KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İlker Yusuf: Makedonya’da Nufus Sayımı

İlker Yusuf: Makedonya’da Nufus Sayımı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
324 0

Makedonya Türkleri söz konusu oldu mu, kendimizden yola çıkarak hakkımızda sonsuz övücü kelime kurmada hiç zorlanmayız. En başta bu devletin kurucu unsuru olduğumuzu söyleyebiliriz. Sonrasında Makedonya’da yaşayan etnik topluluklar arasında en uysalı da olduğumuzu dile getirebiliriz. Bizler Evlad-ı Fatihan’ız. Biz Türkoğlu Türküz. Türklüğümüzle gurur duyarız.

Konu aramızdaki ilişkilere geldi mi sıkıntı burada çıkıyor işte. Aramızda mevcut olan öyle bir özelliğimiz var ki, çekememezlik. Özellikle siyasi partilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız arasında bu tür belirtilere sıklıkla tanık olmaktayız. Aralarında hep bir yarışma içinde ve birbirlerini kendilerine rakip olarak görmekten bir türlü bıkıp usanmadılar. Onlar böyle davranınca ister istemez bu davranışları halka da yansıyor. Taraf tutan diğer tarafa kin, düşmanlık beslerken, tarafsız olan kesim de bu çekişmelerden rahatsız. Halk arasında Makedonya’da yaşayan Türklerin hiçbir zaman bir araya gelemeyeceği düşüncesi hakim. Bu düşüncesini siyasi çıkarlara bağlayan da var, şahsi çıkarlara bağlayan da var. Halkta, Makedonya’da yaşayan Türklerin bir araya gelmediği sürece güçlü bir topluluk olamayacağımız görüşü var.

Makedonya Türkleri çoğunlukla bir birlik beraberlik hayali kurarken ve bu hayalden çok uzak olduğumuzu düşünürken hiç beklenmeyen bir sürpriz yaşadı. Makedonya’da düzenlenmesi gereken ve 1-21 Nisan 2021 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan nüfus sayımı sebebiyle MATÜSİTEB başkanı Hüsrev Emin “Kuzey Makedonya Türkleri Sayım Değerlendirme Çalıştayı” düzenledi. Söz konusu çalıştaya Makedonya’nın Türk siyasi parti başkanları, bakan yardımcıları, milletvekilleri, Türk kurum ve kuruluş yetkilileri, akademisyenler ve Türkleri temsil eden diğer davetliler bir araya geldi. Yıllardır kurduğumuz hayaller gerçek oluyordu. MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin bir adım atmıştı ve bizler her şeyi geride bırakıp milli dava yolunda bir araya gelebilmiştik. Herkes nüfus sayımının Makedonya Türkleri için hayati öneme sahip olduğunun farkına varmıştı. Bütün çekişmeler bir kenara bırakılmış, herkes tek noktada fikir beyan ediyordu. Bu nüfus sayımında hepimiz birlik olacaktık ve gerçek gücümüzü ortaya çıkaracaktık. Çok olumlu bir hava vardı ve herkese biz Türklerin birlik ve beraberlik içinde olduğumuz mesajı verildi. O çalıştayda ben de vardım ve hiç bir zaman bir araya gelmezler, hatta birbirine selam dahi vermezler dediğim siyasetçilerin diğerine jest olsun diye mikrofon uzattığına dahi şahit oldum. Gerisini siz düşünün. Makedonya’da yaşayan bir Türk olarak MATÜSİTEB başkanını alkışlıyorum.

Çalıştayın sonunda Kuzey Makedonya Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulu kuruldu. Bu kurulda yine Makedonya Türklerinin önde gelen ve her kesimi kapsayan kişilerin yer alması sevindirici durumlardan biri. Çalıştayın sonunda da katılımcılarla birlikte kararlıştırılan 15 maddelik sonuç bildirgesi yayımlandı.

1-21 Nisan 2021 tarihlerinde düzenlenecek olan nüfus sayımı gerçekten de bu topraklarda yaşayan biz Türkler için hayati önem taşımaktadır. Sayım Makedonya’da biz Türklerin varlığımızın en önemli göstergesi olacaktır. Sayımlara seçimlerdeki gibi bakmamalıyız. Seçimlerden çok daha çok önemi vardır. Hatta sayımlarda yeterli seviyede çıkmamamız durumunda seçimlerin de çok önemi olmayabilir.

Bu birlik ve beraberliği yakalamışken ortak bir milli duruş sergileyeceğimizi umuyorum. Varlığımız için, Türkçemiz için, kültür ve tarihimiz için, ay yıldızlı bayrağımızın dalgalanması için nüfus sayımından hedeflediğimiz neticeleri almak zorundayız. Bunun bilincinde olduğumuz ve sorumluluk taşıdığımız sürece bunu da hep birlikte başaracağız.
İlker Yusuf

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir