liderleri arasında çok önemli suçlamalara yapıldı. Irak hükümeti lideri maliki Suudi Arabistan’ı soykırımcılık ile suçladı. Suudi Arabistan’ı İşit’e destek vermekle suçladı.
Son dönemde ırak ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler hızla iyileşmeye başladı. Bunun ilk göstergesi olarak 25 Şubat 2017’de Suudi Arabistan dış işleri bakanı Irak’a simgesel sayılabilecek nitelikte bir ziyarette bulundu.15 Ağustos 2017 tarihinde Suudi Arabistan 27 yıl sonra ırak sınır kapısının açılmasına karar verdi. Irak’ın güney batısında yer alan Arar sınır kapısının açılışında Iraklı ve Suudi Arabistanlı yetkililer hep beraber yer aldı. Arar sınır kapısının önemi ise Anbar eyaletinde olmasıdır. Anbar eyaleti İşid’in bir dönem etkinliğini gösterdiği en önemli eyaletlerden birisidir. Bölge koalisyon güçlerinin yoğun operasyonları sonucunda kurtarılmıştır.
6 eylül 2017 de Suudi Arabistan prensi Muhammed Bin Salman ile Irak Şii lideri Mukteda el Sadr Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde bir araya geldi. Toplantı sonucunda Suudi Arabistan’ın Irak’a 10 milyon dolar yardımda bulunacağı açıklandı. Ayrıca ortak bir ticaret komisyonun kurulacağı, hacıların girişleri konusunda yardım konularının görüşüldüğü söylendi
Bu yakınlaşma İsrail tarafından; ABD’nin Tahra yönetiminin bölgedeki günden güne artan nüfuz etkinliğini kırmak politikası olarak yorumlandı. Özellikle TABD dış işleri bakanı Rex Tillerson’un Ortadoğu ziyaretinin altında yatan sebep olarak yorumlanmıştır. 22 Ekim 2017 günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad ta Rex Tillerson’un başkanlığında, ırak başbakanı Haydar el badi ve Suudi Arabistan kralı Salmanın katıldığı Suudi-ırak çift taraflı eşgüdüm konseyi toplantısında Haydar Abadinin ” iki kardeş ülke arasında gelişen ilişkiler” sözü ve kral salmanın “kardeş ülke Irak’ın birliği ve istikrarı için tüm desteği vereceğimizi bir kez daha teyit ediyoruz” sözleri ile Tillerson’un “ kraliyet ile ırak arasındaki önemli ilişki, ortak güvenliğimizi ve refahı güçlendirmek için hayati önem taşıyor” demeci dünya basınında yer aldı. ABD’nin hedefinin Suudi Arabistan ile Irak’ı birleştirerek Akdeniz ile Basra körfezi arasındaki güvenliği yeniden tesis etme amacı olarak yorumlandı.
23 şubat günü Suudi Arabistan dış işleri bakanı Adel el Cuberi , Brüksel’deki Egmont uluslararası ilişkiler enstitüsünde katıldığı sempozyumda ,Irak’ın Arap dünyası açısından çok önemli bir role sahip olduğunu ,Suudi Arabistan’ın daeş’ten temizlenen Irak’ın yeniden yapılanması için 1.5 milyar dolarlık bir maddi yardım sözü verdiğini açıkladı.
Ömer Gök kafkassam uzmanı
———————————————

Kaynakça
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-39090914
http://www.aljazeera.com.tr/haber/anbarda-90-bin-kisi-goc-etti
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/irakta-kanli-cuma-114-olu-152-yarali-28085968
https://www.theguardian.com/world/2014/jun/19/saudi-arabia-rejects-iraqi-accusations-isis-support
https://www.heritage.org/middle-east/commentary/how-saudi-arabia-laying-the-foundation-improved-relations-iraq

How Saudi Arabia Is Laying the Foundation for Improved Relations With Iraq


https://www.theguardian.com/world/2017/aug/18/saudi-arabia-talks-alliance-rebuild-iraq-return-arab-fold
https://www.timesofisrael.com/tillerson-in-mideast-as-us-seeks-saudi-iraqi-axis-against-iran/
https://www.timesofisrael.com/us-pushes-saudi-arabia-iraq-on-united-front-to-counter-iran/
https://sputniknews.com/middleeast/201710221058453140-middle-east-tillerson-crisis/
https://www.voanews.com/a/tillerson-promotes-closer-iraq-saudi-links/4081193.html
http://www.aljazeera.com/news/2017/10/renewed-saudi-iraq-ties-rival-iran-influence-171024151411564.html
http://www.arabnews.com/node/1252731/saudi-arabia
https://www.theguardian.com/world/2018/jan/04/2018-saudi-arabia-iran-rivalry-key-middle-east-year-ahead

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.